دنیای آموزش و پرورش

بر اساس شاخص هاي سلامت مدارس ستاره دار می شوند

جام جم آنلاين: مديرکل دفتر سلامت جمعيت خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: مدارس بر اساس شاخص هاي سلامت به عنوان مدارس مروج سلامت ستاره دار مي شود.
 

دکتر اسماعيل مطلق در مراسم «سلامت مدارس» به مناسبت «هفته سلامت» با بيان اين که ظرفيت استاندارد هر کلاس20 تا30دانش آموز است، اضافه کرد: مدرسه اي که پنج ستاره دارد به معناي آن است که آن مدرسه علاوه بر شاخص سـلامتي دانش آموزان و کارکنان از نظر شاخص هاي فيزيکي همچون نور،گنجايش کلاس، فاصله تخته تا دانش آموز و همچون آن استانداري سازي شده است.

مديرکل دفتر سلامت جمعيت خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در بخش ديگري افزود: سند سلامت سالمندان تدوين شده و آماده طرح در شوراي عالي سلامت است.(واحد مركزي خبر)

+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم فروردین 1391ساعت 17:24  توسط عباس بیات  | 

شناسایى استعدادهاى بر‌تر نوجوان و دانش آموز در سال ۹۱

 
قصد داریم سال ۹۱ را سال ورود به حوزه آغازگران یعنی استعدادهای بر‌تر نوجوان و دانش آموز قرار دهیم و با شناسایی آن‌ها در جهت تربیت نیروهای مستعد برای آینده حرکت کنیم

ایلنا: معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: سال ۹۱، سال ورود به حوزه آغازگران؛ استعدادهای بر‌تر نوجوان و دانش آموز و شناسایی آن‌ها است.

به گزارش ايلنا، "نسرین سلطانخواه" اظهار داشت: سال گذشته در بنیاد ملی نخبگان وارد حوزه آینده سازان و استعدادهای بر‌تر مقطع دانشجویی و جوانان شدیم و خوشبختانه در حوزه سرآمدن، نخبگان و شخصیتهای برجسته علمی تعدادی شناسایی شده و جایزه علامه طباطبایی در حضور رئیس جمهور به آن‌ها اهدا شد.

وی افزود: با باز شدن این راه قصد داریم سال ۹۱ را سال ورود به حوزه آغازگران یعنی استعدادهای بر‌تر نوجوان و دانش آموز قرار دهیم و با شناسایی آن‌ها در جهت تربیت نیروهای مستعد برای آینده حرکت کنیم.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم فروردین 1391ساعت 16:27  توسط عباس بیات  | 

پرداخت هزینه سوادآموزی به دانش آموزان دوره متوسطه درصورت باسواد کردن اعضای درجه یک خانوار

 
 
درصورت باسوادکردن اعضای درجه یک خانوارصورت می‌گیرد؛
نیاز امروز جامعه آموزش فرد به فرد است که این روش درسال ۹۱ دراولویت کاری آموزش وپرورش قرارگرفته است.


 

ایلنا: معاون وزیر ورئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشوراز پرداخت هزینه سوادآموزی به دانش آموزان دوره متوسطه درصورت باسواد کردن اعضای درجه یک خانوارخبرداد.

به گزارش ایلنا، «علی باقرزاده» دراین باره گفت: با توجه به فرآیند سوادآموزی وپراکندگی سوادآموزان درکشور امکان تشکیل کلاس کم است.

وی تصریح کرد: نیاز امروز جامعه آموزش فرد به فرد است که این روش درسال ۹۱ دراولویت کاری آموزش وپرورش قرارگرفته است.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم فروردین 1391ساعت 16:22  توسط عباس بیات  | 

برگزاری نشست‌های تخصصی ریاضی ویژه دانش‌آموزان با حضور اساتید بین‌المللی

 

خبرگزاری فارس: در نخستین نمایشگاه تکنولوژی و محصولات آموزشی، نشست‌های تخصصی پیرامون ریاضی ویژه نوجوانان و جوانان برگزار می‌شود.

خبرگزاری فارس: برگزاری نشست‌های تخصصی ریاضی ویژه دانش‌آموزان با حضور اساتید بین‌المللی

به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا» به نقل از ستاد خبری نخستین نمایشگاه تکنولوژی و محصولات آموزشی، نشست‌های تخصصی ریاضی با حضور دو نفر از اساتید برجسته در حوزه آموزش و پرورش و علوم تربیتی، همچنین یک نفر از اساتید برجسته حوزه بین‌الملل برگزار می‌شود.

زارعی زوارکی عضو هیأت علمی گروه تکنولوژی آموزشی دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبایی و دارای تحصیلات آموزش و پرورش کودکان استثنایی به بررسی موضوعات مرتبط با ریاضیات و زمینه‌های تحقیقاتی خود با عناوین تکنولوژی آموزشی، آموزش و پرورش کودکان استثنایی، آموزش و پرورش تطبیقی و برنامه ریزی درسی و آموزشی می پردازد.

داریوش نوروزی استادیار دانشکده علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبایی و مدیر گروه هیأت علمی دفتر تکنولوژی آموزشی وزارت آموزش و پرورش دارای تحصیلات مرتبط با مدیریت دبستانی و پیش دبستانی و تکنولوژی های آموزشی نیز در این نشست‌ها حضور پیدا می‌یابد.

احمد ترمیزی دانشیار دانشگاه UPM مالزی، متخصص آموزش ریاضیات، رئیس فعلی برنامه فن آموزش و پرورش کودک در آموزش ریاضی، آزمایشگاه نوآوری در آموزش ریاضی و انستیتو تحقیقاتی ریاضیات دانشگاه UPM در حوزه بین‌المللی ریاضیات به تشریح تجربیات مربوطه در این زمینه می پردازد.

نخستین نمایشگاه تکنولوژی و محصولات آموزشی توسط خانه ریاضی شهر تهران از 26 تا 31 فروردین ماه 91 در محل مصلی تهران برگزار می‌شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم فروردین 1391ساعت 16:8  توسط عباس بیات  | 

تهدید۴۰ درصد معلمان انگلیسی در شبکه‌های اجتماعی

اتحادیه معلمان انگلیسی گزارش داد
۴۰ درصد معلمان انگلیسی در شبکه‌های اجتماعی تهدید می‌شوند

خبرگزاری فارس: اتحادیه معلمان انگلیسی اعلام کردند که ۴ نفر از هر ۱۰ معلم انگلیسی از جانب دانش‌آموزان و والدین آنها و از طریق وب‌سایت‌‌های شبکه‌های اجتماعی مورد تهدید واقع می‌شوند.

خبرگزاری فارس: ۴۰ درصد معلمان انگلیسی در شبکه‌های اجتماعی تهدید می‌شوند

به گزارش فارس به نقل از شبکه "بی بی سی"، اتحادیه معلمان انگلیسی اعلام کرد که بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که ۴ نفر از هر ۱۰ معلم انگلیسی از طریق وب‌سایتهای شبکه‌های اجتماعی از جانب دانش‌آموزان و والدین آنها مورد تهدید قرار می‌گیرند و اتهاماتی واهی به آنها وارد می‌شود.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش انگلیس اعلام کرد چنین قلدری‌های اینترنتی کاملاً غیرقابل قبول است. اتحادیه معلمان انگلیسی که کنفرانس سالانه خود را در "بیرمنگام" برگزار می کنند، می‌گوید که معلمان زیادی از جانب دانش‌آموزان در اینترنت به مرگ تهدید شده‌اند.

طبق یک بررسی صورت‌ گرفته، دانش‌آموزان اتهامات نادرستی به معلمان در ارتباط با بدرفتاری آنها با دانش‌آموزان وارد می کنند.

بر اساس این تحقیقات، ۱۶ درصد از معلمان از جانب والدین دانش‌آموزان مورد توهین واقع شده‌اند و صفحه فیس‌بوک از نظر معلمان انگلیسی یکی از پراستفاده‌ترین شبکه‌های اجتماعی اینترنتی است که دانش‌آموزان برای حمله به معلمان خود استفاده می‌کنند.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم فروردین 1391ساعت 16:1  توسط عباس بیات  | 

استخدام 5 هزار مربی بهداشت تا مهر 91

 

خبرگزاری فارس: معاون سلامت معاونت تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش از صدور مجوز استخدام 5 هزار مربی بهداشت برای مدارس تا مهر امسال در قالب طرح ساماندهی نیروی انسانی خبر داد.

خبرگزاری فارس: استخدام 5 هزار مربی بهداشت تا مهر 91/افزایش 10 درصدی مدارس مروج سلامت

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، محمد چینیان معاون سلامت معاونت تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش امروز در حاشیه مراسم گرامیداشت هفته سلامت مدارس که در مدرسه دخترانه شهید رامشه در منطقه 2 تهران برگزار شد، در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس از فعالیت 11 هزار مربی بهداشت در مدارس خبر داد و اظهار داشت: علاوه بر این، مجوز استخدام 5 هزار مربی بهداشت دیگر را در قالب طرح ساماندهی نیروی انسانی دریافت خواهیم کرد که براین اساس این افراد تا مهر امسال به صورت استخدامی تبدیل وضعیت می‌شوند.

وی افزود: با این افزایش نیرو تلاش می‌کنیم تا با نُرم «یک هفتصد و پنجاهم» به نسبت مناسبی در تعداد مربیان بهداشت مدارس، دست یابیم.

چینیان همچنین از آمادگی این وزارتخانه برای معرفی معلمان به وزارت بهداشت جهت آموزش به عنوان مربی بهداشت خبر داد و عنوان کرد: در حال حاضر 12 هزار و 500 مدرسه تحت پوشش طرح مدارس مروج سلامت در کشور وجود دارد که امسال این آمار 10 درصد افزایش خواهد یافت؛ همچنین تلاش می‌کنیم که تا پایان برنامه پنجم توسعه تمام مدارس تحت پوشش این طرح قرار گیرند.

معاون سلامت معاونت تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش با اشاره به برنامه‌های امسال این وزارتخانه برای ارتقاء آگاهی دانش‌آموزان و اولیاء در حوزه سلامت گفت: در طرح مدارس مروج سلامت، حدود 8 شاخص مدنظر قرار دارد که از جمله آنها آموزش افراد و ارتقاء بهداشت محیط خواهد بود.

به گزارش «توانا»، این مراسم که قرار بود با حضور معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش و مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران برگزار شود، بدون حضور این افراد و با سخنرانی مشاور وزیر بهداشت برگزار شد؛ اهداء لوح مدرسه مروج سلامت به مدیریت مدرسه شهید رامشه و اجرای سرود سلامت و سخنرانی در زیر بارش باران از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم فروردین 1391ساعت 16:53  توسط عباس بیات  | 

طراحی برنامه جداگانه برای آموزش زبان عربی و انگلیسی اول متوسطه

 
خبرگزاری فارس: معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش از متفاوت بودن برنامه آموزشی برای آموزش زبان عربی و انگلیسی در پایه اول متوسطه در سال تحصیلی آینده خبر داد.

خبرگزاری فارس: طراحی برنامه جداگانه برای آموزش زبان عربی و انگلیسی اول متوسطه

به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا»، حجت‌الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، اقتدار و امنیت ملی و استقلال کشور را مرهون استقلال اقتصادی دانست و افزود: در راستای تحقق سیاستگذاری‌های کلی مد نظر مقام معظم رهبری، سند ملی آموزش و پرورش و مصوبات برنامه درسی ملی در خصوص مسائل اقتصادی به ویژه در حوزه آموزش و پرورش باید به آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش و در برنامه‌های جدید آموزشی به عناصر کار، فناوری، آداب و مهارت‌های زندگی توجه ویژه‌ای شود.

وی بر لزوم آشنایی دانش‌آموزان با یکی از مهارت‌های مورد نیاز در بازار کار در دوره متوسطه تأکید کرد و گفت: اقتضای رویکرد فرهنگی تربیتی آن است که بخشی از زندگی دانش‌آموزان معطوف به تربیت اقتصادی، مهارتی و شغلی باشد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی بر ساحت اقتصادی در اهداف کلان سند ملی آموزش و پرورش تأکید کرد و ادامه داد: دانش‌آموزان باید با مسائل اقتصادی، شغل مناسب، معاش و معیشت حلال که در آن استقلال لحاظ شده باشد، آشنا شوند.

وی به تأسیس معاونت پژوهش و برنامه‌ریزی در استان‌ها اشاره کرد و افزود: نتایج پژوهشی باید بتواند با تحلیل گذشته، کمبودها را شناسایی و فعالیت‌های جاری را در زمان حال تحلیل کند و با بصیرت کامل برای آینده برنامه‌ریزی نماید.

حجت‌الاسلام محمدیان به انجام پژوهش بر مبنای نیازهای آموزشی تأکید کرد و یادآور شد: بر اساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش در 5 سال آینده، تولید محتوای جدید برای همه پایه‌های تحصیلی انجام می‌شود و محتوای اولیه پایه دوم و ششم ابتدایی نیز که در سال 90 تولید شده است، در سال جدید نهایی خواهد شد.

وی بسته‌های آموزشی را از آنجا که ناظر بر کتاب درسی، پژوهش‌های پیشین، پشتیبانی کننده کلاس درس، دانش‌آموز و معلم است، مهم خواند و تصریح کرد: اعتبارسنجی برنامه‌های درسی همراه با پژوهش‌های پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش از ضروریات است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی از کارکنان پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش درخواست کرد تا در فرایندهای پژوهش تجدید نظر کنند و با لحاظ دقت، سرعت و صحت در انجام پژوهش‌ها، کاربست پژوهش برای مجریان را مقدور سازند.

وی در ادامه از متفاوت بودن برنامه آموزشی برای آموزش زبان عربی و انگلیسی در پایه اول متوسطه در سال تحصیلی آینده خبر داد و اظهار کرد: تولید و آماده سازی کتاب‌های درسی با ویراست نگاری و تصویر سازی‌های جدید انجام می‌شود، زیرا در فرایند تولید محتوای آموزشی، تصویر به اندازه متن مهم است و در برخی مواقع بیش از متن پیام‌رسان است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، حجت‌الاسلام محمدیان اظهار امیدواری کرد تا دو کار باقی‌مانده فرهنگنامه قرآنی و تفسیر معین تکمیل شود و کار تولید فرهنگ نهج‌البلاغه برای دانش‌آموزان نیز به سرانجام برسد.

وی، استانداردسازی محتوای آموزشی را یک تکلیف و انتظار اجتماعی دانست و افزود: استانداردهای تولید محتوای آموزشی و کمک آموزشی باید در حوزه نشریات مکتوب، کتاب‌های آموزشی، کمک آموزشی و سایر تولیدات اعم از سی دی، نرم‌افزار و نوار ارائه شود وروند آن مورد نظارت قرار گیرد

+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم فروردین 1391ساعت 16:51  توسط عباس بیات  | 

31 فروردین آخرین مهلت ثبت نام داوطلبان آزمون ورودی مدارس سمپاد و نمونه دولتی

۳۱  فروردین ماه سال ۹۱، آخرین فرصت ثبت نام داوطلبان آزمون ورودی مدارس سمپاد و نمونه دولتی است/ نیازی به مراجعه والدین داوطلبان به ادارات کل آموزش وپرورش سراسرکشور نيست.

 
ایلنا: معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش وپرورش با اشاره به آغاز ثبت نام داوطلبان آزمون ورودی مدارس سمپادونمونه دولتی از ۲۰ اسفند، ۳۱ فروردین ماه سال ۹۱ را آخرین فرصت ثبت نام داوطلبان دراین آزمون اعلام کرد.

به گزارش ايلنا، ابراهیم سحرخیز با اعلام اینکه آزمون ورودی مدارس راهنمایی و متوسطه استعدادهای درخشان ونمونه دولتی امسال بصورت واحد برگزار می‌شود، اظهار کرد: ادارات آموزش وپرورش سراسرکشور باید با برنامه ریزی مدون دفترچه آزمون را از طریق مدارس راهنمایی دراختیار دانش آموزان قرار دهند.

وی با اشاره به اینکه ثبت نام داوطلبان باید بصورت اینترنتی توسط مدارس صورت گیرد، افزود: نیازی به مراجعه والدین داوطلبان به ادارات کل آموزش وپرورش سراسرکشور نيست.

سحرخیز با اعلام مبلغ ۷ هزار تومان بعنوان هزینه ثبت نام وبرگزاری آزمون که باید به حساب مشخص شده دولتی واریز شود، تصریح کرد: آزمون ورودی مدارس راهنمایی ومتوسطه استعدادهای درخشان و مدارس راهنمایی، دبیرستان وهنرستان‌های نمونه دولتی صبح روز جمعه دوم تیرماه به شکل همزمان درسراسرکشور برگزار مي‌شود.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش وپرورش با اعلام اینکه درسال تحصیلی آینده به دلیل اجرای نظام آموزشی ۳-۳-۶ به صورت موقت درپایه اول راهنمایی این مدارس پذیرش نخواهیم داشت، تاکید کرد: منابع آزمون و تعداد سوالات دردفترچه ثبت نام مشخص شده است.

به گفته وي سئوالات آزمون مذکور چهارگزینه‌ای است
+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم فروردین 1391ساعت 9:25  توسط عباس بیات  | 

آموزش قرآن در مدارس ابتدایی و راهنمایی ترکیه

 

خبرگزاری فارس: در ترکیه با تصویب نظام جدید آموزشی موسوم به 4+4+4 از این پس دانش آموزان این کشور می‌توانند در مدارس آموزش قرآن ببینند.

خبرگزاری فارس: آموزش قرآن در مدارس ابتدایی و راهنمایی ترکیه

به گزارش دفتر خبرگزاری فارس در ترکیه، به دنبال تصویب قانون نظام آموزشی جدید در ترکیه که به 4+4+4 موسوم شده، نظام آموزش قبلی این کشور که در آن آموزش قرآن تا سن دوازده سالگی در مدارس ممنوع شده بود لغو و نظام آموزشی جدید جایگزین می شود. دانش آموزان ترکیه می توانند از کلاس اول نسبت به فراگیری قرآن اقدام نمایند.

بر اساس مصوبه مجلس ترکیه از این پس در نظام آموزشی ترکیه امکان آموزش دروس قرآن و سیره پیامبر اسلام (ص) به صورت درس انتخابی در قالب هفته ای دو ساعت برای هر درس فراهم شده است.

پیش از این در ترکیه تنها در دبیرستان های مذهبی این کشور به نام دبیرستان های امام خطیب درس قرآن به طور مفصل آموزش داده می شد.

حزب جمهوریخواه خلق ترکیه به عنوان حزب مخالف دولت اعلام کرد که احتمال دارد برخی از مواد این قانون را برای لغو مواد مذکور به دادگاه قانون اساسی ترکیه شکایت کند.

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم فروردین 1391ساعت 17:59  توسط عباس بیات  | 

عقب افتادگی تحصیلی دانش‌آموزان فقیر انگیسی

 

خبرگزاری فارس: فقر دانش‌آموزان انگلیسی و التزام آن‌ها به تحصیل در مدارس سطح پایین، موجب بروز مشکلات مضاعف برای آن‌ها شده است.

خبرگزاری فارس: عقب افتادگی تحصیلی دانش‌آموزان فقیر انگیسی

به گزارش فارس به نقل از روزنامه گاردین، دانش‌آموزان فقیر انگلیسی مجبور به درس خواندن در مدارس ضعیف و سطح پایین می‌شوند و همین امر موجب می‌شود تا آن‌ها یک سال از دیگر دانش‌آموزان عقب بمانند.

«استفان توییگ» وزیر آموزش سایه انگلیس قرار است امروز در کنفرانس «انجمن اساتید و معلمین» انگلیس، در این رابطه صحبت کند. وی قرار است در صحبت‌های خود عنوان کند که، دانش‌آموزان فقیری که در مدارس ضعیف‌تر در حال تحصیل هستند با مشکلات مضاعفی درگیر هستند که موجب می‌شود آن‌ها یک سال از دیگر دانش‌آموزان عقب‌تر باشند. وی بر این عقیده است که دولت ائتلافی این کشور با تمرکز بر راه‌اندازی مدارس رایگان در مناطق مرفه‌تر این کشور، کار چندانی برای حل این "رسوایی ملی" انجام نداده است.

مطالعات انجام شده توسط «انجمن سلطنتی هنر» در انگلیس نشان‌دهنده آن است که دانش‌آموزان فقیر انگیلسی مجبورند در مدارسی درس بخوانند که کمترین موفقیت‌ها را در سابقه خود دارند، در حالی که دانش‌آموزان مرفه‌تر در مدارس بهتری درس می‌خوانند و همین امر باعث شده تا این دانش‌آموزان با مشکلات مضاعفی روبرو باشند.

مطالعات مستقلی که توسط مرکز «ساتون تراست» انجام گرفته، نشان می‌دهد که اگر دانش‌آموزان فقیر توسط معلمین ضعیف‌تر آموزش ببینند، به شش ماه زمان بیشتر برای یادگیری نیازمندند.

توییگ در این‌باره خواهد گفت: "به عبارت دیگر، فقیر بودن و تحصیل کردن در یک کلاس فقیر، مساوی است با یکسال عقب افتادگی تحصیلی. این یک رسوایی ملی است."

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم فروردین 1391ساعت 17:58  توسط عباس بیات  | 

فقط در 3 مناسبت "زنگ مدارس کشور" نواخته می شود

 
خبرگزاری فارس: بر اساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش و با امضای رئیس جمهور، فقط در 3 مناسبت "زنگ مدارس کشور" نواخته می شود.

خبرگزاری فارس: فقط در 3 مناسبت "زنگ مدارس کشور" نواخته می شود

 به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا»، بر اساس مصوبه هشتصد و پنجاه و چهارمین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش و با امضای رئیس جمهور و رئیس شورای عالی آموزش و پرورش، وزیر آموزش و پرورش و دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش، نواختن زنگ مناسبت های ملی ـ اسلامی در مدارس کشور ساماندهی شد.

بر اساس این مصوبه که در تاریخ 27 دی ماه سال 90 تصویب شد، ضمن تأکید بر ضرورت تحقق اهداف تعلیم و تربیت، صیانت از برنامه های آموزشی و تربیتی مدارس و پاسداشت مناسبت ها و رویدادهای ملی ـ اسلامی، نواختن زنگ سراسری مناسبت های ملی ـ اسلامی در مدارس کشور ساماندهی شده است.

طبق این مصوبه مقرر شده است در طول سال تحصیلی فقط 3 زنگ خاص به صورت همزمان در مدارس کشور در 3 مناسبت آغاز سال تحصیلی و گرامیداشت دفاع مقدس (اول مهر)، روز دانش آموز و استکبار ستیزی (13 آبان) و زنگ انقلاب اسلامی (12 بهمن) نواخته شود.

در تبصره یکم این مصوبه بر تنظیم و اجرای برنامه های ویژه در این مناسبت ها، توجه به شرایط سنی و علایق دانش آموزان، رعایت ضوابط تربیتی و آموزشی، ایجاد نشاط و کارآمدی برنامه ها و استفاده حداکثری از مشارکت دانش آموزان و معلمان در برنامه ریزی و اجرا تأکید شده است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، با توجه به تبصره دوم این مصوبه، گرامیداشت سایر مناسبت ها و موضوعات دیگر در قالب برنامه صبحگاه و غنی سازی برنامه های مربوط به فعالیت های فوق برنامه و استفاده بهینه از فرصت ها و ظرفیت های درون و برون کلاس انجام خواهد شد.

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم فروردین 1391ساعت 21:4  توسط عباس بیات  | 

پيام نوروزي وزير آموزش و پرورش به مناسبت سال جديد

حاجي‌بابايي: بسترسازي و مهندسي فرهنگي،رفتار اجتماعي؛جايگاه ويژه معلمان در سند تحول

» سرویس: اجتماعي - آموزش و پرورش

60-4.jpg

وزير آموزش و پرورش طي پيامي فرارسيدن بهار طبيعت و سال 1391 را به عموم ملت ايران بويژه فرهنگيان تبريك گفت.

به گزارش سرويس«اجتماعي» ايسنا، متن كامل اين پيام به شرح زير است:

هوالمعين

عيد سعيد نوروز و فرا رسيدن بهار را به همه ي هم ميهنان عزيز به ويژه فرهنگيان فرهيخته، دانش آموزان، خانواده ي معزز شهدا ، جانبازان ، آزادگان و خانواده صبور و ايثارگر آنان ، تبريك و شادباش عرض مي كنم اميد آنكه به فضل پروردگار ملت بزرگ ايران كه قهرمان اصلي افتخارات 12 اسفند بودند وبهارعزت را طلايه دار بهار طبيعت نمودند پيشاپيش از بركات و نعمات الهي بهره مند و در همه ي ميدان ها به ويژه در عرصه مبارزه با دسيسه هاي استعمار و استكبارجهاني موفق و سربلند و پيروز باشند.

خدا را شاكريم كه مردم خردمند و ايران اسلامي نياكان نيك انديش اين سرزمين ، آغاز سال نو خود را آغاز فصل بهار واعتدال طبيعت قراردادند.از اين روي نوروز تنها يك دگرگوني ساده در طبيعت نيست بلكه روزي است كه خداوند درظرف زمان نوروز زيبايي هايي راخلق كرد كه از تغيير وتحول ودگرگوني مداوم طبيعت حاصل مي گردد وپيام زيبايي نوروز براي تكاپوي مداوم وتفكر درآيات حضرت حق با نواي بهاري مي خواند وما نيز درآستانه نوروز خدا را سپاس مي گوئيم كه پرتو زيبايي كشور ما در سايه سار عنايات حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف و پيروي از منويات مقام معظم رهبري (مدظله العالي) در جاده ي پيشرفت و تعالي به سوي فتح قله هاي رفيع دانش و فناوري حركت شتابنده اي را آغاز نموده و توفيقات چشمگيري را نيز كسب كرده است كه توانمندي هاي علمي در بخش هاي مختلف از جمله انرژي هسته اي، ساخت راديو داروها، سلول هاي بنيادي و دستيابي به فناوري فوق پيشرفته توليد هواپيماهاي بدون سرنشين (پهپاد) و خودكفايي علمي و صنعتي به رغم همه كارشكني ها و تحريم هاي تحميلي از سوي استكبار جهاني تنها بخشي از آن است . قطعا اين حركت مقدس روزبه روز شتاب بيشتري خواهد گرفت و تا كسب اقتدار و مرجعيت علمي در منطقه و جهان استمرار خواهد يافت و در اين راه وزارت آموزش و پرورش ومعلمان و فرهنگيان به عنوان مرجعيت اجتماعي كه وظيفه بسترسازي و مهندسي فرهنگي رفتار اجتماعي را برعهده دارد از جايگاه ويژه اي برخوردار است. رونمايي از سند تحول بنيادين آموزش و پرورش در سالي كه گذشت به عنوان اولين سند كلان كشور در طول تاريخ حكايت از عزم جدي مسئولان در ايجاد تحولي عميق در نظام آموزشي دارد كه بتواند زمينه ساز تحول در ساير دستگاه ها و آحاد جامعه باشد و ما را به مراتبي از عبوديت خالق جهان هستي وكسب مقام رفيع خليفه اللهي و حيات طيبه كه غايت آمال و آرزوي انبياء و اولياي عظام بوده است رهنمون گردد.

براين اساس سند تحول به عنوان قانون اساسي نصب العين كليه مسئولان و دست اندركاران نظام تعليم و تربيت قرار خواهد گرفت تا با اجرايي كردن آن زمينه شكوفايي استعداد ها و توانمندي هاي نسل نو بيش از پيش فراهم گردد تغيير در نگاه نسبت به معلم، دانش آموز، درس، مدرسه و زندگي نخستين گام تحول بنيادين در نظام آموزش و پرورش است كه خوشبختانه از سياست هاي مدبرانه دولت دهم مي باشد و گام هاي بعدي را بايد در مدرسه و كلاس برداريم تا به مدد الهي آرمانهاي بلند رهبر فرزانه انقلاب اسلامي در قالب مدرسه زندگي عينيت يابد . مدرسه اي كه با همت و تلاش جهاد گونه معلمان شريف، پرورش انسان هايي مومن، مسئوليت پذير ، اميدوار ، شجاع، ولايت مدار ، خلاق و پرسشگر ، نظم پذير و قانون گرا ميسر گردد و ثمره اش توليد علم و دستيابي به افق شكوهمند اقتدار چشم انداز بيست ساله باشد ودر اين راه استفاده از آخرين دستاوردهاي علمي و فناوري مورد توجه قرار گرفته است ازجمله هوشمند سازي مدارس ، راه اندازي مجتمع هاي آموزشي و پرورشي با هدف توسعه و نهادينه سازي عدالت آموزشي و استفاده مناسب از ظرفيت هاي موجود ، راه اندازي ده هزار مدرسه قرآني ، نهضت ملي حفظ قرآن كريم ، تاسيس دانشگاه فرهنگيان با هدف ارتقاي جايگاه علمي همكاران فرهنگي ، ايجاد توازن و تعادل در رشته هاي نظري و فني و حرفه اي با تقويت و تجهيز هنرستان ها ، آموزش شنا ، طناب زني ، ژيمناستيك ، جايگزيني روش هاي پژوهش محور به جاي روش‌هاي حافظه محور ، استقرار نظام آموزشي 3-3-6 و توليد محتواي كتب درسي تنها بخشي از طرح هاي تحولي است كه زمينه ايجاد تحولي عميق را در همه عرصه فراهم خواهد ساخت .

البته اين امر محقق نمي شود مگر با استمداد از عنايات پروردگار متعال و ياري همه همكاران فرهنگي و پشتيباني اولياي محترم دانش آموزان ملت فهيم و قدر شناس ايران در سالي كه گذشت آزمون هاي مختلفي را پشت سرگذاشت كه به توفيق الهي از همه آن ها سرفراز و با موفقيت كامل خارج شد از جمله حضور چندين ميليوني در يوم الله 22 بهمن و شركت گسترده در انتخابات مجلس نهم كه تير خلاصي بود بر كالبد بي رمق استكبار جهاني و سرسپردگان حلقه به گوش آنان و هيچ يك از اين توفيقات حاصل نمي گشت الا با توفيق حضرت حق و زعامت حكيمانه مقام معظم رهبري و سايه سار ولايت .در خاتمه با تمسك بر خداوند متعال كه تدبير امور در يد قدرت اوست مي خواهيم حال ما را نيز به بهترين شكل متحول سازد تا همدل و همصدا براي تقويت عزم ملي و فتح قله هاي رفيع دانش و فناوري هاي نوين و دستيابي به حيات طيبه گام هاي استوار و مستحكمي برداريم .

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم فروردین 1391ساعت 16:23  توسط عباس بیات  | 

یک فروردین آغاز سال تحصیلی افغانستان !

زنگ سال تحصیلی 1391 در افغانستان به صدا در آمد

خبرگزاری فارس: زنگ آغاز سال تحصیلی جدید افغانستان توسط "حامد کرزی" و با حضور اعضای پارلمان، کابینه دولت و جمعی از صاحب نظران و استادان دانشگاه صدا در آمد.

خبرگزاری فارس: زنگ سال تحصیلی 1391 در افغانستان به صدا در آمد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، حامد کرزی در سخنانی در این مراسم بر بهبود وضعیت آموزش و پرورش تأکید کرد و از جوانان این کشور خواست تا در کسب علم توجه بیشتری نشان دهند.

کسب علم تنها راه نجات افغانستان از بردگی است

کرزی از جوانان افغانستان خواست تا در کسب علم و دانش کوشش بیشتری کنند و افغانستان را از مشکلات کنونی و بحران موجود از این طریق نجات دهند و افزود: تنها از طریق تعلیم و کسب علم این کشور را می‎شود به آبادانی، توسعه و ترقی رساند.

رئیس جمهور افغانستان با اشاره به اختلافات و مشکلات موجود در افغانستان افزود: همه مردم افغانستان در مورد ترقی، کسب علم و دانش متحد هستند و معرفت اساس آینده روشن و سربلند افغانستان را تشکیل می‎دهد.

کرزی تأکید کرد که علم و دانش پایگاه قوی برای خوشبختی، سعادت و توسعه اقتصادی افغانستان است.

بهبود در کمیت و تلاش برای بهبود در کیفیت

کرزی اظهار داشت: در 10 سال گذشته بهبود در کمیت آموزش و پرورش به صورت چشمگیر به وجود آمده است و اکنون تلاش برای بهبود کیفیت باید در مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی و دولتی آغاز شود.

وی افزود: در سال گذشته از بودجه دولت و بیت المال 500 تن در خارج از افغانستان برای کسب دانش‎های تخصصی فرستاده شدند و در سال جاری خورشیدی این تعداد به 1000 تن افزایش خواهد یافت.

مخالفان دولت باید حرمت آموزش و پرورش را نگه دارند

رئیس جمهور افغانستان از مخالفان دولت و گروه طالبان خواست اگر خواستار ترقی و پیشرفت افغانستان هستند به مدارس، دانش آموزان و آموزگاران آسیب نرسانند.

وی آسیب رساندن به مدارس و آموزش و پرورش را فراهم کردن زمینه بردگی مردم افغانستان دانست و تأکید کرد که استقلال و ترقی افغانستان تنها در آموزش و پرورش نهفته است.

وی مخالفت با آموزش و پرورش را مخالفت با زندگی و دین مردم افغانستان دانست و افزود: مخالفت با معارف در حقیقت نگه داشتن افغانستان به حالت بیچارگی و عقب ماندگی است.

رئیس جمهور افغانستان یادی نیز از کودکان افغان که توسط نظامیان خارجی به شهادت رسیدند، کرد و گفت که آرزوی آنان علم آموزی و ترقی افغانستان بود و از کودکان افغان خواست به آرمان کودکان شهیدشان جامه عمل بپوشانند.

کرزی از استعداد جوانان افغانستان در همه عرصه‌ها تقدیر کرد و افزود: جوانان افغان در همه مسابقات وزرشی رقبای خود را شکست دادند و در ادامه این شکست‎ها آمریکا را نیز شکست خواهند داد.

وی تأکید کرد که جوانان افغان در همه عرصه‎ها، درخشیده اند که حاکی از استعداد خاص و ویژه جوانان  افغانستان است.

اکنون بیش از 6 میلیون دانش آموز در افغانستان مشغول فرا گرفتن علم و دانش هستند و به گفته "فاروق وردک" وزیر آموزش و پرورش افغانستان، در سال‎های آینده همه کودکان افغان به مدرسه و آموزش دسترسی خواهند داشت.

در سال گذشته حدود 160 هزار دانشجو در آزمون کنکور برای ادامه تحصیلات عالیه شرکت کردند که در این میان  100 هزار نفر موفق با راهیابی به دانشگاه و دیگر مراکز آموزش عالی و نیمه عالی شدند.

با آن که امنیت در افغانستان یکی از نگرانی های مهم مردم بوده اما علاقه‌مندی به تحصیل و کسب علم یکی از آرزوهای جوانان افغان است.

سال تحصیلی افغانستان از اول فروردین آغاز می شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم فروردین 1391ساعت 16:10  توسط عباس بیات  | 

نتایج مرحله اول المپیاد علمی دانش‌آموزان اعلام شد

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان در گفت‌وگو با فارس:
نتایج مرحله اول المپیاد علمی دانش‌آموزان اعلام شد/پذیرش ۵۸۴۹ دانش‌آموز

خبرگزاری فارس: رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان از اعلام نتایج مرحله اول المپیادهای علمی دانش‌آموزان کشور خبر داد و گفت: در مرحله اول ۵ هزار و ۸۴۹ دانش‌آموز پذیرفته شدند.

خبرگزاری فارس: نتایج مرحله اول المپیاد علمی دانش‌آموزان اعلام شد/پذیرش ۵۸۴۹ دانش‌آموز

مهری سویزی، رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: نتایج مرحله اول المپیاد علمی دانش‌آموزان کشور سوم فروردین در سایت http://sanaad.ir منتشر شده است.

وی ادامه داد: امسال حدود ۱۴۰ هزار دانش‌آموز در المپیادهای علمی شرکت کردند که در مرحله اول ۵ هزار و ۸۴۹ دانش‌آموز پذیرفته شده‌اند؛ این رقم در سال گذشته ۴ هزار و ۴۸۲ نفر بود.

سویزی اضافه کرد: در سال ۸۹ در رشته فیزیک ۷۳۳ نفر در مرحله اول پذیرفته شدند که در سال تحصیلی جاری این عدد به ۸۸۲ نفر رسید؛ در رشته ریاضی در سال ۸۹ در رشته ریاضی یک هزار و ۲۶۷ نفر پذیرفته شدند که به یک هزار و ۵۶۶ نفر رسیده است.

وی افزود: در رشته شیمی آمار پذیرفته‌شدگان مرحله اول از ۵۴۴ نفر به ۵۷۸ نفر؛ در رشته نجوم از ۲۸۱ نفر به ۴۰۴ نفر؛ در رشته زیست‌شناسی از ۲۷۷ نفر به ۴۴۲ نفر و در رشته کامپیوتر از ۳۷۰ نفر به یک هزار و ۲۶ نفر رسیده است.

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان، بیان کرد: امسال پاسخ آزمون به صورت شخصی‌سازی اعلام شد؛ به این شکل که در گذشته اسامی تمامی قبول شدگان بر روی سایت موجود بود اما امسال هر فرد تنها می‌تواند نتیجه خودش را مشاهده کند.

وی، مرحله دوم المپیاد علمی دانش‌آموزان کشور را در اردیبهشت سال ۹۱ اعلام کرد

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم فروردین 1391ساعت 16:8  توسط عباس بیات  | 

امكان تدريس بازنشستگان فرهنگي در مدارس شهر تهران فراهم شد.

 


به گزارش باشگاه خبري فارس «توانا»، اداره كل آموزش و پرورش شهر تهران در سال تحصيلي 91ـ90 طرح ثبت‌نام از فرهنگيان بازنشسته جهت تدريس را اجرا مي‌كند.

بانوان فرهنگي بازنشسته فقط در «رشته‌هاي آموزگاري و فني» و آقايان فرهنگي بازنشسته نيز در تمام رشته‌ها مي‌توانند در اين طرح شركت كنند.

بازنشستگان فرهنگي علاقه‌مند براي ثبت‌نام به سايت اداره كل آموزش و پرورش شهر تهران به آدرس http://tehranedu.ir/ مراجعه كنند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم تیر 1390ساعت 12:18  توسط عباس بیات  | 

امكان تدريس بازنشستگان فرهنگي در مدارس شهر تهران فراهم شد.

 


به گزارش باشگاه خبري فارس «توانا»، اداره كل آموزش و پرورش شهر تهران در سال تحصيلي 91ـ90 طرح ثبت‌نام از فرهنگيان بازنشسته جهت تدريس را اجرا مي‌كند.

بانوان فرهنگي بازنشسته فقط در «رشته‌هاي آموزگاري و فني» و آقايان فرهنگي بازنشسته نيز در تمام رشته‌ها مي‌توانند در اين طرح شركت كنند.

بازنشستگان فرهنگي علاقه‌مند براي ثبت‌نام به سايت اداره كل آموزش و پرورش شهر تهران به آدرس http://tehranedu.ir/ مراجعه كنند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم تیر 1390ساعت 12:17  توسط عباس بیات  | 

معدل 16 شرط ورود به رشته "علوم انساني " دبيرستان‌هاي نمونه دولتي است

خبرگزاري فارس: معاون آموزش متوسطه وزير آموزش و پرورش با اشاره به راه‌اندازي رشته علوم انساني در دبيرستان‌هاي نمونه دولتي فاقد اين رشته از امسال، گفت: حداقل معدل اول متوسطه براي حضور در رشته علوم انساني اين مراكز، 16 خواهد بود.


ابراهيم سحرخيز در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» با اشاره به بخشنامه ارسال شده به مديران‌كل آموزش و پرورش استان‌ها مبني بر بسترسازي و ايجاد انگيزه لازم براي ورود دانش‌آموزان مستعد به رشته‌هاي علوم انساني، اظهار داشت: در اين رابطه پيشنهاد داده‌ايم كه براي ارتقاي كمّي و كيفي رشته «ادبيات و علوم انساني» تدابيري اتخاذ شود تا در سال تحصيلي آينده (سال تحصيلي 91 ـ 90) در دبيرستان‌هاي «نمونه دولتي» فاقد رشته ادبيات و علوم انساني، حداقل يك كلاس علوم انساني در پايه «دوم» حتي از طريق «آزمون تكميل ظرفيت» راه‌اندازي و داير شود.

وي افزود: دست مراكز آموزشي باز است تا بر اساس «نمرات فضلي» دانش‌آموزان، افراد علاقمند را در اين رشته گزينش كنند اما حداقل معدل اول متوسطه براي حضور در رشته علوم انساني مراكز نمونه دولتي، 16 خواهد بود.

سحرخيز ادامه داد: شايسته است به منظور جلوگيري از خروج دانش‌آموزان متقاضي رشته مذكور از اين دبيرستان‌ها، به گونه‌اي برنامه‌ريزي شود تا حداقل يك دبيرستان نمونه دولتي در سطح استان به تفكيك جنسيت و به صورت «متمركز»، رشته علوم انساني را داير كرده و تمام دانش‌آموزان متقاضي را به اين دبيرستان هدايت كنند.

معاون آموزش متوسطه وزير آموزش و پرورش خاطرنشان كرد: در برخي از استان‌ها «دبيرستان فرهنگ» ويژه رشته علوم انساني داريم كه بر اين اساس توصيه كرده‌ايم كه اگر دبيرستان‌هاي نمونه دولتي كشش پذيرش دانش‌آموزان را در رشته علوم انساني نداشته باشند، براي هدايت دانش‌آموزان به سمت اين رشته به دبيرستان‌هاي فرهنگ اكتفا كنند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم تیر 1390ساعت 12:16  توسط عباس بیات  | 

معدل 16 شرط ورود به رشته "علوم انساني " دبيرستان‌هاي نمونه دولتي است

خبرگزاري فارس: معاون آموزش متوسطه وزير آموزش و پرورش با اشاره به راه‌اندازي رشته علوم انساني در دبيرستان‌هاي نمونه دولتي فاقد اين رشته از امسال، گفت: حداقل معدل اول متوسطه براي حضور در رشته علوم انساني اين مراكز، 16 خواهد بود.


ابراهيم سحرخيز در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» با اشاره به بخشنامه ارسال شده به مديران‌كل آموزش و پرورش استان‌ها مبني بر بسترسازي و ايجاد انگيزه لازم براي ورود دانش‌آموزان مستعد به رشته‌هاي علوم انساني، اظهار داشت: در اين رابطه پيشنهاد داده‌ايم كه براي ارتقاي كمّي و كيفي رشته «ادبيات و علوم انساني» تدابيري اتخاذ شود تا در سال تحصيلي آينده (سال تحصيلي 91 ـ 90) در دبيرستان‌هاي «نمونه دولتي» فاقد رشته ادبيات و علوم انساني، حداقل يك كلاس علوم انساني در پايه «دوم» حتي از طريق «آزمون تكميل ظرفيت» راه‌اندازي و داير شود.

وي افزود: دست مراكز آموزشي باز است تا بر اساس «نمرات فضلي» دانش‌آموزان، افراد علاقمند را در اين رشته گزينش كنند اما حداقل معدل اول متوسطه براي حضور در رشته علوم انساني مراكز نمونه دولتي، 16 خواهد بود.

سحرخيز ادامه داد: شايسته است به منظور جلوگيري از خروج دانش‌آموزان متقاضي رشته مذكور از اين دبيرستان‌ها، به گونه‌اي برنامه‌ريزي شود تا حداقل يك دبيرستان نمونه دولتي در سطح استان به تفكيك جنسيت و به صورت «متمركز»، رشته علوم انساني را داير كرده و تمام دانش‌آموزان متقاضي را به اين دبيرستان هدايت كنند.

معاون آموزش متوسطه وزير آموزش و پرورش خاطرنشان كرد: در برخي از استان‌ها «دبيرستان فرهنگ» ويژه رشته علوم انساني داريم كه بر اين اساس توصيه كرده‌ايم كه اگر دبيرستان‌هاي نمونه دولتي كشش پذيرش دانش‌آموزان را در رشته علوم انساني نداشته باشند، براي هدايت دانش‌آموزان به سمت اين رشته به دبيرستان‌هاي فرهنگ اكتفا كنند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم تیر 1390ساعت 12:16  توسط عباس بیات  | 

طرح معرفي «مدرسه مبتكر و برتر» در سال تحصيلي جديد اجرا مي‌شود

خبرگزاري فارس: معاون آموزش متوسطه وزير آموزش و پرورش گفت: طرح معرفي «مدرسه مبتكر و برتر» در سال تحصيلي 91 ـ 90 اجرا مي‌شود.


به گزارش باشگاه خبري فارس «توانا» به نقل از مركز اطلاع‌رساني و روابط ‌عمومي وزارت آموزش و پرورش، ابراهيم سحرخيز در گردهمايي معاونان آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان‌هاي كشور كه در اردوگاه شهيد باهنر تهران برگزار شد، از طرح معرفي «مدرسه مبتكر و برتر» در سال تحصيلي جديد خبر داد و افزود: بازنگري در مديريت و چيدمان مديران مجتمع‌هاي آموزشي و پرورشي از اولويت‌هاي كاري معاونان آموزش متوسطه استان‌هاي كشور است.

وي با اشاره به مهمترين برنامه‌هاي حوزه آموزش متوسطه در سال جديد ادامه داد: توسعه متوازن رشته‌هاي نظري، فني ‌و حرفه‌اي و كار دانش‌، توسعه كمي و كيفي هنرستان‌ها و مراكز كاردانش به ميزان حداقل 42 درصد، توسعه و تقويت به كارگيري فناوري‌هاي نوين IT و ICT در كلاس‌‌هاي درس، ترغيب گروه‌هاي آموزشي به بهره‌برداري هر چه بيشتر از نرم‌افزارهاي آموزشي و توسعه آن در محيط مدرسه، از مهمترين عناوين برنامه‌هاي معاونت آموزش متوسطه در سال تحصيلي 91 – 90 خواهد بود.

* سال تحصيلي جديد، سال هنرستان‌هاست

معاون آموزش متوسطه وزير آموزش و پرورش سال تحصيلي جديد را سال هنرستان‌ها ناميد و با اشاره به اختصاص حداقل 20 درصد از اعتبارات عمراني آموزش و پرورش براي تجهيز هنرستان‌ها گفت: تجهيز هنرستان‌هاي فني و حرفه‌اي و مراكز كار و دانش در سال تحصيلي آينده، اولويت كاري معاونت آموزش متوسطه است.

سحرخيز برگزاري همايش و نمايشگاه ويژه هنرستان‌ها را امري مهم عنوان و تصريح كرد: در سال تحصيلي 91 - 90 بايد با حضور معاونان آموزش متوسطه و مسئولان مرتبط در هر استان‌، يك همايش به همراه نمايشگاهي ويژه از توانمندي‌هاي هنرستان‌هاي فني و حرفه‌اي و مراكز كاردانش برگزار شود.

وي با توصيه به ادارات‌كل آموزش و پرورش استان‌ها به فعاليت‌هاي پژوهشي گفت: توسعه رشته‌هاي هنرستاني و كار دانش از طريق «نيازسنجي و امكان‌سنجي» از فعاليت‌هاي مهم معاونت آموزش متوسطه در سال تحصيلي آينده است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم اردیبهشت 1390ساعت 9:32  توسط عباس بیات  | 

بازدهي زبان انگليسي در مدارس بسيار كم است

خبرگزاري فارس: يك دبير بازنشسته زبان انگليسي با اشاره به ريشه‌هاي بازدهي پايين آموزش زبان انگليسي در مدارس گفت: تمركز بيش از حد بر موضوع "قواعد " دستور زبان، عامل اصلي بازدهي اندك آموزش زبان در مدارس است.


به گزارش خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا»، درس «زبان انگليسي» يكي از دروس رسمي در نظام آموزش و پرورش كشورمان است كه از سال اول راهنمايي در نظام درسي دانش‌آموزان قرار مي‌گيرد و تا پايان دوره پيش‌دانشگاهي ادامه دارد.

اما هميشه اين سؤال پيش روي تمام افراد جامعه به ويژه اهالي آموزش و پرورش قرار دارد كه چرا با وجود حدود 7 سال آموزش مستمر، نتيجه‌‌اي كه لازم است به دست نمي‌آيد؟! به گونه‌اي كه علي‌رغم صرف وقت و هزينه از سوي آموزش و پرورش براي به كارگيري دبيران اين رشته، نه تنها دانش‌آموزان با پايان يافتن دوره متوسطه خود، توان "مكالمه " را ندارند، بلكه از درك مفهوم يك متن ساده يا مكالمه در حد احوالپرسي ساده نيز ناتوانند.

هر از چند گاهي نيز اظهاراتي از سوي مسئولان وزارت آموزش و پرورش در خصوص راه‌هاي بهبود آموزش زبان انگليسي و تغيير «محتواي آموزشي» اين درس مطرح مي‌شود كه به نظر مي‌رسد تا تبديل شدن به عمل و واقعيت فاصله قابل توجهي دارد.

* آموزش زبان در آموزش و پرورش براي ترجمه متون است، نه مكالمه

حميدرضا حاجي‌بابايي وزير آموزش و پرورش 15 آبان 89 در گفت‌و‌گو با خبرنگاران در پاسخ به پرسشي درباره راه‌هاي بهبود آموزش زبان انگليسي در مدارس و افزايش توان يادگيري دانش‌آموزان به ويژه براي مكالمه گفت: آموزش زبان انگليسي در مدارس يك نياز است اما به اين معنا نيست كه حتماً بايد تدريس زبان در مدارس در طي 7 سال به گونه‌اي باشد كه همه دانش‌آموزان بتوانند مكالمه كنند.

وي خاطرنشان كرد كه «آموزش زبان در مدارس به صورت آموزش ترجمه متون است نه مكالمه كه بر اساس آن آموزش و يادگيري بايد به گونه‌اي باشد كه افراد در تخصص‌هاي گوناگون و در هنگام ورود به دانشگاه توان مراجعه به منابع ديگر و ترجمه آنها را داشته باشند».

به رغم تأكيد وزير آموزش و پرورش بر هدف اين وزارتخانه براي دستيابي دانش‌آموزان به توان "ترجمه " متون انگليسي، اما به نظر مي‌رسد كه همين هدف نيز با وضعيت كنوني آموزش زبان در مدارس كشورمان دور از دسترس باشد.

شايد يكي از بهترين راه‌هاي موجود براي ريشه‌يابي اين موضوع، رفتن به سراغ دبيران زبان انگليسي در مدارس باشد كه علي‌رغم توان تخصصي آنها در اين زمينه، اما بنا به هر دليلي دانش‌آموزان اين معلمان بهره كافي را از يادگيري زبان دوم در داخل مدرسه نمي‌برند.

فاطمه خواجوي فرهنگي بازنشسته‌اي است كه 72 سال دارد و پس از سال‌ها تدريس زبان انگليسي در مدارس تهران، در سال 1364 بازنشسته شده است؛ در گفت‌و‌گو با اين فرهنگي پيشكسوت تلاش شده است تا به طور خلاصه ضمن ريشه‌يابي اين مشكل، پيشنهادي نيز براي رفع آن ارائه شود.

* "هدف " آموزش زبان دوم در مدارس مشخص نشده است

فاطمه خواجوي دبير بازنشسته زبان انگليسي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» در رابطه با علت بازدهي پايين آموزش زبان انگليسي در مدارس اظهار داشت: براي پاسخ به اين پرسش كه دغدغه بسياري از افراد نيز هست، ابتدا بايد ببينيم كه "زبان دوم " را با چه هدفي مي‌آموزيم و آموزش مي‌دهيم.

وي افزود: ممكن است شخصي زبان دوم را براي ايجاد ارتباط كلامي با ديگران يا شخص ديگري براي درك مطلب كتاب‌هاي علمي يا كار مطبوعاتي و ترجمه ياد بگيرد، بنابراين ابتدا بايد يادگيري زبان دوم "هدفگذاري " شود.

خواجوي ادامه داد: كتاب‌هاي درسي زبان انگليسي در حال حاضر شامل تعداد اندكي "مكالمه " آن هم به صورت ناقص است، اما به جاي آن در آموزش و پرورش ما به آموزش "قواعد " زبان انگليسي (گرامر) بسيار اهميت مي‌دهند، به گونه‌اي كه گرامر را تا سطح بالاتر از مقدماتي (intermediate ) به دانش‌آموزان آموزش مي‌دهند، به گونه‌اي كه بيشتر سؤالات امتحاني حتي در آزمون‌هاي سراسري نيز مربوط به قواعد زبان است، نه درك مطلب و مكالمه.

اين فرهنگي بازنشسته اظهار داشت: ممكن است يك فارغ‌التحصيل ديپلمه در نظام آموزش و پرورش ما در حد «intermediate » انگلستان از "قواعد " زبان انگليسي مطلع باشد، اما در رابطه با "لغات " اطلاعات اندكي دارد و با وجود آنكه اين هدف دنبال مي‌‌شود كه دانش‌آموزان بتوانند روزنامه‌هاي عادي را بخوانند، اما اين چرخه آموزش كامل نمي‌شود.

* "زمان هفتگي " آموزش زبان انگليسي در مدارس كم است

وي تأكيد كرد: دليل ناقص ماندن چرخه آموزش زبان انگليسي در نظام آموزش و پرورش ما اين است كه ساعت‌هايي كه براي آموزش زبان در مدارس در نظر گرفته مي‌شود، بسيار اندك و شايد "حدود 3 ساعت در هفته " باشد، در حالي كه در كشورهاي ديگر حتي در خاورميانه، "حداقل 6 ساعت در هفته " را به آموزش زبان دوم در مدارس اختصاص مي‌دهند؛ البته "كيفيت آموزش " نيز در جاهاي مختلف متفاوت است، در واقع اهميتي كه دبيران به "نمره " مي‌دهند نيز در اين امر تأثيرگذار است.

خواجوي در ادامه با اشاره به ضرورت مشخص شدن انتظار و هدف دبيران زبان انگليسي از دانش‌آموزان در جريان "يادگيري و ياددهي " گفت: انتظاري كه ما به عنوان دبير زبان از دانش‌آموز داريم بسيار مهم است و اين سؤال وجود دارد كه نظام آموزش و پرورش و دبيران درس زبان انگليسي با تدريس زبان، چه انتظاري از دانش‌آموز خود دارند.

وي ادامه داد: اين سؤال وجود دارد كه «آيا دانش‌آموز بايد خوب بخواند يا خوب بنويسد يا انشاء زبان انگليسي را به خوبي بنويسد؟»؛ اين در حالي است كه به هيچكدام از اين سؤال‌ها پاسخي داده نشده است و واقعيت اين است كه به آن ميزان كه در مدارس ما به "قواعد " زبان انگليسي توجه مي‌شود، نسبت به "مكالمه " تكيه نمي‌شود.

خواجوي در رابطه با دليل كم‌توجهي نظام آموزش و پرورش به آموزش مكالمه در زبان انگليسي تصريح كرد: يكي از مهمترين دلايل اين مسئله اين است كه زمان در اختيار نظام آموزش و پرورش بسيار كم است و فقط براي يادگيري حداكثر 2 تا 3 هزار لغت در تمام دوران تحصيل و مكالمه در حد احوالپرسي روزانه كفايت مي‌كند.

* هدفگذاري آموزش زبان در مدارس بايد به سمت "مكالمه " تغيير يابد

اين دبير بازنشسته زبان انگليسي تأكيد كرد: اگر "هدفگذاري " در آموزش زبان انگليسي در مدارس تغيير يابد و به عنوان مثال اينطور شود كه «دانش‌آموزان بر مكالمه مسلط شوند»، به دنبال آن كتاب‌ها نيز تغيير مي‌يابد، اما در اين رابطه بايد توجه داشت كه بايد از "كتاب‌هاي جانبي مفيد " نيز بهره گرفته شود.

وي اظهار داشت: كتاب‌هاي آموزشي جانبي بسياري در ايران و ديگر كشورها توليد شده است اما لازم است كه بهترين و مفيدترين شناسايي و به دانش‌آموزان معرفي شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم اردیبهشت 1390ساعت 9:31  توسط عباس بیات  | 

گفت‌وگو با بانوي رياضيدان مسلمان مالزيايي درباره راه‌هاي جذاب كردن درس رياضي

 
اين بار معادله ترس دانش‌آموزان از رياضي حل خواهد شد

خبرگزاري فارس: يك بانوي رياضيدان مسلمان اهل مالزي با اشاره به ريشه‌هاي اضطراب دانش‌آموزان نسبت به رياضي گفت: "درك نكردن مفاهيم رياضي " عامل اصلي ترس دانش‌آموزان از اين درس است كه براي حل اين مشكل، دو راهكار پيشنهاد مي‌شود.


به گزارش خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا»، از گذشته تاكنون شنيدن نام «رياضي» براي گروه قابل توجهي از دانش‌آموزان با ترس و اضطراب همراه بوده است، به گونه‌اي كه آثار اين ترس در بي‌ميلي دانش‌آموزان نسبت به زنگ رياضي و نيز در نمرات امتحاني اين درس هميشه مشهود بوده است.

اين سؤال هميشه در ذهن معلمان، اوليا و حتي دانش‌آموزاني كه از رياضي ترس دارند، وجود داشته و دارد كه «دليل اين بي‌علاقگي و مشكل هميشگي در يادگيري رياضي چيست؟!»؛ پاسخ‌هاي مختلفي نيز از سوي كارشناسان مسائل آموزشي به اين علامت سؤال داده شده است كه هركدام از آنها نيز در جاي خود قابل تأمل است.

هفته گذشته همايشي با عنوان «نقش درس‌پژوهي در توسعه حرفه‌اي دبيران رياضي» با حضور بيش از 150 نفر از دبيران رياضي منتخب مدارس تهران در محل خانه معلم آموزش و پرورش منطقه 3 تهران برگزار شد؛ در اين نشست تخصصي پروفسور «روحاني احمد ترميزي» دانشمند زن مسلمان و استاد رياضي دانشگاه UMB مالزي به تشريح اين روش و تأثير آن در بهبود آموزش رياضي پرداخت.

در حاشيه برگزاري اين همايش گفت‌و‌گوي كوتاهي با اين رياضيدان مسلمان داشتيم و دلايل ترس دانش‌آموزان از اين درس راهبردي و نيز راه‌ حل اين مشكل را از وي جويا شديم؛ وي سفر به ايران را تجربه بسيار خوبي براي خود خواند و تصريح كرد: «اين نخستين بار است كه به ايران مي‌آيم و متوجه شده‌ام كه مردم ايران بسيار دوست داشتني هستند و همواره به دنبال اين هستند تا اطلاعات علمي خود را با مردمان ساير كشورها به اشتراك گذاشته و تبادل‌نظر كنند و همين ويژگي آنها براي من بسيار جالب است».

***

پروفسور روحاني احمد ترميزي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» در رابطه با راه‌هاي توسعه آموزش رياضي در كشورها به ويژه كشورهاي اسلامي گفت: در زمينه آموزش رياضي تمام كشورها بايد بر اين امر تأكيد و نسبت به آن اهتمام داشته باشند تا بهترين «روش‌هاي تدريس» را پيدا كرده و معلمان نيز روش‌هاي تدريس خود را بهبود ببخشند.

اين دانشمند مسلمان تصريح كرد: توسعه آموزش رياضي بايد به دغدغه اصلي كشورها به ويژه معلمان تبديل شود.

وي با اشاره به زمينه‌هاي علمي موجود در ميان مردم ايران گفت: مردم ايران همواره به دنبال آن هستند تا اطلاعات علمي خود را با مردمان ساير كشورها به اشتراك گذاشته و تبادل‌نظر كنند و همين ويژگي آنها براي من بسيار جالب است.

پروفسور روحاني احمد ترميزي درباره ريشه‌هاي ترس از رياضي در ميان دانش‌آموزان خاطرنشان كرد: به طور كلي ترس از رياضي به اين نكته برمي‌گردد كه "آيا دانش‌آموز مفاهيم رياضي را خوب فهميده است يا خير؟ ".

استاد رياضي دانشگاه UMB مالزي با تأكيد بر مسئله «درك مفاهيم رياضي» ادامه داد: واقعيت اين است كه دانش‌آموزاني كه مفاهيم رياضي را خوب نمي‌فهمند، هميشه از رفتن در كلاس رياضي ترس دارند.

* «تبديل كلاس به محيط شاد» و «كاربردي كردن مسائل»؛ 2 راه علاقه‌مندي بچه‌ها به رياضي

وي با اشاره به راه‌هاي علاقمند‌تر شدن دانش‌آموزان نسبت به درس رياضي و رفع اضطراب آنها در اين درس، اظهار داشت: يكي از راه‌هايي كه مي‌توانيم بچه‌ها را نسبت به رياضي علاقمند كنيم، اين است كه كلاس رياضي را به يك محيط شاد و مفرح تبديل كنيم؛ علاوه بر آن، بايد سؤالات كاربردي‌تري را در فضاي كلاس براي بچه‌ها حل كنيم تا انگيزه آنها براي ياد گرفتن مفاهيم رياضي بالاتر برود.

پروفسور روحاني احمد ترميزي خاطرنشان كرد: هرچند ممكن است اين روش زمان زيادي را از معلم بگيرد اما بايد توجه داشته باشيم كه با اين روش تعداد دانش‌آموزاني كه از ياد گرفتن رياضي احساس رضايت مي‌كنند و با خوشحالي از كلاس خارج مي‌شوند، از حالت عادي به مراتب بيشتر مي‌شود‌ چرا كه در روش عادي ممكن است فقط چند دانش‌آموز از ياد گرفتن مفاهيم رياضي احساس رضايت و خشنودي كنند.

اين رياضيدان مسلمان در پايان خاطرنشان كرد: ما در كشور مالزي بسيار علاقمند هستيم تا از نظام آموزشي كشور ايران و جريان «يادگيري و ياددهي» بيشتر مطلع شويم و اميدوارم كه اين دو كشور مسلمان با يكديگر ارتباط خوبي داشته باشند و بتوانند تجربيات علمي خود را با يكديگر به اشتراك بگذارند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم اردیبهشت 1390ساعت 9:30  توسط عباس بیات  | 

دانش آموزان ژاپنی درکلاس صحرایی

در حالی که گفته می شود بازسازی نیروگاه ژاپن ۹ ماه زمان نیاز دارد، دانش آموزان ژاپنی در کلاس هایی که در سالنی ورزشی برگزار می شود به کار خود ادامه می دهند.

به گزارش برنا به نقل از تایمز، همچنین دولت ژاپن در نظر دارد برای جبران خسارت های ناشی از سونامی، میزان مالیات را قدری بالا ببرد.

این تصمیم دولت ژاپن برای جبران خسارت ۳۰۰ میلیارد دلاری نیروگاه اتمی این کشور است که پس از وقوع سونامی، ژاپن را تحت تاثیر قرار داد.

بر اساس این گزارش ها، این اولین بار از سال ۱۹۹۷ تاکنون است که ژاپن میزان مالیات خود را بالا می برد که به گفته وزیر کشور ژاپن پیش از این نیز افزایش مالیات و یا انقلاب در درآمد و هزینه ها برای ساختن اقتصاد ژاپن نیاز بود.

نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می دهد اکث ژاپنی ها از عملکرد دولت این کشور در مقابله با بحران هسته ای فوکوشیما که به دنبال زلزله و سونامی بزرگ ۱۱ مارس رخ داد، ناراضی هستند.

ژاپن در اطراف نیروگاه هسته ای فوکوشیما دیوارهای زیرزمینی می سازد تا از جاری شدن آبهای آلوده جلوگیری کند.

شبکه تلویزیونی آساهی ژاپن به نقل از یک منبع ناشناس اعلام کرد شرکت اپراتور نیروگاه هسته ای فوکوشیما برنامه مطالعاتی خود برای جلوگیری از نشت آب های آلوده به مواد رادیواکتیو به خارج از محوطه این نیروگاه را آغاز کرده است
+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم اردیبهشت 1390ساعت 11:40  توسط عباس بیات  | 

فعاليت 4 هزار مجتمع آموزشي و پرورشي شهري در سال 90

 
 

خبرگزاري فارس: معاون آموزش متوسطه وزير آموزش و پرورش جزئيات تشكيل و فعاليت حداكثر 4 هزار مجتمع آموزشي و پرورشي شهري را در سال تحصيلي 91 ـ 1390 تشريح كرد و گفت: حداكثر 12 هزار مدرسه شهري مشمول اين طرح قرار مي‌گيرند.


ابراهيم سحرخيز در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا»‌ با اشاره به اهداف و جزئيات طرح تشكيل مجتمع‌هاي آموزشي و پرورشي شهري از سال تحصيلي 91 ـ 90 اظهار داشت: ايجاد اين مجتمع‌ها در راستاي اهداف "سند تحول راهبردي آموزش و پرورش " دنبال مي‌شود كه با انجام آنها به دنبال اثربخشي و ارتقاء كيفيت آموزش و پرورش هستيم.

وي تأكيد كرد: تربيت امري است كه در درازمدت به نتيجه مي‌رسد و بر اين اساس رصد كردن مسائل تربيتي دانش‌آموزان مستلزم توالي دوره‌هاي تحصيلي است؛ به همين خاطر به دنبال آن هستيم تا مسائل تربيتي و تحصيلي يك دانش‌آموز را طي 12 سال در يك نقطه و از سوي يك مدير دنبال كنيم.

سحرخيز خاطرنشان كرد: يكي از فرصت‌هاي اين طرح پايش پرونده تحصيلي و تربيتي دانش‌آموزان طي 12 سال تحصيل آنان است چرا كه فرآيند تعليم و تربيت يك جريان دراز مدت است كه تأثيرات آن بايد به طور مستمر به ويژه در هنگام تغيير يك دوره تحصيلي يا منطقه محل تحصيل لحاظ شود.

سحرخيز ادامه داد: مديريت بهينه امكانات و فضاهاي آموزشي، ساماندهي بهتر و دقيق‌تر نيروي انساني و اجراي هماهنگ فوق‌برنامه‌ها از ديگر اهداف تشكيل مجتمع‌هاي آموزشي و پرورشي شهري است كه در اين قالب بسيار راحت‌تر اجرا مي‌شود.

* «مجتمع آموزشي»؛ همجواري مدارس 3 دوره راهنمايي از يك "جنسيت "

معاون آموزش متوسطه وزير آموزش و پرورش با اشاره به «تعريف» مجتمع‌هاي آموزشي و پرورشي شهري گفت: "مجتمع آموزشي " را به جايي اطلاق مي‌كنيم كه از سه واحد آموزشي شامل «ابتدايي، راهنمايي و متوسطه در يك نقطه به صورت همجوار و از يك جنسيت» تشكيل شده باشد.

وي تصريح كرد: در رابطه با تشكيل اين مجتمع‌ها براي سال تحصيلي 91ـ90 حداقل 2 هزار مجتمع را پيش‌بيني كرده‌ايم، اما برآورد ما اين است كه براساس ميزان آمادگي استان‌ها، 3 تا 4 هزار مجتمع آموزشي و پرورشي شهري تشكيل خواهد شد.

* حداكثر 12 هزار مدرسه شهري مشمول طرح مجتمع‌هاي آموزشي و پرورشي قرار مي‌گيرند

سحرخيز با اشاره به لزوم "همجواري و ديوار به ديوار بودن " مدارس سه دوره تحصيلي براي تشكيل اين مجتمع‌ها گفت: در حال حاضر تنها بخشي از مدارس شهري اين ويژگي را دارند به همين دليل در مرحله نخست اجراي اين طرح و در سال تحصيلي 91 - 90 حداكثر 4 هزار مجتمع تشكيل خواهد شد كه شامل حدود 12 هزار مدرسه مي‌شود، بنابراين در فاز نخست تمام مدارس شهري مشمول اين طرح قرار نخواهند گرفت.

معاون آموزش متوسطه وزير آموزش و پرورش عنوان كرد: با جمع‌بندي‌هاي صورت گرفته به اين نتيجه رسيده‌ايم كه در فاز نخست اجراي اين طرح به سراغ مدارس ابتدايي تا متوسطه از يك جنسيت و در جوار هم برويم و البته در رابطه با اين مجتمع‌ها مختلط بودن نيز به هيچ عنوان معنايي ندارد.

* يك استثناء براي سال تحصيلي 91 ـ 90

وي خاطرنشان كرد: به طور استثنا براي امسال اجازه داده‌ايم تا در مناطقي كه مدارس «راهنمايي و دبيرستان» يا «ابتدايي و راهنمايي» در كنار هم قرار دارند، مجتمع‌هاي شهري داير شوند؛ مشروط بر اينكه در سال آينده با جابجايي مدارس و دانش‌آموزان، دوره "متوسطه " را نيز به اين مجموعه ملحق كنند.

سحرخيز افزود: دستورالعمل تشكيل مجتمع‌هاي آموزشي و شهري را در دست تنظيم و توافق نهايي داريم و صدها ساعت كار مطالعاتي نيز بر روي آن صورت گرفته و از نظرات مديران مدارس و مديران كل آموزش و پرورش استان‌ها بهره گرفته شده است، علاوه بر آن مطالعات پيشينه اين كار را در ايران و جهان نيز انجام داده‌ايم.

معاون آموزش متوسطه وزير آموزش و پرورش در اين رابطه به مجتمع‌هايي مانند "مجتمع آموزشي ابن‌سينا " در دوران پيش از انقلاب اشاره كرد و افزود: در حال حاضر نيز در مدارس استعدادهاي درخشان چنين وضعيتي وجود دارد كه دوره راهنمايي و متوسطه در كنار هم هستند و حتي مدارس غيردولتي قدرتمند كه مشتاقان زيادي دارند، به همين شيوه اداره مي‌شوند.

سحرخيز در ادامه با اشاره به برخي ديگر از جزئيات تشكيل مجتمع‌هاي آموزشي و پرورشي شهري گفت: تمام اين مجتمع‌ها بايد داراي «مراقب سلامت» و «مشاور» باشند و برنامه‌هاي تربيتي و ورزشي آنها به صورت قدرتمند اجرا شود همچنين مديران مدارس تابعه آنها نيز در جايگاه خود حفظ مي‌شوند و زيرنظر مدير مجتمع كه در واقع مدير ارتقاء يافته يكي از مدارس است كار مي‌كنند.

* در مجتمع‌هاي شهري اصلاً به دنبال صرفه‌جويي نيستيم؛ لزوم "هوشمندسازي " مجتمع‌ها در سال اول فعاليت

سحرخيز با اشاره به تأمين نيروي انساني اين مجتمع‌ها به صورت اصولي‌تر عنوان كرد: در بحث تشكيل مجتمع‌هاي شهري اصلاً به دنبال صرفه‌جويي نيستيم و شعار اول ما «ارتقاء كيفيت» است؛ همچنين مدارس تحت پوشش مجتمع‌هاي شهري بايد در سال نخست فعاليت خود حتماً «هوشمندسازي» شده و به رايانه و فناوري‌هاي نوين در حد توان خود مجهز شوند.

معاون آموزش متوسطه وزير آموزش و پرورش تأكيد كرد: بايد كاري كنيم كه ساير مدارس نيز با ديدن تأثيرات اين مجتمع‌ها به دنبال مجتمع شدن در قالب اين طرح باشند.

وي با اشاره به يكي از روش‌هاي اداره مجتمع‌هاي آموزشي و پرورشي شهري گفت: در اين مجتمع‌ها يك "شورا " متشكل از مدير مجتمع و مديران مدارس تابعه و نيز نمايندگان معلمان و اولياء دانش‌آموزان پيش‌بيني شده است كه در خصوص برنامه‌هاي درسي و فوق‌برنامه‌ها تصميم‌گيري مي‌كنند و رياست آن شورا نيز با مدير مجتمع‌ها است.

سحرخيز در ادامه در پاسخ به اين پرسش كه "ساختار جديد نظام آموزشي (3،3،6) چگونه در مجتمع‌ها اجرا خواهد شد "، اظهار داشت: ايجاد مجتمع‌هاي شهري در راستاي بهتر پياده كردن ساختار جديد است چرا كه دو دوره 6 ساله مدنظر در اين ساختار، در قالب مجتمع‌ها در كنار هم قرار مي‌گيرند؛ در اين رابطه يك پايه به دوره ابتدايي ملحق مي‌شود و راهنمايي و دبيرستان نيز به عنوان «متوسطه اول» و «متوسطه دوم» ناميده خواهند شد.

* اولويت ساخت و سازها با "هنرستان‌ها و مجتمع‌هاي آموزشي " است

وي تأكيد كرد: پس از اين هرگونه فضاي آموزشي كه ساخته شود با رويكرد هنرستاني و به شيوه مجتمع‌هاي آموزشي و پرورشي احداث خواهد شد و در اماكني كه به حد كفايت زمين داريم، اولويت با احداث مجتمع‌هاي آموزشي شهري است.

معاون آموزش متوسطه وزير آموزش و پرورش، در رابطه با لحاظ شدن تأثيرات تربيتي ناشي از تردد دانش‌آموزان سه دوره تحصيلي در يك محدوده و محل، گفت: در حال حاضر نيز در جامعه شهري و حتي خانواده‌ها اين اختلاط وجود دارد و متأسفانه حتي در برخي از مناطق تهران همجواري مدارس سه دوره تحصيلي به صورت "غيرهمجنس " است بنابراين در طرح جديد ما به دنبال ساماندهي اين موضوع هستيم تا دانش‌آموزان هر جنس در كنار هم باشند.

وي خاطرنشان كرد: مدارس مجتمع‌هاي شهري مانند دانشكده‌هايي هستند كه تحت مديريت يك دانشگاه اداره مي‌شوند البته با توجه به تفاوت‌هاي سني دانش‌آموزان ديوارهاي بين مدارس تابعه مجتمع باقي خواهد ماند و به طور كارشناسي بر آسيب‌ها و تهديدها نظارت خواهد شد

+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم اردیبهشت 1390ساعت 11:39  توسط عباس بیات  | 

چرا "حسنك كجايي " از کتاب های درسی حذف شد؟

 
 

خبرگزاري فارس: اين روزها وقتي پدر و مادرها كتاب‌هاي درسي فرزندانشان را ورق مي‌زنند، آهي مي‌كشند و با خود مي‌گويند "حيف شد كه درس‌هاي جذابي چون «حسنك كجايي» و «كوكب خانم» حذف شد "؛ اين افسوس و علامت سؤال را بهانه‌اي قرار داديم و به گفت‌وگو با معاون پژوهشي وزير آموزش و پرورش نشستيم.


به گزارش خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا»، از گذشته‌ تاكنون "كتاب درسي " نقش همراه و كمك‌كار دانش‌آموزان را در جريان تعليم و تربيت برعهده داشته است؛ هرچند نقش "معلم " در اين ميان با هيچ عنصر ديگري قابل مقايسه نيست اما نقش كتاب و خاطرات صفحه صفحه آن را نمي‌توان ناديده گرفت.

تغييرات محتوايي يا شكلي كتاب‌هاي درسي، تعداد و حجم آنها و نيز تأثيرات اين موارد بر آموزش كودكان و نوجوانان از مهمترين مسائلي است كه در رابطه با نقش و جايگاه كتاب‌هاي درسي همواره مورد توجه كارشناسان بوده است.

خو گرفتن دانش‌آموزان نسل پيشين با داستان‌هايي مانند «حسنك كجايي»، «كوكب خانم» و «تصميم كبري » از نمونه اين موارد است و اين انس تا حدي است كه حتي اظهار تأسف از حذف اين داستان‌ها در كتاب‌هايي درسي توسط والدين وجود دارد.

اما گذر زمان و تغيير و و تحولات جامعه همگام با تكنولوژي روز، همانطور كه در پيرامون ما به چشم مي‌خورد به كتاب‌هاي درسي نيز وارد شده است بگونه‌اي كه اين روزها نه تنها محتواي كتب درسي به سمت تغيير اساسي مي‌روند بلكه جنس كاغذي كتاب‌ها به سوي الكترونيكي شدن پيش مي‌رود.

به رغم تمام اين دانسته‌ها، به سراغ معاون وزير آموزش و پرورش و رئيس سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي رفتيم و در گفت‌و‌گوي با وي به تشريح چرايي رفتن داستان‌ها و مطالبي مانند «حسنك كجايي» و «كوكب خانم» از ميان دانش‌آموزان امروز پرداختيم.

*فارس: آقاي محمديان، بحثي كه مخصوصاً از سوي دانش‌آموزان نسل‌هاي قبل در رابطه با كتاب‌هاي درسي مطرح مي‌شود، وجود برخي درس‌هاي شيرين با عناوين به يادماندني در كتاب‌هاي گذشته به ويژه فارسي دوره ابتدايي است و اين سؤال مطرح مي‌شود كه چرا آن درس‌ها حذف يا كم‌رنگ شده‌اند؟‌

* حجت‌الاسلام محمديان: برخي از عناوين درس‌هاي قديمي كه براي ما حالت "نوستالُژيك " (داراي احساس دروني شيرين) داشته است امروز ديگر شايد چنين حالتي را نداشته باشد يعني اگر امروز آن عناوين مطرح شود، تنها براي ما و شما آن حالت شيريني را دارد و به خاطر همين حالت شيريني است كه گفته مي‌شود چرا امروز اين درس‌ها در كتاب‌هاي دانش‌آموزان وجود ندارند.

پاسخ اين سؤال و دغدغه اين است كه اگر آن درس‌ها همچنان وجود داشته باشد، امروز ديگر براي بچه‌ها مفهوم نيست؛ براي توضيح بهتر اين مسئله به چند درس از كتاب‌هاي فارسي دوره ابتدايي اشاره مي‌كنم، مثلاً‌ درس «حسنك كجايي» حكايت يك بچه روستايي بود كه به مدرسه رفته اما ديركرده است، حالا گاو او يونجه و گوسفندش علف مي‌خواهد و همه حيوانات منتظر او هستند تا بيايد و به آنها رسيدگي كند.

خوب الان ديگر آن سبك زندگي روستايي وجود ندارد كه دانش‌آموزان با اين مفاهيم ارتباط برقرار كنند يا بعضي از بازي‌هاي كه درآن موقع مرسوم بود امروز ديگر وجود ندارد همچنين شرايط زندگي‌هاي تشريح شده در درس‌هايي مثل «كوكب خانم» در آن زمان براي ما موضوعيت داشت و امروز كه به ياد آن مي‌افتيم هنوز براي ما شيرين است.

آن زمان درس‌هاي وجود داشت كه با حال و هوا و فضاي زندگي آن روز تنظيم شده و نوشته شده بود اما امروز آن فضا ديگر وجود ندارد، به طور كلي، امروز تعاملاتي در زندگي دانش‌آموزان وجود دارد كه در كتاب‌هاي گذشته وجود نداشته و البته اين تعاملات جديد در كتاب‌هاي امروز دانش‌آموزان نيز وارد نشده است و بايد براي آنها فكري شود.

* فارس: لطفا با مثالي توضيح دهيد؟

*حجت‌الاسلام محمديان: در رابطه با تغيير نوع تعاملات زندگي امروز، مي‌توان به داستان «خانواده آقاي هاشمي» در كتاب تعليمات اجتماعي سوم ابتدايي نيز اشاره كرد؛ اين كتاب و داستان آن، بيانگر شيوه زندگي در دهه 60 و 70 است اما در حال حاضر كه از دهه 80 رد شده‌ و به دهه 90 وارد شده‌ايم، در طي اين 10 سال اتفاقات و تحولاتي در روابط جامعه روي داده است كه ديگر در محتواي اين درس وجود ندارد.

مثلاً اين خانواده در مسير حركت خود از كازرون به تهران تا نيشابور، سوار اتوبوس و قطار شده‌اند و با پُست و تلفن نيز سر و كار داشته‌اند. ديدني‌هاي آنها نيز همان‌هايي است كه در آن سال‌ها در شهر تهران بوده است اما امروز در سال 90 علاوه بر نمادهايي مانند "مترو و برج ميلاد "، مردم تهران نيز مثل هرجاي ديگري با ايميل و اينترنت سر و كار دارند يعني از وسايل ارتباطي جديد بهره‌مند شده‌اند، بنابراين اگر در آن زمان به دنبال اين بوده‌ايم تا به دانش‌آموز مفهوم نامه‌ نوشتن و ارسال از طريق پُست براي «درخواست كردن» را ياد بدهيم، امروز چون در فضاي دولت الكترونيك قرار داريم، براي ارائه اين مفهوم بايد از مفهوم ايميل و امثال آن استفاده كنيم.

اين فضا‌هاي كاري جديد بايد وارد كتاب‌هاي درسي شود كه البته كمبود آنها احساس مي‌شود و اين كمبود نيز به خاطر محتوايي است كه به نظر مي‌رسد بايد وارد كتاب‌ها كنيم، اما واقعيت اين است كه تغييراتي از اين دست كمتر اتفاق افتاده است.

* فارس: به نظر شما اين تغييرات تنها در سبك زندگي و تعاملات روزمره بوده است؟ و آيا نبايد در كتاب‌هاي درسي نگاه اينچنيني باشد؟

* حجت‌الاسلام محمديان: البته بايد بگويم اينگونه هست و ما به اين موضوع در تمام كتاب‌هاي درسي توجه داريم. بگذاريد به درس «رياضيات» اشاره كنم مثلاً الان برخي از پايه‌هاي معادلاتي ما به صورت "محاسبه‌اي " است يعني اگر در سال‌هاي دانش‌آموزي مي‌خواست عدد يك رقمي را بياموزد.

براي مثال به او مي گفتند كه «فلاني پنج ريال داشت و دو عدد مداد خريد؛ اگر بخواهد چهار تا مداد بخرد به چند ريال احتياج دارد؟» اما بايد توجه داشت كه امروز ديگر پنج ريال در عُرف معاملاتي ما ارزش اعتباري ندارد و دانش‌آموز امروزي در فضاي ذهني ديگري است و او نيز مي‌داند كه با پنج ريال خودكار و مداد نمي‌دهند و اصلاً اين سكه‌ها در خريد و فروش‌هاي امروز وجود ندارد، از طرفي نمي‌توانيم عدد موجود در مثال‌ها را بالاتر ببريم و بگوييم «فلاني 100 ريال داشت» چون مفهوم دهگان و صدگان براي دانش‌آموز اول ودوم ابتدايي ناشناخته است.

بنابراين بايد در اين كتاب‌ها نيز تغييراتي متناسب با ويژگي‌هاي زندگي امروز ايجاد كنيم كه البته تاكنون اين تغييرات ايجاد نشده است اما بايد به اين سمت حركت كنيم.

* فارس: از نظر استانداردهاي سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي يك كتاب درسي هرچند سال يكبار بايد تغيير اساسي و محتوايي داشته باشد؟

* حجت‌الاسلام محمديان:‌ براساس استانداردي كه چندسال پيش در جريان تدوين «طرح‌واره فرايند توليد كتاب» پيش‌بيني شده است، هركتاب درسي بايد هر پنج سال يك‌بار تغيير يابد؛ به گونه‌اي كه هر پنج سال يك‌بار بايد يك ارزشيابي كلي از فرايند تدوين كتاب‌هاي درسي داشته باشيم و پس از نهايي شدن كار نيز در داخل كتاب قيد كنيم كه اين كتاب تا پنج سال اعتبار دارد؛ البته اين موضوع نمي‌تواند براي همه كتاب ها مصداق داشته باشد چرا كه در رابطه با هر كتاب بايد ملاحظاتي صورت گيرد كه اين ملاحظات بر اساس نياز‌هاي جامعه دانش‌آموزي و ميزان پاسخگويي آن كتاب به اين نياز‌ها صورت مي‌گيرد.

+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم اردیبهشت 1390ساعت 11:36  توسط عباس بیات  | 

آزمون تعيين تكليف حق‌التدريس‌هاوآموزشياران نهضت سوم 3 تير برگزار مي‌شود

 


افراد شركت كننده در آزمون بايد حداقل 60 درصد نمره آزمون كتبي را كسب كنند و داوطلبان پس از شركت در آزمون و اكتساب حداكثر 70 امتياز آزمون كتبي در صورتي كه بالاترين نمره را در اين آزمون بدست آورده باشند.

ایلنا: آزمون تعيين تكليف معلمان حق التدريس و آموزشياران نهضت سواد آموزي روز جمعه سوم تير ماه سال جاري برگزار مي‌شود.
به گزارش خبرگزاري ايلنا،طبق دستورالعمل تدوين شده اي كه به زودي به استان ها نيز ابلاغ مي‌شود، تمامي افرادي كه از فروردين سال 79 به بعد به صورت حق التدريس و يا در سال‌هاي اخير از طريق شركت‌هاي خدماتي حداقل 12 ساعت تدريس در هفته و يك سال تحصيلي با وزارت آموزش و پرورش همكاري آموزشي و پرورشي داشته باشند و يا به صورت آموزشيار حداقل يك دوره خدمت كرده باشند و همكاري آنها مستمر نبوده است مي توانند با رعايت قوانين و شرايط دستور العمل موجود در آزمون فوق شركت كنند.
افراد شركت كننده در آزمون بايد حداقل 60 درصد نمره آزمون كتبي را كسب كنند و داوطلبان پس از شركت در آزمون و اكتساب حداكثر 70 امتياز آزمون كتبي در صورتي كه بالاترين نمره را در اين آزمون بدست آورده باشند به علاوه احتساب امتياز خدمت آموزشي يا همكاري آموزشي در اولويت بكارگيري قرار بگيرند.
براساس دستور العمل فوق احراز همكاري آموزشي و پرورشي اين افراد به عهده آموزش و پرورش و آموزشياران با گواهي نهضت سوادآموزي خواهد بود.
همچنين افرادي كه حد نصاب مقرر در آزمون را به دست بياورند و اولويت هاي قانوني را دارا باشند بايد در زمان استخدام نيز شرايط و صلاحيت عمومي را داشته باشند.
+ نوشته شده در  شنبه سوم اردیبهشت 1390ساعت 14:34  توسط عباس بیات  | 

دانش‌آموزان در انتخاب معلمان نمونه كشور شريك هستند

 
 

خبرگزاري فارس: بر اساس شيوه‌نامه انتخاب معلمان نمونه براي سال تحصيلي 90ـ 1389، رأي دانش‌آموزان در اين انتخاب‌ها تأثير گذار است.


به گزارش خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا»، در ‌مقدمه شيوه‌نامه انتخاب معلمان نمونه آمده است: نقش و جايگاه رفيع معلمان كه در منظر و بيان فاخر بنيانگذار نظام جمهوري اسلامي ‌«ره»، شغل انبيا (ع) تعبير و متصف كرده‌اند، همواره در نگاه ديني و فرهنگ ملي ‌ما، موقعيتي بي‌نظير و مقدس داشته است؛ اين چراغ‌هاي پرفروغ هدايت بشري، به تأسي از بزرگان دين و اسوه‌هاي علم و اخلاق به ويژه استاد و معلم شهيد، مرتضي مطهري همواره اميد‌هاي اصلي نظام اسلامي در رهايي از ظلمت جهل و تعصبات كور و حركت به سوي افق‌هاي روشن دانايي، تقرب به انديشه‌هاي ناب اسلامي، تعالي بخش فرهنگ و تعليم و تربيت بوده‌اند.

مرور متفكرانه بيانات مقام معظم رهبري، مطالبات و انتظارات متعالي ايشان در زدودن روزمرگي، رخوت و كسالت از پيكره آموزشي كشور، ضرورت تأمل و تعمق در تأثيرات شگرف معماران بالندگي و سرافرازي‌هاي آينده جمهوري اسلامي و تحقق چشم‌انداز‌هاي توسعه تحت لواي همت مضاعف و كار مضاعف را واجب مي‌سازد.

مساعي همه معلمان كشور به عنوان فرماندهان جبهه جنگ نرم و ديده‌بانان بصيرت‌پرور، شايسته تقدير و سپاس بوده و گراميداشت مقام آنها بر همه اهل فضل و فرهنگ، نخبگان سياسي و اجتماعي و همه آنهايي كه گلي از اين بوستان به يادگار برده‌اند، فريضه‌ است و هفته معلم، فرصتي مغتنم است تا در حركتي ملي و در برگيرنده همه اقشار و تشكل‌ها، مراتب قدرداني و سپاس جامعه اسلامي نسبت به معلمان و مربيان كشورمان تقديم و اعلام شود.

به واقع انتخاب هر سال معلمان نمونه آموزش و پرورش، اقدامي نهادين در معرفي برگزيدگان نظام آموزشي با ايجاد رقابتي سالم، سازنده و سنجه‌هايي هدايت‌گر است تا به مثابه مشتي نمونه خروار، دسته گلي از گلستان پر افتخارش را به نمايش در آورند؛ نگاه وزير آموزش و پرورش در بازنگري شيوه انتخاب معلمان نمونه و بهره‌مندي از نظرات فرهنگيان، ستاد بزرگداشت مقام معلم را بر آن داشت تا با تدوين پرسشنامه‌اي جامع، محتواي شيوه‌نامه مذكور را نقد و بررسي كند.

مقدمه اين شيوه‌نامه در ادامه بيان مي‌كند: اين امر در 8 گروه آماري جامعه تعليم و تربيت كشور صورت پذيرفت و ضمن استخراج اطلاعات و تحليل نتايج بيش از 10 هزار پاسخ ارائه شده و با بهره‌گيري از نظرات و تجربيات گروه‌هاي مختلف و تشكيل جلسات متعدد و بحث و بررسي پيرامون اطلاعات موجود با بررسي و جمع‌بندي نهايي توسط مديران كل استان‌ها در آذر ماه شيوه‌نامه‌اي جديد را تقديم كرد.

فصل نخست از كليات و اهداف شيوه نامه انتخاب معلمان نمونه شامل 2 ماده است كه در ماده نخست به اهداف و در بند الف به اهداف عمومي اشاره شده و آمده است:‌ هدف‌هاي عمومي حركتي نمادين در نهادينه‌سازي تكريم و تجليل از مقام معلمان در جامعه اسلامي با عنايت به معرفي جايگاه رفيع ايشان در پيام آسماني و احاديث معصومين (ع)، ترغيب انگيزش رشد و تعالي‌خواهي كه با ايجاد رقابتي سالم و علمي منتج به ارتقا كيفي و بهبود كارايي فرآيند‌هاي آموزشي خواهد شد همچنين بسيج نهادها، تشكل‌ها، سرمايه‌هاي اجتماعي و نخبگان سياسي در مساعي اجرايي و حضور شايسته در برگزاري مراسم و برنامه‌هاي ويژه هفته معلم است.

در بند «ب» ماده يك در خصوص اهداف اختصاصي آمده است: ايجاد انگيزه و توانمندي مضاعف فرهنگيان در حيطه‌هاي پرورشي، آموزشي، تربيتي، پژوهشي، علمي و كوشش در راه ارتقا و توسعه دانايي از طريق سنجش و ارزيابي مطالعات، تحقيقات، ابتكارات و خلاقيت‌ها با هدف دستيابي به آخرين يافته‌هاي علمي و بكارگيري آنها در زمينه بهبود شيوه‌هاي آموزشي و تربيتي و افزايش بهره‌وري در آموزش و پرورش، فراهم كردن شرايط مطلوب براي رقابت سالم و سازنده به منظور رشد، تعالي نظام تعليم و تربيت اسلامي و ترغيب معلمان به تلاش هرچه بيشتر براي ايفاي رسالت معلمي و انجام وظايف و مسئوليت‌هاي خطير الهي انساني و انتخاب، تقدير و تجليل از معلمان نمونه مدرسه، شهرستان و منطقه، استان و كشور از اهداف اختصاصي است.

ماده 2 اين شيوه‌نامه بيان كرده است: مشمولان طرح شامل تمامي فرهنگيان رسمي، پيماني و آزمايشي شاغل در واحد‌هاي آموزشي و پرورشي، اعم از دولتي و غير دولتي و مدارس خاص در هر يك از دوره‌هاي تحصيلي ابتدايي، راهنمايي، ‌متوسطه و كاركنان ادارات آموزش و پرورش است.

در تبصره يك ماده 2 آمده است: كاركنان شاغل در مدارس كه حداقل نيمي از ساعات موظف خود را به تدريس اشتغال دارند، مشمول فرآيند انتخاب خواهند بود همچنين بر اساس تبصره 2 اين ماده، كاركنان مدارسي كه طي سال جاري از تاريخ اول مهر 89 با غيبت غيرموجه، مواجه بوده‌اند، مشمول شركت در طرح نخواهند بود.

در تبصره‌هاي 3 تا 6 ماده 2 به ترتيب در خصوص مشمولان اين طرح آمده است: انتخاب معلمان نمونه در سطح مدارس در گروه‌هايي كه بيشترين ساعات را به تدريس اشتغال دارند، صورت خواهد پذيرفت؛ انتخاب معلمان نمونه مدارس استثنايي توسط مديريت آموزش و پرورش استثنايي استان انجام خواهد شد، انتخاب معلمان نمونه پس از تأييد حراست در تمامي سطوح صورت مي‌پذيرد و انتخاب معلمان نمونه پس از اخذ نظر هيئت رسيدگي به تخلفات اداري متناسب با رأي صادره در سه سال اخير صورت مي‌گيرد (در مناطق، نظر رئيس امور اداري به نمايندگي از هيئت رسيدگي به تخلفات اداري كفايت مي‌كند.)

فصل دوم شيوه‌نامه انتخاب معلمان نمونه تحت عنوان سازمان و تشكيلات است كه در بند يك ماده 3 آن در خصوص تركيب ستاد بزرگداشت مقام معلم استان آمده است: اعضاي شوراي آموزش و پرورش استان به عنوان اعضاي ستاد بزرگداشت مقام معلم استان خواهند بود؛ دبير ستاد ترجيحاً معاون پژوهش، برنامه‌ريزي و منابع انساني استان‌هاست و دبيرخانه ستاد در يكي از كارشناسي‌هاي مجموعه‌ معاونت پژوهش، برنامه‌ريزي و منابع انساني خواهد بود؛ در استان‌هاي بزرگ نظير تهران و موارد مشابه حضور نمايندگان استاندار، امام جمعه، مديركل صدا و سيما و فرماندار بلامانع است ضمن اينكه رئيس بسيج دانش‌آموزي و فرهنگيان، مسئول اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي و نماينده سازمان دانش‌آموزي استان به جمع افزوده مي‌شوند و مشاور بانوان و مشاور جوان نيز از اعضاي ستاد خواهند بود.

در بند دوم از ماده 3 در خصوص تركيب ستاد بزرگداشت مقام معلم شهرستان، منطقه و ناحيه آمده است: اعضاي شوراي آموزش و پرورش شهرستان و منطقه به عنوان اعضاي ستاد بزرگداشت مقام معلم شهرستان و منطقه خواهند بود؛ دبير ستاد در شهرستان‌هاي درجه يك و دو ترجيحاً معاون پژوهش و برنامه‌ريزي و در شهرستان‌هاي درجات سه به بالا كارشناسي پژوهش است؛ تمام اسناد و مدارك جهت مستند‌سازي در دبيرخانه ستاد، ضبط و نگهداري مي‌شود و در مناطق و نواحي كه فاقد شوراي آموزش و پرورش هستند تركيب مدير آموزش و پرورش (رئيس ستاد)، معاونان (دبير ستاد با توجه به تبصره يك خواهد بود)، مسئول حراست، مسئول ارزيابي عملكرد، دو نفر از اعضاي انجمن اوليا منطقه، مسئول كانون بسيج فرهنگيان، دو نفر از خيرين، مشاور بانوان، مشاور جوان، دو نفر از نمايندگان معلمان به تفكيك جنسيت، نماينده تشكل‌ها (رئيس بسيج دانش‌آموزي و فرهنگيان، مسئول اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي و نماينده سازمان دانش‌آموزي استان)، نماينده يكي از ائمه جماعات مساجد (ترجيحاً امام جماعت مسجد جامع شهر) و 3 نفر از نمايندگان معلمان نمونه قبل به تفكيك دوره تحصيلي پيشنهاد مي‌شود.

بند 3 از ماده 3 در خصوص تركيب ستاد بزرگداشت مدرسه مي‌افزايد: اعضاي شوراي مدرسه به عنوان اعضاي ستاد بزرگداشت مدرسه خواهند بود؛ در صورتي كه يك يا چند نفر از اعضاي شورا، خود مشمول طرح باشند مجاز به رأي دادن نخواهند بود.

همچنين بند 4 از ماده 3 شيوه‌نامه انتخاب معلمان نمونه در خصوص تركيب ستاد بزرگداشت مجتمع پيامبر اعظم (ص) و دانشگاه تربيت دبير شهيد رجايي بيان مي‌كند: ستاد دانشگاه شهيد رجايي و مجتمع پيامبر اعظم (ص) مركب از رؤسا، دو نفر از معاونان، دو نفر از نمايندگان مدرسان و مسئولان حراست مجتمع و دانشگاه تشكيل شده و از ميان مدرسان و اعضاي علمي نمونه در سطح كشور به صورت مشترك جمعاً 2 نفر را انتخاب مي‌كنند. تبصره يك: هر مركز مي‌تواند حسب صلاحديد مجتمع پيامبر اعظم (ص) مراسم بزرگداشت ويژه‌اي داشته باشد، تبصره 2: معاونان و تمام عوامل و پرسنل دانشگاه جزء اين سهميه هستند.

بند 5، از ماده 3 در خصوص هيئت داوران و ناظران ادامه مي‌دهد:‌ وظيفه اين هيئت بررسي اسناد و امتيازات اخذ شده و معرفي منتخبان به مرحله بالاتر است؛ هيئت داوران و ناظران مدرسه متشكل از شوراي مدرسه بوده كه در آن مدير مدرسه به عنوان رئيس هيئت است.

در بخش هيئت داوران و ناظران منطقه/شهرستان آمده است: هيئت ناظران عبارت از رئيس اداره، معاون پژوهش و برنامه‌ريزي يا كارشناس مسئول پژوهش، نماينده معاونت‌ها، نماينده ارزيابي عملكرد، نماينده حراست، نماينده كارگزيني و يك نفر از دبيران مطلع در هر گروه درسي است همچنين هيئت داوران شامل اعضاي دبيرخانه ستاد بزرگداشت مقام معلم منطقه/شهرستان با مديريت رئيس دبيرخانه ستاد است.

در بخش هيئت داوران و ناظران استان نيز آمده است: هيئت ناظران عبارت از مديركل، معاون پژوهش و برنامه‌ريزي، نماينده معاونت‌ها، ‌رئيس اداره ارزيابي عملكرد، رئيس اداره حراست، مسئول هيئت بدوي و يك نفر از دبيران مطلع در هر گروه درسي به انتخاب مديركل است همچنين اعضاي دبيرخانه ستاد بزرگداشت مقام معلم استان با مديريت رئيس دبيرخانه ستاد، هيئت داوران را تشكيل مي‌دهند.

* مراحل انتخاب معلم نمونه

فصل سوم شيوه‌نامه انتخاب معلمان نمونه تحت عنوان مراحل انتخاب است كه ماده 4 آن به مراحل انتخاب معلمان نمونه مي‌پردازد؛ در مرحله نخست از مراحل انتخاب معلمان نمونه تحت عنوان تكميل فرم الف و فرم مشاركت دانش‌آموزان آمده است: مطابق جدول زمان‌‌بندي شده، در اين مرحله 4 اقدام شامل اطلاع‌رساني و به رؤيت رساندن فرم الف به فرهنگيان متقاضي توسط مسئولان اجرايي مدرسه، تكميل توسط معلمان متقاضي شركت در انتخاب معلم نمونه، تكميل فرم ويژه مشاركت دانش‌آموزان (به استثناي دوره تحصيلي ابتدايي و مدارس كودكان استثنايي) و جمع‌آوري مدارك (بر اساس فرم الف) انجام مي‌شود.

مرحله دوم از مراحل انتخاب معلمان نمونه تحت عنوان تكميل فرم «ب» بيان مي‌كند: لازم است مسئول مدرسه يا مجتمع تربيتي آموزشي ترنم ولايت نسبت به تشكيل شوراي مدرسه اهتمام ورزيده و موارد زير شامل دريافت فرم‌هاي «الف» و بررسي و تطبيق مدارك و برابر كردن با اصل آن، استخراج ميانگين نمرات مربوط به هر معلم از فرم‌هاي مشاركت دانش‌آموزان و ثبت در فرم «الف»، بررسي و محاسبه امتيازات فرم «الف» با توجه به مستندات، درج اسامي 30 درصد از بالاترين امتيازات در فرم «ب»، امتيازدهي به 30 درصد از برگزيدگان طبق فرم «ج» توسط اعضاي شوراي مدرسه و جمع‌بندي نهايي امتيازات و انتخاب معلم نمونه برتر هر مدرسه جهت معرفي به منطقه/شهرستان صورت گيرد.

مرحله سوم از مراحل انتخاب معلمان نمونه، ستاد شهرستان/منطقه است، در اين مرحله پس از استعلام افراد از حراست و ارزيابي عملكرد و امور اداري، مدارك واجدان شرايط بررسي و تأييد خواهد شد و مطابق جدول تخصيص سهميه انتخاب معلم نمونه، يك نفر از بالاترين امتيازات در هر گروه درسي به ستاد استان معرفي مي‌شود؛ انتخاب مديران هر دوره تحصيلي توسط گروه داوري منطقه/شهرستان و مطابق فرم «الف» مديران مدارس صورت مي‌گيرد.

مرحله چهارم از مراحل انتخاب معلمان نمونه تحت عنوان ستاد استان بيان مي‌كند: در ستاد استان مدارك واجدان شرايط توسط گروه داوران بررسي و تأييد شده و سپس 2 نفر برخوردار از بالاترين امتياز مطابق جدول تخصيص سهميه انتخاب معلم نمونه به ستاد مركزي معرفي و در برنامه‌ كشوري تقدير خواهند شد؛ انتخاب رؤساي ادارات توسط مديران كل با توجه به فرم «الف» كاركنان صورت مي‌گيرد.

مرحله 6، رسيدگي به اعتراضات احتمالي بوده كه در آن آمده است: پس از اعلام رسمي نتايج در هر يك از سطوح استاني و منطقه‌اي افراد ذي‌نفع حداكثر ظرف 3 روز مهلت درخواست تجديد نظر خواهند داشت و لازم است مسئولان ستاد مربوطه حداكثر طي يك هفته نسبت به اعتراضات رسيدگي و نتايج آن را به افراد ذي‌نفع ابلاغ كنند.

در اين شيوه نامه در خصوص سهميه معلمان نمونه استاني اشاره شده است: سهميه معلمان نمونه استاني در هر استان به لحاظ تعداد گروه‌هاي موجود در استان صورت خواهد گرفت و حداكثر 29 نفر معلم نمونه استاني انتخاب خواهند شد؛ سهميه معلمان نمونه كشوري به ازاي هر استان 2 نفر است

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین 1390ساعت 14:29  توسط عباس بیات  | 

نمايشگاه "توسعه فناوري الكترونيكي " در حوزه مدارس تهران برپا مي‌شود

 

خبرگزاري فارس: دومين نمايشگاه توسعه فناوري الكترونيكي در حوزه مدارس از اول ارديبهشت در حوزه مدارس منطقه 5 تهران برگزار مي‌شود.


به گزارش باشگاه خبري فارس «توانا» به نقل از ستاد خبري دومين نمايشگاه توسعه فناوري الكترونيكي، مجيد بايرامي دبير دومين نمايشگاه توسعه فناوري الكترونيكي با اشاره به برگزاري اين نمايشگاه از اول تا هشتم ارديبهشت‌ماه در منطقه 5 تهران اظهار داشت: نمايشگاه توسعه فناوري الكترونيكي در حوزه مدارس، موجد فرصت‌هايي براي ذي‌نفعان حوزه آموزش و پرورش در يك فضاي آموزشي و پژوهشي است كه بتوانند با امكانات و فرايند‌هاي جديد "هوشمندسازي مدارس " آشنا شوند.

وي افزود: در اين نمايشگاه، سخت‌افزارها و نرم افزارهاي آموزشي در فضايي سالم و مورد تأييد به رقابت مي‌پردازند و مسئولان آموزشي مي‌توانند ضمن آشنايي با شيوه‌هاي صحيح استفاده از اين نرم‌افزارها و سخت‌افزارها، به انتخاب برنامه‌ها و ابزارهاي مورد نياز خود با هزينه كم و كارايي زياد بپردازند.

بايرامي گفت: در حال حاضر 60 شركت فعال در عرصه فناوري اطلاعات براي شركت در اين نمايشگاه اعلام آمادگي كرده‌اند كه در نهايت 30 شركت براي حضور در نمايشگاه انتخاب مي‌شوند همچنين در حاشيه نمايشگاه كلاس‌هاي آموزش ضمن خدمت با موضوع مديريت و تكنولوژي در آموزش و پرورش و كارگاه‌هاي توليد محتوا براي فرهنگيان و نمايشگاه دستاوردهاي آموزگاران، دبيران و دانش‌آموزان در حوزه «آي‌تي» در بخش جنبي برگزار مي‌شود.

به گزارش توانا، دومين نمايشگاه توسعه فناوري الكترونيكي در حوزه مدارس منطقه 5 شهر تهران از اول تا هشتم ارديبهشت در دبيرستان فاطمه‌الزهرا (س) واقع در فاز 2 شهرك اكباتان برگزار خواهد شد.
: دومين نمايشگاه توسعه فناوري الكترونيكي در حوزه مدارس از اول ارديبهشت در حوزه مدارس منطقه 5 تهران برگزار مي‌شود.


به گزارش باشگاه خبري فارس «توانا» به نقل از ستاد خبري دومين نمايشگاه توسعه فناوري الكترونيكي، مجيد بايرامي دبير دومين نمايشگاه توسعه فناوري الكترونيكي با اشاره به برگزاري اين نمايشگاه از اول تا هشتم ارديبهشت‌ماه در منطقه 5 تهران اظهار داشت: نمايشگاه توسعه فناوري الكترونيكي در حوزه مدارس، موجد فرصت‌هايي براي ذي‌نفعان حوزه آموزش و پرورش در يك فضاي آموزشي و پژوهشي است كه بتوانند با امكانات و فرايند‌هاي جديد "هوشمندسازي مدارس " آشنا شوند.

وي افزود: در اين نمايشگاه، سخت‌افزارها و نرم افزارهاي آموزشي در فضايي سالم و مورد تأييد به رقابت مي‌پردازند و مسئولان آموزشي مي‌توانند ضمن آشنايي با شيوه‌هاي صحيح استفاده از اين نرم‌افزارها و سخت‌افزارها، به انتخاب برنامه‌ها و ابزارهاي مورد نياز خود با هزينه كم و كارايي زياد بپردازند.

بايرامي گفت: در حال حاضر 60 شركت فعال در عرصه فناوري اطلاعات براي شركت در اين نمايشگاه اعلام آمادگي كرده‌اند كه در نهايت 30 شركت براي حضور در نمايشگاه انتخاب مي‌شوند همچنين در حاشيه نمايشگاه كلاس‌هاي آموزش ضمن خدمت با موضوع مديريت و تكنولوژي در آموزش و پرورش و كارگاه‌هاي توليد محتوا براي فرهنگيان و نمايشگاه دستاوردهاي آموزگاران، دبيران و دانش‌آموزان در حوزه «آي‌تي» در بخش جنبي برگزار مي‌شود.

به گزارش توانا، دومين نمايشگاه توسعه فناوري الكترونيكي در حوزه مدارس منطقه 5 شهر تهران از اول تا هشتم ارديبهشت در دبيرستان فاطمه‌الزهرا (س) واقع در فاز 2 شهرك اكباتان برگزار خواهد شد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین 1390ساعت 8:53  توسط عباس بیات  | 

آموزش ابتدايي در هلند اجباري نيست

 
 

خبرگزاري فارس: كميته حقوق كودك سازمان ملل عنوان مي‌كند كه قوانين داخلي هلند و آروبا به خصوص در مواردي مانند تعليم و تربيت اجباري با قوانين كنوانسيون حقوق كودك منطبق نيست به عنوان مثال آموزش ابتدايي در "آروبا " اجباري نيست.


به گزارش خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا»، طبق اسناد رسمي نهادهاي بين‌المللي سازمان ملل متحد كه توسط اداره امور بين‌الملل زنان وزارت خارجه در سال 1388 به چاپ رسيده در خصوص بررسي وضعيت حقوق كودكان در كشور هلند آمده است: طبق آمارهاي منتشر شده از هر 9 كودك 5 تا 10 سال و از هر پنج كودك 10 - 20 سال، يك نفر قرباني خشونت خانوادگي مي‌شود؛‌ 45 درصد قربانيان، نخستين باري كه اين خشونت را تجربه مي‌كنند كمتر از 18 سال دارند، افشاي مواردي كه خارج از خانواده و معمولاً در محيط‌ هاي پنهاني و غيرقانوني رخ مي‌دهد، بسيار مشكل‌تر است.

كميته حقوق كودك متأسف است كه برخي از خواسته‌هايش به ويژه در خصوص تأسيس يك نهاد مستقل براي اجراي حقوق كودكان، يافتن سرپناهي به جز كانون‌ها براي كودكان محروم از خانواده، توجه به آسيب‌هاي جنسي دختران و ايجاد حساسيت در جامعه نسبت به حقوق كودكان به اندازه كافي پيگيري نشده‌اند همچنين سياست‌ها و عملكرد‌هاي دولت در بسياري موارد نه تنها با قوانين كميته همخواني ندارد بلكه گاهي ناقض اين اصول است.

اين كميته همچنين در خصوص كودكان 16 ـ 18 ساله‌اي كه مرتكب جرم مي‌شوند همانند بالغين مجازات شده، افزايش آمار كودكان مجرمي كه به مجازات زنداني شدن محكوم شده‌اند و اينكه برخي اوقات اطفال مجرم و اطفالي كه از بحران‌هاي رفتاري رنج مي‌برند در كنار هم و در يك موسسه نگهداري مي‌شوند و اينكه در "آروبا " براي اطفال بزهكار راه‌حل ديگري به جز بازداشت وجود ندارد اعلام نگراني كرد.

ضمن اينكه از سوي كميته حقوق كودك سازمان ملل اعلام شده است كه سرويس‌هاي كمك به والدين در انجام مسئوليت در قبال فرزندانشان نيز از بين رفته‌اند و منابع مالي اختصاص يافته به پيشگيري از بدرفتاري، باز‌پروري و كمك‌هاي اجتماعي ـ رواني كافي نيستند كه در اين خصوص كميته حقوق كودك سازمان ملل از دولت خواست كه در تعريف اولويت‌هاي بودجه‌بندي، توجه ويژه‌اي به اجراي بند 4 كنوانسيون داشته باشد، به گونه‌اي كه بتواند حمايت‌هاي اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي كودكان، مخصوصاً كودكان قشر فقير را تا جايي كه ممكن است محقق سازد.

اين كميته عنوان مي‌كند: قوانين داخلي هلند و "آروبا " به خصوص در مواردي نظير آموزش به زبان اقليت‌ها، قوانين قضاي صغار و تعليم و تربيت اجباري با قوانين كنوانسيون حقوق كودك منطبق نيستند مثلا آموزش ابتدايي در "آروبا " اجباري نيست و آموزش پيش‌دبستاني نيز در كشور فراگير نشده است.

كميته از بي‌توجهي دولت (هلند) نسبت به نهادهاي كودكان خارجي و اينكه اين نهادها نمي‌توانند عقايد خود را در كمال آزادي بيان كنند، ابراز نگراني كرده است.

ضمن اينكه از سوي كميته حقوق كودك سازمان ملل اعلام شده است كه در "آروبا " سياست روشني براي پيشگيري از بدرفتاري با كودك، ناديده انگاشتن او، كمك به قربانيان و رفع نواقص موجود در زمينه خدمات رساني وجود ندارد مثلاً قانون، تنبيه بدني كودك در خانواده را ممنوع نكرده است.

اين كميته در خصوص افزايش نرخ ابتلا به ايدز از طريق انتقال از مادر به كودك، ناكافي بودن سرويس‌هاي خدمات رساني در زمينه سلامت روان نوجوانان ناكافي است و گستردگي اعتياد به مواد مخدر، افزايش نگران كننده آمار بارداري‌هاي ناخواسته در دختران و شيوع بيماري‌هاي جنسي، آمار نگران كننده تولد‌هاي ثبت نشده در آروبا و اينكه در "آروبا " تعداد سرويس‌هاي خدمات رساني به مادران نوجوان كه بعضاً از مدرسه اخراج شده‌اند بسيار اندك است، انتقاداتي نسبت به عملكرد دولت داشته است.

همچنين اين كميته اعلام كرده است كه در برخي جوامع و مدارس هنوز هم ميان خانواده‌هاي هلندي و خارجي مرزبندي وجود دارد؛ در "آروبا " نيز كميته، نگران اعمال تبعيض‌آميز در زمينه خدمات رساني است كه اكثر قربانيان آن كودكان خانواده‌هاي مهاجر هستند؛ كودكان مهاجر و پناهنده براي استفاده از سرويس‌هاي خدماتي و برنامه‌هايي كه به منظور حمايت از آنها ايجاد شده بايد مدت طولاني منتظر بمانند كه در "آروبا " اين كودكان در متن جامعه پذيرفته نشده‌اند.

كميته حقوق كودك سازمان ملل متحد مطرح كرده است كه در هلند تعريف كودك بدون همراه و متقاضي پناهندگي با قوانين بين‌المللي مطابق نيست و به همين دليل هنگامي كه اين كودكان وارد اين كشور مي‌شوند، دستيابي به سرويس‌هاي خدماتي براي آنها مشكل است. رد شدن تقاضاي پناهندگي در چارچوب تسريع بررسي تقاضا ظرف 48 ساعت برخلاف بند 22 كنوانسيون و مقررات بين‌المللي است. به علاوه كودكاني كه تقاضاي پناهندگي آنها رد شده است در بازداشت و در اردوگاه‌هاي بسته‌اي كه امكانات آموزش و سرگرمي در آنها محدود است، نگهداري مي‌شوند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین 1390ساعت 8:51  توسط عباس بیات  | 

تهيه نرم‌افزار محرمانه "فعاليت‌هاي مشاوره‌اي " دانش‌آموزان كشور در سال‌جاري

خبرگزاري فارس: مديركل امور تربيتي و مشاوره آموزش و پرورش با اشاره به برگزاري نمايشگاه كشوري هفته مشاغل از 4 لغايت 11 ارديبهشت گفت: نرم‌افزار محرمانه و جامع "فعاليت‌هاي مشاوره‌اي " براي دانش‌آموزان راهنمايي و متوسطه در سال ‌جاري تهيه مي‌شود.


به گزارش خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا»، حسن خالدي مديركل امور تربيتي و مشاوره وزارت آموزش و پرورش امروز (شنبه) در نشست خبري تبيين برنامه‌هاي حوزه امور تربيتي و مشاوره در سال 90 با اشاره به برگزاري نخستين نمايشگاه متمركز كشوري «هفته مشاغل» از 4 لغايت 11 ارديبهشت ماه‌ 90 اظهار داشت: يكي از مهمترين دغدغه‌هاي امروز جوانان كشور موضوع بيكاري يا رواج شغل‌هاي كاذب است كه بايد در اين رابطه، موانع توسعه كشور را شناسايي و با آنها مقابله كنيم.

وي افزود: بر اين اساس يكي از مهمترين مأموريت‌هاي اداره كل امور تربيتي و مشاوره اين است كه مشاغل را به بهترين شكل به دانش‌آموزان معرفي و زمينه استعداديابي و هدايت شغلي آنها را فراهم كند كه "نمايشگاه هفته مشاغل " نيز با اين هدف و مبتني بر فرمايشات مقام معظم رهبري در نامگذاري امسال با عنوان «جهاد اقتصادي» برگزار مي‌شود.

خالدي ادامه داد: در نمايشگاه هفته مشاغل كه براي نخستين بار به صورت متمركز كشوري و در "هنرستان پيام " منطقه 5 تهران با حضور دانش‌آموزان تمام استان‌ها برگزار خواهد شد، فرآورده‌‌هاي نمايشگاهي و مهارت‌هاي حرفه‌اي دانش‌آموزان به ويژه مشاغل بومي و منطقه‌اي معرفي و به مخاطبان ارائه مي‌شود.

مديركل امور تربيتي و مشاوره وزارت آموزش و پرورش با بيان اينكه معرفي مشاغل بومي و منطقه‌اي هر استان براي نخستين‌بار صورت مي‌گيرد، تصريح كرد: با معرفي اين مشاغل علاوه بر آنكه دانش‌آموزان «راهنمايي و دبيرستان» با ظرفيت‌هاي استان‌هاي مختلف آشنا مي‌شوند، با مشاغلي كه تاكنون آشنا نبوده‌اند و امكان كار‌آفريني را نيز براي آنها فراهم مي‌كند، آشنا مي‌شوند.

* ارائه 33 جلد كتاب و يك حلقه سي‌دي به مشاوران مدارس پس از نمايشگاه "هفته مشاغل "

خالدي در ادامه با اشاره به برگزاري نمايشگاه هفته مشاغل به طور غيرمتمركز در تمام استان‌ها همزمان با نمايشگاه متمركز كشوري در تهران اظهار داشت: عموم مشاغل ارائه شده در اين نمايشگاه با توجه به رويكرد هفته مشاغل كه «مهارتي و فني و حرفه‌اي» است، خدمات "كشاورزي و صنعتي " خواهد بود.

وي عنوان كرد: پس از برگزاري نمايشگاه كشوري هفته مشاغل، اطلاعات كلي اين نمايشگاه و دستاوردهاي آن در قالب يك جلد كتاب و يك حلقه سي‌دي جمع‌آوري و در اختيار تمامي مشاوران مدارس در سراسر كشور قرار مي‌گيرد تا در راهنمايي شغلي دانش‌آموزان از آنها استفاده كنند؛ همچنين با توجه به حضور دانش‌آموزان 32 اداره كل آموزش و پرورش كل كشور در اين نمايشگاه، اطلاعات جزئي مشاغل استان‌ها نيز در قالب 32 جلد كتاب در اختيار هر واحد آموزشي "راهنمايي و متوسطه نظري " قرار مي‌گيرد.

خالدي خاطرنشان كرد: در نمايشگاه هفته مشاغل از مقالات و آثار برتر تجليل خواهد شد و با توجه به تأكيد وزير آموزش و پرورش اين تجليل‌ها متفاوت از سال‌هاي گذشته خواهد بود.

* تأليف كتاب «مشاوره و روان‌درماني غايت‌نگر» براي مشاوران با تأييد اساتيد 3 دانشگاه

مديركل امور تربيتي و مشاوره وزارت آموزش و پرورش در ادامه با اشاره به ديگر فعاليت‌هاي اين اداره كل در سال جاري اظهار داشت: با هدف بومي‌سازي فعاليت‌هاي مشاوره‌اي و با تأكيد بر مباني اصيل اسلامي، كتاب «مشاوره و روان‌درماني غايت‌نگر» آماده شده است كه براي نخستين‌بار در اختيار مشاوران مدارس قرار خواهد گرفت.

خالدي افزود: اين كتاب از سوي اساتيد دانشگاه‌هاي علامه طباطبايي، تهران و اصفهان به عنوان يك كار جديد مورد تأييد قرار گرفته است و هرچند مطالعه آن اجباري نيست اما مشاوران مدارس ضرورت استفاده از آن را به عنوان يك منبع غني از انسان‌شناسي اسلامي متوجه خواهند شد.

* برگزاري 3 آزمون پيشرفته در سال 90 براي هدايت تحصيلي دانش‌آموزان

وي در ادامه برگزاري 3 آزمون مهم در حوزه «هوش و استعداد عمومي»، «غربالگري رواني و رفتاري» و «بررسي شناخت علايق و رغبت‌هاي شغلي دانش‌آموزان» را از ديگر فعاليت‌هاي اين اداره كل در سال جاري عنوان كرد و اظهار داشت: در نمايشگاه هفته مشاغل از نرم‌افزار ويژه اين سه آزمون رونمايي خواهد شد.

خالدي با اشاره به لزوم توسعه متوازن شغلي در كشور گفت: اين توسعه متوازن بايد با شناخت ظرفيت‌هاي عمومي در سطح كشور و ظرفيت‌هاي اختصاصي استان‌ها در حوزه "اشتغال " و نيز شناخت زمينه‌ها و نيازهاي شغلي دانش‌آموزان صورت گيرد كه بر اين اساس، اين سه آزمون پيشرفته و پيچيده به بهترين شكل دانش‌آموزان «سوم راهنمايي و اول متوسطه» را هدايت تحصيلي مي‌كند.

وي تصريح كرد: اجراي اين سه آزمون در سراسر كشور طي سال جاري قطعي است و تلاش ما اين است تا دانش‌آموزاني كه اول مهر 90 وارد دبيرستان‌ها مي‌شوند، بتوانند تا پيش از آن از اين سه آزمون استفاده كنند.

* تهيه نرم‌افزار محرمانه و جامع "فعاليت‌هاي مشاوره‌اي " براي دانش‌آموزان راهنمايي و متوسطه

مديركل امور تربيتي و مشاوره وزارت آموزش و پرورش در ادامه با اشاره به تهيه نرم‌افزار جامع برنامه‌ها و فعاليت‌هاي مشاوره‌اي در سال جاري،‌ اظهار داشت: اين نرم‌افزار جايگزين «پرونده‌هاي تربيت تحصيلي دانش‌آموزان» خواهد شد و تمام اطلاعات آنها در قالب اين نرم‌افزار جمع‌آوري مي‌شود.

خالدي ادامه داد: ويژگي اين نرم‌افزارها نسبت به فرم‌هاي سابق اين است كه مشاور نوع اختلالات رواني و رفتاري دانش‌آموزان را تشخيص داده و با دقت ثبت مي‌كند و با استفاده از اين نرم‌افزار، به طور دقيق‌تري دانش‌آموز را هدايت مي‌كند.

وي تأكيد كرد: اين نرم‌افزار كه اطلاعات آن كاملاً «محرمانه» است و در اختيار هيچ‌كس قرار نخواهد گرفت، براي تمام دانش‌آموزان راهنمايي و دبيرستان اجرا خواهد شد.

* يك‌ساعت مشاوره به‎ازاي هر 400 نفر، در سال 90

مديركل امور تربيتي و مشاوره وزارت آموزش و پرورش با اشاره به طرح ساماندهي نيروي انساني و اختصاص مشاور براي دانش‌آموزان گفت: تا سال گذشته در مراكز مشاوره خارج از مدارس، به ازاي هر 750 نفر يك مشاور داشتيم اما در سال 90 به ازاي هر 400 نفر يك ساعت مشاوره تعلق خواهد گرفت.

خالدي ادامه داد: در سال تحصيلي 90_ 89، حدود 6 هزار مدرسه راهنمايي مشاور داشته‌اند و در سال جاري نيز تلاش ما اين است كه با متقاعد كردن مديران در طرح ساماندهي نيروي انساني، به تمام مدارس راهنمايي مشاور تعلق گيرد.

* اولويت تعلق متخصص مشاوره، با مدارس "راهنمايي " است

وي عنوان كرد: در حال حاضر در مدارس ابتدايي نيز «رابط مشاوره» داريم و اگر نيروي كافي و اختيارات لازم داشته باشيم، معتقديم كه در تمام مدارس كشور وجود نيروي مشاور ضروري است.

مديركل امور تربيتي و مشاوره وزارت آموزش و پرورش تصريح كرد: اولويت نخست ما براي اختصاص نيروي متخصص مشاوره، مدارس "راهنمايي " و سپس ابتدايي است.

*‌ 12 ساعت آموزش "دانش‌افزايي " براي مربيان امور تربيتي و مشاوره در هر ماه

وي با بيان اينكه يكي از مأموريت‌هاي اداره‌كل امور تربيتي و مشاوره توانمندسازي مربيان امور تربيتي و مشاوران است، تصريح كرد: در سال تحصيلي جديد، ساعت آموزش‌هاي كوتاه‌مدت مربيان امور تربيتي و مشاوران افزايش چشمگيري خواهد داشت؛ علاوه بر آن، در هر ماه سه جلسه چهارساعته با عنوان جلسات دانش‌افزايي و با هدف ارائه جديدترين اطلاعات به آنها برگزار خواهد شد كه در مجموع 144 ساعت در سال خواهد شد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم فروردین 1390ساعت 9:2  توسط عباس بیات  | 

غيبت دانش‌آموزان از كلاس‌هاي درس معضل بزرگ مدارس "مالت "

 

خبرگزاري فارس: كميته حقوق كودك سازمان ملل متحد بي‌توجهي به مسايل بهداشت روحي نوجوانان، مصرف الكل و كمبود روانشناس همچنين بيسوادي و غيبت در مدارس كشور مالت را نگران كننده دانست.


به گزارش خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا»، كميته حقوق كودك سازمان ملل متحد در نخستين گزارش خود درباره عملكرد دولت مالت در خصوص وضعيت كودكان در اين كشور، طي جلسات 1069 مورخ 22 سپتامبر 2005 و 1080 مورخ 30 سپتامبر 2005 ضمن بررسي موضوع، نگراني‌هاي خود را نسبت به وضعيت حقوق كودك در اين كشور به شرح زير اعلام كرده است.

كميته حقوق كودك سازمان ملل متحد نگراني خود را در مورد تعيين حداقل سن براي مشاوره‌ پزشكي 18 سال و 9 سال، براي مسئوليت كيفري و در پي نگرفتن اصول منافع عاليه كودك كه در چارچوب خانواده، مدرسه، مؤسسات مراقبتي و سيستم دادرسي در نظر گرفته نمي‌شود، ابراز كرده است.

اين كميته در خصوص منع تنبيه بدني و "تاديب متناسب (معقول و منطقي) "در خانه كه به طور قانوني صورت مي‌گيرد، اقامت طولاني در مراكز اسكان كودكان (مؤسسات كودكان) و اقدامات مراقبت جايگزين محدود براي كودكان از يك محيط خانوادگي اعلام نگراني كرده است.

ضمن اينكه اين كميته نگراني خود را در مورد اطلاعات محدود موجود براي تعيين هدف سوء استفاده از كودك، اقدامات محدود موجود براي توانبخشي كودك سوءاستفاده شده و آگاهي كم در سطح جامعه با توجه به عواقب بدرفتاري و سوء استفاده شامل سوء استفاده جنسي از كودكان در چارچوب و خارج از خانواده مطرح كرده است.

اين كميته با بيان نسبت پايين مادران شيرده و نسبت بالاي كودكان چاق همچنين با اشاره به سياست داخلي دولت مالت در زمينه آموزش ويژه براي كودكان معلول كه نوعي حقارت اجتماعي را بر آنان تحميل كرده است و با اعمال سياست، مانع ايجاد انسجام اجتماعي اين كودكان شده، اعلام نگراني كرده است.

كميته حقوق كودك سازمان ملل متحد در خصوص افزايش تعداد بارداري در نوجوانان با دستيابي ناكافي نوجوانان به آموزش بهداشت بارداري و دفاتر مشاوره شامل مدارس خارج از شهر و نبود سياست ساختار بندي شده درباره آموزش بهداشت، نگراني خود را ابراز كرده است.

ضمن اينكه اين كميته بي‌توجهي به مسايل بهداشت روحي نوجوانان، مصرف الكل و كمبود روانشناس همچنين بيسوادي و غيبت در مدرسه را نگران كننده دانسته است.

همچنين اين كميته در خصوص نبود قانون داخلي براي حمايت از كودكان پناهنده، متقاضي پناهندگي و درباره احياء خانواده پناهنده و دستيابي محدود كودكان پناهنده به آموزش، خدمات بهداشتي و مسكن، نگراني خود را اعلام داشته است.

كميته حقوق كودك سازمان ملل متحد نگراني خود را در مورد اطلاعات و آگاهي كم از پديده سوء استفاده جنسي و تجاري از كودكان در اين دولت و عدم رويكرد منسجم و جامع براي ممانعت و مبارزه با اين پديده ابراز كرده است

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم فروردین 1390ساعت 9:0  توسط عباس بیات  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر