دنیای آموزش و پرورش

آزمون جهشي براي دانش آموزان پايه اول ابتدايي در نظام آموزش و پرورش تعريف نشده است

 
تهران- معاون آموزش ابتدايي وزير آموزش و پرورش اعلام كرد:
 آزمون جهشي براي دانش آموزان اول ابتدايي
 به منظور ورود به پايه دوم ابتدايي در نظام آموزش و پرورش كشور تعريف نشده است.
 
'فاطمه قربان' روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي ايرنا اظهار داشت: بر اساس قانون ، تمام دانش آموزان اول ابتدايي، اول راهنمايي و اول دبيرستان براي ورود به پايه هاي بالاتر به صورت جهشي ملزم به گذراندن پايه هاي اول هر مقطع تحصيلي هستند.
وي با بيان اينكه شرط معدل، يكي از شرايط لازم براي شركت در آزمون جهشي پايه هاي بالاتر تحصيلي است، گفت: دانش آموزاني - دانش آموزان پايه هاي دوم هر يك از مقاطع تحصيلي- كه متقاضي شركت در اين آزمون جهشي هستند، بايد تيرماه تقاضاي شركت در اين آزمون را به آموزش و پرورش منطقه خود اعلام كنند.
معاون آموزش ابتدايي وزير آموزش و پرورش اضافه كرد: شهريورماه آزمون جهشي به مقاطع بالاتر برگزار مي شود و در صورتي كه دانش آموز متقاضي، در اين آزمون پذيرفته شد، مي تواند براي سال تحصيلي آينده در پايه بالاتر نام نويسي كند.
+ نوشته شده در  یکشنبه سی و یکم مرداد 1389ساعت 12:50  توسط عباس بیات  | 

اوقات فراغت دانش‌آموزان مثل بستني آب مي‌شود

خبرگزاري فارس: برنامه‌ريزي اوقات فراغت، هر ساله با آغاز تابستان مطرح شده و برنامه‌هاي مختلفي از سوي دستگاه‌ها اعلام مي‌شود كه اين برنامه‌ها تنها يك‌سوم دانش‌آموزان كشور را پوشش مي‌دهد و اگر برنامه‌ريزي ويژه خانواده‌ها را نيز در نظر بگيريم، اين ميزان به نيمي از دانش‌آموزان مي‌رسد و مابقي نيز گويي رها مي‌شوند.


به گزارش خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا»، همزمان با نزديك شدن به امتحانات پايان سال دانش‌آموزان، غني‌سازي اوقات فراغت آنها در اولويت‌ برنامه‌هاي مسئولان قرار مي‌گيرد و پايگاه‌هاي تابستاني با اين هدف در مدارس ايجاد مي‌شود.
بر اساس آخرين آمار وزارت آموزش و پرورش، در حال حاضر 12 ميليون و 800 هزار دانش‌آموز در مدارس كشور تحصيل مي‌كنند و بر اين اساس اين تعداد در تابستان، اوقات فراغتي دارند كه بايد غني‌سازي شود اما به واقع برنامه‌هايي كه براي دانش‌آموزان در اين ايام پيش‌بيني مي‌شود تنها تعداد محدودي از دانش‌آموزان را تحت پوشش قرار مي‌دهد.

* غني‌سازي اوقات فراغت براي تنها 25 درصد دانش‌آموزان دبيرستاني

محمدتقي فخريان دبيركل اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش‌آموزان در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبري فارس «توانا» مي‌گويد: در سال‌هاي گذشته اعلام كرديم كه 40 دستگاه در زمينه اوقات فراغت دانش‌آموزان كار مي‌كنند كه البته بر اساس فهرست جديد سازمان ملي جوانان، 25 دستگاه متولي برنامه‌ريزي اوقات فراغت دانش‌آموزان هستند.
وي ادامه مي‌دهد: وظيفه اين 25 دستگاه، برنامه‌ريزي براي اوقات فراغت نيست بلكه در كنار برنامه‌هايشان، براي اوقات فراغت نيز برنامه‌ريزي مي‌كنند.
فخريان با بيان اينكه تمام دانش‌آموزان تحت پوشش برنامه‌هاي اوقات فراغت قرار نمي‌گيرند، مي‌افزايد: بر اساس آمار، 15درصد دانش‌آموزان مقطع متوسطه در تابستان سال 86 تحت پوشش برنامه‌‌هاي اوقات فراغت بودند كه با ساز و كارهاي فراهم‌شده توسط سازمان ملي جوانان و آموزش و پرورش، اين رقم در سال 88 به 25 درصد رسيد.
وي اضافه مي‌كند: اين ميزان، آمار خوبي براي فضاي دانش‌آموزي كشور نيست به ويژه در اين اوضاع فرهنگي و جنگ نرمي كه دشمن آغاز كرده است بيشترين آسيب از عدم برنامه‌ريزي‌ براي اوقات فراغت متوجه دانش‌آموزان مقطع متوسطه است.
دبيركل اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش‌آموزان بيان مي‌كند: متوليان بحث آموزش و فرهنگي بايد براي چگونگي غني‌سازي اوقات فراغت و آموزش مهارت‌هاي سنين جواني به دانش‌آموزان برنامه‌ريزي كنند كه البته يكي از رويكردهاي ما در برنامه‌هاي اوقات فراغت انجمن‌هاي اسلامي دانش‌آموزان، توجه به بُعد شخصيتي دانش‌آموزان است.

* وزير آموزش و پرورش و ايجاد 10 هزار دارالقرآن

حميدرضا حاجي‌بابايي وزير آموزش و پرورش ضمن تأكيد بر پيش‌بيني برنامه‌هاي مناسب در ايام تابستان براي دانش‌آموزان به رويكرد قرآني در اين برنامه‌ها توجه داشته است.
وي مي‌گويد: در راستاي اجراي 10 هزار مدرسه قرآن كريم از اول مهر و براي اثبات سهولت انجام اين كار، سه هزار مدرسه قرآن كريم در سه هزار پايگاه تربيتي شهر تهران با برنامه‌هاي متنوع و در سه سطح روخواني، روانخواني و مفاهيم قرآني آغاز به كار كرد و اگر در سطح كشور، ايده 10 هزار مدرسه قرآن با موفقيت شكل گيرد، ايجاد 10 هزار مدرسه ديگر را آغاز خواهيم كرد.
وزير آموزش و پرورش با اشاره به رشد سه برابري بازديد از مناطق عملياتي غرب كشور در برنامه‌هاي تابستان امسال مي‌افزايد: براي 20 هزار پايگاه اوقات فراغت تابستاني در كشور برنامه‌هاي متنوعي را تعريف كرده‌ايم كه بر مبناي انتخاب دانش‌آموزان فعاليت مي‌كنند.

* ساماندهي اوقات فراغت دانش‌آموزان با راه‌اندازي 20 هزار پايگاه تابستاني

علي‌اصغر يزداني معاون پرورشي و تربيت‌بدني وزير آموزش و پرورش به خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» در خصوص عملكرد آموزش و پرورش در زمينه اوقات فراغت دانش‌آموزان مي‌گويد: اقداماتي كه هر سال در اين خصوص انجام مي‌شود مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد ولي در حقيقت گستره اقدامات ما در زمينه غني‌سازي اوقات فراغت دانش‌آموزان بسيار وسيع است.
وي مي‌افزايد: با راه‌اندازي 20 هزار پايگاه تابستاني و مجموعه‌اي از مدارس، كانون‌ها، اردوگاه‌ها، دارالقرآن‌ها، كانون‌هاي پرورش فكري كودكان و نوجوانان و مراكز ورزشي، گستره وسيعي از فعاليت‌هاي مربوط به غني‌سازي اوقات فراغت دانش‌آموزان ساماندهي مي‌شود.
معاون پرورشي و تربيت‌بدني وزير آموزش و پرورش با بيان اينكه در تلاش هستيم تا جذابيت و تنوع لازم را در برنامه‌هاي اوقات فراغت دانش‌آموزان ايجاد كنيم، ادامه مي‌دهد: حضور دانش‌آموزان در اين‌گونه برنامه‌ها، اختياري بوده و الزامي نيست و در اين زمينه تكليف خود را نيز با قوت پيگيري مي‌كنيم.
وي با اشاره به اينكه اولياي دانش‌آموزان و دستگاه‌هاي مختلف در اين زمينه مشاركت مي‌كنند، اضافه مي‌كند: اگرچه وظيفه داريم اقدامات وسيع‌تري را در اين خصوص انجام دهيم اما اميدواريم موفق به برداشتن گام‌هاي مفيدتري در اين خصوص باشيم.

* 5/5 ميليون دانش‌آموز تحت پوشش برنامه‌هاي اوقات فراغت قرار گرفتند

يزداني در خصوص اردوي كار و تلاش هجرت 3 بيان مي‌كند: در اين اردو، امسال 150 هزار دانش‌آموز به بازسازي، زيباسازي و مرمت 20 هزار مدرسه مي‌پردازند؛ اردوي كار و تلاش هجرت 3 علاوه بر بعد مهارتي و كاري به بعد فرهنگي و ورزشي نيز مي‌پردازد.
معاون پرورشي و تربيت‌بدني وزير آموزش و پرورش اضافه مي‌كند: اردوهاي ديگري را نيز با مشاركت ساير دستگاه‌ها و نهادها از قبيل بنياد علوي، كميته امداد، بسيج مساجد و سازمان تبليغات برگزار كرده‌ايم.
وي در پايان مي‌گويد: امسال پيش‌بيني كرده‌ايم تا 5/5 ميليون نفر از جمعيت دانش‌آموزي يعني 50 درصد از آنها را تحت پوشش برنامه‌هاي اوقات فراغت قرار دهيم همچنين 20 هزار پايگاه را در مدارس، كانون‌ها و اردوگاه‌ها تعريف كرده‌ايم.

* اوقات فراغت تنها به فصل تابستان اختصاص ندارد

حجت‌الاسلام عليرضا سليمي عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس مي‌گويد: اوقات فراغت، يك بحث حاشيه‌اي نبوده بلكه متن است چرا كه در ساختن شخصيت افراد، تأثير فوق‌العاده‌اي دارد.
وي ادامه مي‌دهد: موضوع مهم و تأثيرگذار اوقات فراغت، به عنوان بحثي حاشيه‌اي در كشور مطرح شده كه بسيار زيان‌بار است.
عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس با بيان اينكه بحث درباره اوقات فراغت تنها به فصل تابستان اختصاص ندارد، مي‌افزايد: علاوه بر تعطيلي روزهاي جمعه و ايام نوروز، از تعطيلات ديگري نيز در كشور برخورداريم.
وي با بيان اينكه نبايد اوقات فراغت را تنها به تابستان محدود كنيم، مي‌گويد: بازه زماني كه به عنوان اوقات فراغت در نظر مي‌گيريم در برنامه‌ريزي‌ها از اهميت بسيار برخوردار است.

* برنامه‌هاي اوقات فراغت با نياز‌ها متفاوت است

حجت‌الاسلام سليمي با بيان اينكه مخاطبان برنامه‌هاي اوقات فراغت را به قشر خاصي محدود كرده‌ايم، اظهار مي‌دارد: معمولاً تنها دانش‌آموزان مقاطع راهنمايي و دبيرستان را مخاطب برنامه‌هاي اوقات فراغت دانسته و از دانشجويان، كسبه، اصناف، كارمندان و اساتيد دانشگاه‌ها غافل شده‌ايم.
وي بيان مي‌كند: برنامه‌ريزي در خصوص اوقات فراغت، مستلزم ايجاد زيرساخت‌هاي لازم است همچنين براي غني‌سازي اوقات فراغت بايد برنامه‌ريزي‌هاي مناسبي صورت گيرد.
عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس ادامه مي‌دهد: برنامه‌هاي برنامه‌ريزان اوقات فراغت با نياز‌ها متفاوت است؛ نيازها يك سو را نشانه گرفته و برنامه‌ها سمت ديگري را هدف‌گذاري مي‌كند.
وي مي‌افزايد: بايد مشخص شود متولي بحث اوقات فراغت چه كسي است؛ يعني آموزش و پرورش، سازمان تربيت‌بدني، سازمان تبليغات، امور مساجد، سازمان ملي جوانان يا صدا و سيما است.

* آموزش و پرورش به طور عمقي به بحث اوقات فراغت نپرداخته است

حجت‌الاسلام سليمي با بيان اينكه در زمينه اوقات فراغت، افراط و تفريط در سازمان‌هاي مختلف به چشم مي‌خورد، مي‌گويد: سازمان ملي جوانان كه بايد در اين زمينه سياست‌گذاري كرده و راهبر‌د‌ها را مشخص كند امروز به دليل خلأ موجود، در مسائل اجرايي اوقات فراغت ورود پيدا كرده است.
وي با بيان اينكه دستور‌العمل و الزامي وجود ندارد كه ساير ارگان‌هاي ذي‌ربط با سازمان ملي جوانان همسو بوده و الزامات آن را بپذيرند، ادامه مي‌دهد: در حقيقت ساير سازمان‌ها به الزامات سازمان ملي جوانان ملتزم نيستند؛ به اين معنا كه راهبرد‌هاي تعيين‌شده توسط سازمان ملي جوانان، تنها در حيطه همين سازمان قابليت اجرايي دارد.
عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس مي‌افزايد: آموزش و پرورش به عنوان يك كار شكلي نه عمقي و ماهوي به بحث اوقات فراغت پرداخته است؛ به همين دليل علي‌رغم تلاش‌هاي جدي در اين وزارتخانه، خروجي فعاليت‌هاي آن در اندازه‌اي نيست كه امروز موجب رضايتمندي در كل كشور شود.

* بخشي از آمارهاي ارائه‌شده در كشور ساختگي و جعلي است

وي بيان مي‌كند: در حال حاضر مسئولان، متوليان، خانواده‌ها و مخاطبان برنامه‌هاي اوقات فراغت يعني جوانان و دانش‌آموزان از مجموعه تلاش‌ها در خصوص اوقات فراغت رضايت كامل ندارند.
حجت‌الاسلام سليمي با بيان اينكه اوقات فراغت، بحثي جدي است كه بايد مورد مطالعه قرار بگيرد، تصريح مي‌كند: متأسفانه در اين زمينه از پژوهش‌هاي كافي برخوردار نبوده و به‌روز نيستيم.
عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس ادامه مي‌دهد: آموزش و پرورش در خصوص برنامه‌ريزي براي اوقات فراغت، بيش از امروز مي‌تواند تأثيرگذار باشد به شرط آنكه خود به اين موضوع با ديد متفاوتي بنگرد.
وي با بيان اينكه آمارهايي كه در كشور ارائه مي‌شود، دقيق و واقعي نيست، مي‌گويد: متأسفانه امروز آمارسازي در جهات مختلف رايج شده و به دليل آنكه آمارسازها مورد عتاب قرار نمي‌گيرند؛ در زمينه‌هاي مختلف و حتي در مباحث مرتبط با فرهنگ، آمارسازي بسيار رايج شده و بخشي از آمارهاي ارائه‌شده، ساختگي و جعلي است.

* داستان تكراري غني‌سازي اوقات فراغت

به رغم تمام اقدامات، برنامه‌ريزي‌ها، گفت‌وگوها و مصاحبه‌هاي خبري مسئولان همچنان غني‌سازي اوقات فراغت دانش‌آموزان به سوژه‌اي خبري تبديل شده است كه در ايام تابستان و پس از پايان امتحانات به صفحات روزنامه‌ها و خبرگزاري‌ها و رسانه ملي وارد مي‌شود و كم‌كم با رسيدن به شهريورماه از اين صفحات رخت مي‌بنددد تا سال ديگر و تيرماه ديگر كه دوباره ماجراي اوقات فراغت به فهرست دغدغه‌هاي مسئولان اضافه مي‌شود.
تمام اين شرايط در حالي است كه كارشناسان معتقد هستند اوقات فراغت تنها در ايام تابستان نيست بلكه در طول سال تحصيلي، دانش‌آموزان با اوقات فراغت بسياري مواجه هستند كه ايام نوروز از مهمترين اين روزهاست.
به رغم تمام تلاش‌ها و به زعم فعاليت‌هاي انجام‌شده و افزايش 10 درصدي پوشش دانش‌آموزان در برنامه‌هاي اوقات فراغت، به نظر مي‌رسد بايد راهكار اساسي و ريشه‌اي براي غني‌سازي اوقات فراغت دانش‌آموزان تدوين شود كه اين مهم نيازمند نشست كارشناسانه با حضور تمام دلسوزان و مسئولان حوزه آموزش و پرورش است كه لازمه اين كار عزم جدي از سوي اين مسئولان را مي‌طلبد

+ نوشته شده در  یکشنبه سی و یکم مرداد 1389ساعت 12:29  توسط عباس بیات  | 

102 ساعت آموزش تخصصي براي معاونان اجرايي جديد مدارس پيش‌بيني شد

خبرگزاري فارس: رئيس مركز آموزش نيروي انساني، آمار و فناوري اطلاعات وزارت آموزش و پرورش گفت: 102 ساعت آموزش تخصصي براي دفترداران و كتابداران مدارس كه به معاون اجرايي ارتقا يافته‌اند، پيش‌بيني شده است.


اسدالله اسدي گرمارودي در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» با اشاره به ارتقا احكام شغلي دفترداران و كتابداران مدارس به معاون اجرايي اظهار داشت: پس از هر جابجايي رده شغلي، نيرويي كه در پست ديگري قرار مي‌گيرد، بايد علاوه بر آموزش‌هاي عمومي كه كاركنان ملزم به گذراندن آنها هستند، آموزش‌هاي تخصصي مرتبط با رشته شغلي جديد را نيز بگذراند.
وي ادامه داد: بر اين اساس 102 ساعت آموزش تخصصي ضمن خدمت براي دفترداران و كتابداران مدارس كه به معاون اجرايي ارتقا يافته‌اند، پيش‌بيني شده است تا با توجه به شرح وظايف جديد خود بتوانند در مدرسه به ايفاي نقش بپردازند؛ همچنين دستورالعمل‌هاي مربوط به اين دوره‌ها تعيين و ابلاغ شده است.
اسدي گرمارودي افزود: با توجه به تشكيل مجتمع‌هاي آموزشي روستايي از سال تحصيلي جديد، براي مديران و معاونان اين مجتمع‌ها نيز كلاس‌هاي آموزش ضمن خدمت به مدت 102 ساعت در نظر گرفته شده است تا با اشراف و تسلط بيشتر به انجام وظايف خود بپردازند.
وي درباره زمان شروع اين دوره‌هاي آموزشي تصريح كرد: با توجه به صدور دستورالعمل‌هاي مربوطه، زمان و چگونگي برگزاري اين دوره‌هاي آموزشي در حوزه آموزش و پرورش استان‌ها و شهرستان‌ها ساماندهي مي‌شود كه بايد تا پيش از مهرماه، اين آموزش‌ها را شروع كرده و تا پيش از عيد نوروز به اتمام برسانند.

+ نوشته شده در  یکشنبه سی و یکم مرداد 1389ساعت 12:27  توسط عباس بیات  | 

بررسي وضعيت استخدام معلمان حق‌التدريس با حضور حاجي‌بابايي در مجلس

 

خبرگزاري فارس: سخنگوي كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس گفت: وزير آموزش و پرورش امروز براي بررسي وضعيت استخدام معلمان حق‌التدريس در اين كميسيون حضور مي‌يابد.


نورالله حيدري دستنايي در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» با اشاره به برگزاري طرح ترنم ولايت توسط آموزش و پرورش اظهار داشت: وزير آموزش و پرورش امروز با حضور در كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در رابطه با برگزاري طرح ترنم ولايت كه پيرامون مسائل مربوط به مجتمع‌هاي آموزشي و بحث افطاري به فرهنگيان در ايام مبارك رمضان است، توضيحاتي را ارائه مي‌كند.
وي ادامه داد: روز سه‌شنبه اين هفته در ادامه دستور كار كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس، كامران دانشجو وزير علوم نيز براي توضيحاتي در رابطه با مسائل مختلف مربوط به دانشگاه‌هاي كشور در كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس حضور خواهد يافت.
سخنگوي كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس خاطرنشان كرد: بحث و توضيح در رابطه با انتقال بخشي از امور آموزش عالي به خارج از تهران، بازنشستگي اساتيد دانشگاه‌ها و تغيير رؤساي دانشگاه‌هاي كشور از جمله محورهاي مورد توضيح و بحث دانشجو در كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس است.

+ نوشته شده در  یکشنبه سی و یکم مرداد 1389ساعت 12:25  توسط عباس بیات  | 

سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي وزارت آموزش و پرورش بازتعريف مي‌شود

خبرگزاري فارس: وزير آموزش و پرورش گفت: بازتعريف سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي اين وزارتخانه ضروري است.


به گزارش باشگاه خبري فارس «توانا» به نقل از مركز اطلاع‌رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، نشست هيئت امناي سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي وزارت آموزش و پرورش امروز با حضور وزير آموزش و پرورش، رئيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي، معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري و دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي در وزارت آموزش و پرورش برگزار شد.

در اين نشست كه معاون توسعه مديريت و پشتيباني، مدير كل حراست و دبير كل شوراي عالي آموزش و پرورش نيز حضور داشتند به بررسي موضوعاتي همچون تحليل وضعيت و فرايند جذب نيرو در سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي در سال 89 پرداخته شد و پيشنهادهاي ارائه‌شده مورد بررسي قرار گرفت.

در ادامه اين نشست، حميدرضا حاجي‌‌بابايي بر ضرورت بازتعريف سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي وزارت آموزش و پرورش تأكيد كرد.

+ نوشته شده در  یکشنبه سی و یکم مرداد 1389ساعت 12:24  توسط عباس بیات  | 

بورسیه دانش آموزان نخبه محروم توسط بنیاد ملی نخبگان

 

بورسیه دانش آموزان نخبه محروم توسط بنیاد ملی نخبگان

آموزش > عمومی  - همشهری آنلاین :
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از بورسیه شدن دانش آموزان نخبه محروم خبر داد و گفت: این حمایت‌ها خارج از چارچوب طرح شهاب از سوی بنیاد ملی نخبگان به دانش آموزان نخبه محروم که دارای مشکلات مالی هستند، اعطا می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر نسرین سلطانخواه سه شنبه 19 مرداد در نشست معاونت علمی با وزیر آموزش و پرورش در خصوص طرح شهاب (شناسایی و هدایت استعدادهای برتر) با ابراز امیدواری از اینکه با برگزاری این جلسه زمینه های اجرایی شدن این طرح در کشور فراهم شود، افزود: استعدادهای برتر از سرمایه ها و ذخایر ملی هر کشور است از این رو نظام جمهوری اسلامی ایران بر آن است تا با هدایت این استعدادها آنها را برای رسیدن به افق 1404 آماده کند.

وی از حمایت های بنیاد ملی نخبگان برای دانش آموزان مستعد محروم خبر داد و اظهار داشت: بنیاد ملی نخبگان علاوه بر اجرای وظایف خود می تواند اقداماتی را برای حمایت از دانش آموزان انجام دهد در این راستا دانش آموزان نخبه ای که دارای مشکلات مالی باشند، با معرفی وزارت آموزش و پرورش بورسیه می شوند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اعطای جایزه تحصیلی و فراهم کردن زمینه های لازم برای پویایی این دانش آموزان را از برنامه های حمایتی این بنیاد نام برد و ادامه داد: این حمایت ها خارج از چارچوب طرح شهاب از سوی بنیاد ملی نخبگان به این دسته از دانش آموزان اعطا می شود.

وی با بیان اینکه بنیاد ملی نخبگان به منظور هدایت و جذب استعداداهای برتر ایجاد شد، اظهار داشت: این بنیاد برای شناسایی این استعدادها در مقاطع مختلف برنامه های گوناگونی را تدوین کرده است. البته قبل از ایجاد بنیاد ملی نهادهای دیگری چون سازمان استعدادهای درخشان و باشگاه دانش پژوهان جوان در این راستا تاسیس شد ولی این نهادها با محدودیت هایی مواجه هستند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه محرومیت ها و محدودیت ها نباید مانع از شکوفایی استعدادهای کشور شود، خاطرنشان کرد: طرح "شهاب" حمایت از استعدادهای برتر از مقطع ابتدایی تا دوره پیش دانشگاهی را شامل می شود ولی این طرح به دو دلیل پاسخگوی ابهامات موجود در زمینه حمایت از استعدادهای برتر نیست.

وی نداشتن ظرفیت لازم طرح اولیه "شهاب" برای اجرایی شدن را از دلایل عدم موفقیت این طرح دانست و ادامه داد: از سوی دیگر از آنجایی که اجرای این طرح به وزارت آموزش و پرورش محول شده است، لازم است تا این وزارتخانه فعالیت های بیشتری در زمینه اجرایی شدن این طرح داشته باشد.

سلطانخواه موفقیت در اجرای این طرح را در گرو پیش بینی مکانیزم‌های اجرایی این طرح در ستاد اجرایی و شورای راهبردی طرح شهاب دانست و اضافه کرد: از شورای راهبردی و ستاد اجرایی تقاضا دارم تا با انگیزه بیشتری نسبت به تدوین برنامه های عملیاتی این طرح اقدام کنند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با انتقاد از اینکه اجرایی شدن این طرح در محدوده وسیع جغرافیایی کشور مقدور نیست، یادآور شد: برای اجرای کامل این طرح لازم است تا با برگزاری جلسات مشترک میان ستاد اجرایی و شورای راهبردی، تعیین شود که اولویت اجرای این طرح در کدام مقطع باید باشد ضمن آنکه با توجه به پتانسیل ها و امکانات هر استان، مشخص کنند که اجرای این طرح از کدام استان آغاز شود.

وی به نقش بنیاد ملی نخبگان در پرورش و شناسایی استعدادهای برتر اشاره کرد و گفت: طبق اساسنامه بخشی از مسئولیت های این طرح به بنیاد ملی نخبگان واگذار شده است و وزارت آموزش و پرورش می تواند از امکانات این بنیاد به عنوان بازوی اجرایی بهره مند شود.

سلطانخواه در خصوص اختصاص بودجه های این طرح گفت: در سال اول اجرای این طرح، بنیاد ملی نخبگان آمادگی پشتیبانی مالی را دارد و برای سال آینده نیز پس از برآورد بودجه ها، آمادگی لازم برای ارائه حمایت های مادی از این طرح را داریم.

+ نوشته شده در  شنبه سی ام مرداد 1389ساعت 11:50  توسط عباس بیات  | 

توسعه مدارس هئیت امنایی متوقف شد !

 
هم اکنون تنها 150 مدرسه هئیت امنایی در تهران فعالیت می کنند که با دستور جدید وزارت آموزش و پرورش و با وجود اینکه سال گذشته فراخوان عمومی برای راه اندازی و افزایش این مدارس داده بودیم از توسعه آنها در سال جدید جلوگیری شد.
معاون مشارکتهای مردمی و مدارس غیردولتی آموزش و پرورش شهر تهران گفت: با وجود اعلام قبلی، توسعه مدارس هئیت امنایی به دستور وزیر آموزش و پرورش متوقف شد.

مهدی جلالی در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام این مطلب افزود: هم اکنون تنها 150 مدرسه هئیت امنایی در تهران فعالیت می کنند که با دستور جدید وزارت آموزش و پرورش و با وجود اینکه سال گذشته فراخوان عمومی برای راه اندازی و افزایش این مدارس داده بودیم از توسعه آنها در سال جدید جلوگیری شد.

وزارت آموزش و پرورش در خرداد ماه سال گذشته به دستور وزیر آموزش و پرورش وقت بخشنامه ای را برای همه مدیران مدارس دولتی مبنی بر تبدیل مدرسه محل خدمتشان به یک آموزشگاه هئیت امنایی، با هدف توسعه مشارکتها در اداره مدارس ارسال کرده بود.

معاون مشارکتهای مردمی و مدارس غیردولتی آموزش و پرورش شهر تهران ادامه داد: گویا نظر دکتر حاجی بابایی این است که به کیفیت بخشی مدارس هئیت امنایی توجه داشته باشیم و امسال کمیت را مد نظر قرار ندهیم.

پیش از این نیز معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در گفتگو با مهر از توقف توسعه مدارس سمپاد، نمونه دولتی و شاهد به منظور کاهش تنوع مدارس خبر داده بود.
+ نوشته شده در  شنبه سی ام مرداد 1389ساعت 11:39  توسط عباس بیات  | 

توزيع كتب درسي دانش‌آموزان از اول شهريورماه

 
از سال تحصيلي آينده كتاب‌هاي درسي براي مقطع پيش‌دانشگاهي و ششم ابتدايي تدوين مي‌شود/دانش‌آموزان ابتدايي كتاب‌هاي درسي خود را از مدارس تهيه مي‌كنند، ساير مقاطع مي‌توانند كتاب‌هاي خود را از نمايندگي‌هاي مجاز دريافت كنند.

وزير آموزش و پرورش در گفت‌وگو با ايلنا با اشاره به اينكه روندي انتخاب شده است كه هيچ مشكلي در توزيع كتاب‌هاي درسي براي دانش‌آموزان ايجاد نشود، گفت: در حال حاضر سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي روزهاي پراوج خود را طي مي‌كند كه بر اين اساس كتاب‌ها از اول شهريور در شهرستان‌ها و از 15 شهريور در استان‌ها توزيع مي‌شود.
حاجي بابايي در گفت وگو با خبرنگار ايلنا افزود: روند توزيع نسبت به سال گذشته تفاوتي ندارد و دانش‌آموزان ابتدايي كتاب‌هاي درسي خود را از مدارس تهيه مي‌كنند و در ساير مقطع‌ها نيز دانش‌آموزان كتاب‌هاي خود را از نمايندگي‌هاي مجاز دريافت مي‌كنند.
وزير آموزش و پرورش تاكيد كرد: از سال تحصيلي آينده كتاب‌هاي درسي براي مقطع پيش‌دانشگاهي و ششم ابتدايي تدوين مي‌شود كه خلاء ما در اين بخش و در كتاب‌هاي اين مقاطع از بين مي‌رود.
+ نوشته شده در  شنبه سی ام مرداد 1389ساعت 11:23  توسط عباس بیات  | 

توزيع فلورايد بين دبستاني‌ها از سال تحصيلي 90 ـ 1389

 

خبرگزاري فارس: معاون دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: در سال تحصيلي 90 ـ 1389 فلورايد مورد نياز جهت شستشوي دهان و دندان دانش‌آموزان مقطع ابتدايي توزيع مي‌شود.


عباس حيصمي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» با اشاره به اينكه سال گذشته به دليل كمبود اعتبار، فلورايد در ميان دانش‌آموزان توزيع نشد، اظهارداشت: در سال تحصيلي 90 ـ 1389 اين طرح با تأمين اعتبار مورد نياز در مدارس اجرايي خواهد شد.
وي با اشاره به اينكه اين طرح با همكاري وزارت بهداشت در مقطع ابتدايي انجام مي‌شود، ادامه داد: استفاده از فلورايد براي شستشوي دهان و دندان در مدارس، بستر مناسبي براي فرهنگ‌سازي در بين دانش‌آموزان به وجود مي‌آورد تا از اين طريق به امر سلامت دهان و دندان نسبت به گذشته بيشتر اهميت دهند.

*كمبود مراقبين بهداشت در مقاطع راهنمايي و متوسطه

معاون دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اينكه استفاده از فلورايد در مدارس زير نظر مراقبين بهداشت صورت مي‌گيرد، تصريح كرد: استفاده از فلورايد در مدارس هفته‌اي سه بار قابل اجراست اما در صورت كمبود مواد مورد نياز ممكن در هفته يك‌بار تا پايان سال تحصيلي استفاده مي‌شود.
حيصمي با بيان اينكه در مقطع ابتدايي كمبود نيروي متخصص بهداشت احساس نمي‌شود، بيان كرد: اين كمبود بيشتر در مقاطع راهنمايي و متوسطه مشاهده مي‌شود كه مسئولان امر با تمهيدات لازم بايد اين كاستي‌ها را برطرف كنند؛ چرا كه اين مهم ارتباط مستقيمي با سلامت دانش‌آموزان دارد.

*ريشه‌كن كردن فقر آهن در ميان دانش‌آموزان دختر

معاون دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اينكه يكي از دغدغه‌هاي دفتر سلامت آموزش و پرورش ريشه‌كن كردن فقر آهن در دانش‌آموزان است، افزود: فقر آهن بيشتر در دانش‌آموزان دختر مشاهده مي‌شود كه با تأمين اعتبار از طريق وزارت بهداشت قرص‌هاي آهن مورد نياز تهيه شده است.

حيصمي در پايان خاطرنشان كرد: 90 درصد دانش‌آموزان دختر در مقطع راهنمايي و تمام دانش‌آموزان دختر در مقطع متوسطه تحت پوشش طرح استفاده از قرص‌هاي آهن كه توسط مراقبين بهداشت، مديران مدارس و رابطين بهداشت در مدارس توزيع مي‌شود، قرار مي‌گيرند.

+ نوشته شده در  شنبه سی ام مرداد 1389ساعت 11:21  توسط عباس بیات  | 

ميزان قبولي دانش آموزان راهنمايي رشد قابل توجهي داشته است

 
تهران- مدير کل آموزش راهنمايي وزارت آموزش و پرورش گفت: ميزان قبولي دانش آموزان راهنمايي نسبت به سال هاي گذشته رشد قابل توجهي داشته است.
"منوچهر فضلي‌خاني" روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي ايرنا افزود: ميزان قبولي دانش آموزان راهنمايي از 91 درصد در سال 1381 به 62/96 درصد در سال 1388 رسيده است.
وي گفت: اصلاح آيين نامه امتحانات و همچنين اجراي طرح پيشرفت تحصيلي در افزايش ميزان قبولي دانش اموزان راهنمايي تاثيرگذار بوده است.
فضلي خاني در توضيح اصلاح آيين نامه امتحانات، افزود: در قالب اين آيين‌نامه، والدين دانش‌آموزان به هر درس يک نمره مي‌دهند که در حقيقت تعيين کننده فعاليت‌هاي علمي و نوع رفتار دانش‌آموزان و نيز توجه به اجراي مفاهيم و اطلاعات کسب شده در خانه و مدرسه است.
وي همچنين در توضيح طرح پيشرفت تحصيلي گفت: در اين طرح مديران مدارس، بعد از آزمون هاي نوبت اول، وضعيت دانش آموزان ضعيف تر را مشخص مي کنند.
مدير کل آموزش راهنمايي وزارت آموزش و پرورش در ادامه افزود: در راستاي اين طرح، دانش آموزاني که احتمال مردودي آنان است، شناسايي مي شوند و متناسب با وضعيت درسي آنان کلاس هاي تکميلي برگزار مي شود.
فضلي خاني افزود: اين طرح براي دانش آموزاني که از نظر درسي ضعيف هستند، جنبه تکميلي و جبراني دارد.
به گفته وي اين طرح در تمام مدارس راهنمايي برگزار مي شود و اجراي اين طرح يکي از مهم ترين دلايل افزايش ميزان قبولي دانش آموزان راهنمايي بوده است.
سه ميليون و 500 هزار دانش آموز دختر و پسر در 28 هزار آموزشگاه مقطع راهنمايي کشور تحصيل مي کنند.
+ نوشته شده در  جمعه بیست و نهم مرداد 1389ساعت 10:50  توسط عباس بیات  | 

سرانه هنرستان هاي فني و حرفه اي و کاردانش دو برابر شد

تهران- مدير کل دفتر آموزش هاي فني و حرفه اي و کاردانش وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: سرانه هنرستان هاي هنرجويان فني و حرفه اي و کاردانش نسبت به سال گذشته دو برابر شد.
محمد شريف زاده روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي ايرنا افزود: سال گذشته سرانه هنرجويان هنرستان ها حدود 25 هزار تومان بود که اين رقم در سال تحصيلي جديد به دو برابر افزايش يافت.
وي افزود: سرانه هنرستان ها در راستاي بهبود کيفيت آموزشي هنرجويان افزايش يافته است.
شريف زاده گفت: رويکرد آموزش و پرورش در سال تحصيلي جديد توسعه رشته هاي فني حرفه اي و کاردانش در هنرستان هاي کشور است.
وي ادامه داد: در راستاي توسعه رشته هاي فني و حرفه اي و کاردانش بايد توازن در رشته هاي علوم انساني، تجربي و رياضي بوجود آيد به گونه اي که تا حدي پاسخگوي نياز بازار کار و جامعه باشد.
+ نوشته شده در  جمعه بیست و نهم مرداد 1389ساعت 10:50  توسط عباس بیات  | 

دانش‌آموزان مشمول «شهاب» به طور نامحسوس شناسايي و هدايت مي‌شوند

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: علمي

معاون پژوهشي بنياد ملي نخبگان با اشاره به برگزاري نخستين جلسه شوراي راهبري طرح «شهاب» (شناسايي و هدايت استعدادهاي برتر) در جهت شناسايي، جذب و هدايت استعدادهاي برتر دانش‌آموزي اظهار كرد: در اين طرح استعدادهاي برتر دانش‌اموزي به صورت نامحسوس شناسايي و بدون اطلاع دانش‌آموزان در راستاي فعاليت‌هاي علمي و ساير زمينه‌هاي استعدادشان رصد و هدايت مي‌شوند.

دكتر آريا الستي در گفت‌وگو با خبرنگار «علمي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در خصوص وظايف شوراي راهبري طرح «شهاب» گفت: وظيفه اصلي اين شورا در مرحله اول بررسي و تعيين مدل نظري زمينه نحوه شناسايي استعدادهاي برتر و مجموعه فعاليت‌هاي هدايتي است و طراحي سياست‌هاي كلان و مدل نظري و علمي توسط اين شورا صورت مي‌گيرد.

معاون پژوهشي بنياد ملي نخبگان خاطرنشان كرد: از سوي ديگر، وظيفه اصلي ستاد اجرايي هم تعيين مدل اجرايي است تا مشخص شود كه اين كار به چه نحوي انجام شود. همچنين اين ستاد بايد ساختار و نظام اجرايي اين كار در سطح كشور، اعتبار لازم و نحوه اجرا را تعيين كند.

وي با تاكيد بر اين كه مجري طرح شهاب، آموزش و پرورش است، تصريح كرد: بنياد ملي نخبگان در اجراي اين طرح تاكيد داشته تا نهاد سازي نكند، بلكه از پتانسيل‌هاي موجود استفاده كند.

الستي افزود: طرح شهاب بايد در سطح كشور فراگير شود، بنابراين نمي توان اجراي آن را به صورت ناگهاني در كل كشور به اجرا در آورد، بنابراين اين طرح بايد به صورت بخش‌هاي آزمايشي آغاز شود و به تدريج با كسب تجربه و تصحيح در كل كشور گسترش يابد.

وي خاطرنشان كرد: البته اجراي طرح شهاب از مدتي قبل به صورت خاموش و بدون حتي عنوان شهاب به صورت آزمايشي آغاز شده است.

معاون پژوهشي بنياد ملي نخبگان درباره نحوه اجراي طرح توضيح داد: بر اساس آنچه كه در متن اساسنامه طرح آمده است، طرح شهاب، معلم محور است و قرار نيست دانش‌آموز از محيط درس و زندگي جدا شود و حتي عنوان هم نخواهد شد يعني در اين طرح قرار نيست دانش‌آموزش به صورت فيزيكي و غير فيزيكي حس كنند كه نسبت به ديگران ارجحيت‌هايي داشته و از ديگران جدا شده است، بلكه به صورت ساكت شناسايي مي‌شوند و رشد آنها هم از نظر علمي، معنوي و زمينه استعدادشان مورد رصد و هدايت نامحسوس قرار مي‌گيرد.

به گفته وي، اجراي طرح «شهاب» در مدرسه و توسط معلم انجام مي‌شود و قرار نيست موسسه‌اي جداگانه ايجاد شده و دانش‌آموزان را شناسايي كند تا در برخي دانش‌آموزان موجب توهم و در ديگر دانش‌آموزان موجب نااميدي شود.

الستي با بيان اين كه طرح شهاب به صورت محدود در يكي از شهرهاي كشور و در چند منطقه و مدرسه آغاز مي‌شود به ايسنا گفت: اين كه طرح دقيقا به چه شكل اجرا خواهد شد، پس از تدوين شيوه نامه مشخص مي‌شود. اما بديهي است كه در اين طرح آموزش دانش‌آموز به صورت مستقيم وجود ندارد بلكه اين معلمان و اوليا مدرسه هستند كه در راستاي شناسايي و هدايت استعدادهاي برتر آموزش مي‌بينند.

به گفته وي اجراي طرح شهاب دائم و تدريجي خواهد بود و به همين ترتيب گسترش يافته و كل كشور را مي‌پوشاند.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و نهم مرداد 1389ساعت 10:42  توسط عباس بیات  | 

توجه به رفاه و معيشت معلم، جزو سياست‌هاي اصلي آموزش و پرورش است

توجه به رفاه و معيشت معلم، جزو سياست‌هاي اصلي آموزش و پرورش است

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: اجتماعي - آموزش و پرورش

معاون توسعه مديريت و پشتيباني وزارت آموزش وپرورش گفت: مسائل معيشتي و رفاه معلم جزو سياست‌هاي اصلي آموزش وپرورش و همچنين جزء برنامه هاي محوري مقام عالي وزارت است.

به گزارش سرويس «آموزش وپرورش» ايسنا، وحيد كيارشي در مراسم توديع و معارفه مديركل تعاون و پشتيباني وزارت آموزش وپرورش با تاكيد بر نقش محوري معلم در آموزش و پرورش، افزود: آموزش و پرورش در سازندگي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران نقش محوري واثرگذاري دارد.

كوروش اسكندري سرپرست سابق اداره كل تعاون وپشتيباني وزارت آموزش وپرورش نيز گزارشي از هفت ماه مديريت خود در اين حوزه ارايه كرد.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و نهم مرداد 1389ساعت 10:39  توسط عباس بیات  | 

با استفاده از ظرفيت حوزه علميه سلامت اخلاقي مدارس تضمين مي‌شود

 
 


در حال‌حاضر نقشه‌ها و تلاش‌های دشمنان برای ایجاد شبهات و ترویج فرقه‌های خرافی و انحرافی در جامعه و مدارس بسيار بالا گرفته است و بر اين اساس بهره‌گیری از ظرفیت حوزه‌های علمیه شبهات دانش‌آموزان را از بين مي‌برد.

ایلنا: مشاور وزیر آموزش‌وپرورش و رئيس مركز همكاري‌هاي حوزه و آموزش و پرورش، گفت: برای اجرای طرح واگذاري مدارس به حوزه‌هاي علميه نیازمند بازنگری در ساختار تشکیلاتی،‌ بازتعریف و شفاف‌سازی شاخص‌ها و امضای تفاهم‌نامه‌های کلان بین مدیران ارشد حوزه و آموزش و پرورش هستیم.
حجت الاسلام علي ذوعلم در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا، با اشاره به اينكه حضور گسترده طلاب حوزه در مدارس عامل تضمين سلامت تربيتي و اخلاقي دانش آموزان است، گفت:در حال‌حاضر نقشه‌ها و تلاش‌های دشمنان برای ایجاد شبهات و ترویج فرقه‌های خرافی و انحرافی در جامعه و مدارس بسيار بالا گرفته است و بر اين اساس بهره‌گیری از توان و ظرفیت حوزه‌های علمیه در پاسخگویی به شبهات دانش‌آموزان مي‌تواند موثر واقع شود.
او تاكيد كرد: ‌در همکاری‌های دوجانبه حوزه‌های علمیه و آموزش و پرورش برنامه‌ها و طرح‌های خوبی با نگاه کوتاه مدت،‌ میان مدت و بلند مدت طراحی و تدوین شده است.
مشاور وزیر آموزش و پرورش در پايان خاطر نشان كرد: برای اجرای طرح واگذاري مدارس به حوزه‌هاي علميه، نیازمند بازنگری در ساختار تشکیلاتی،‌ بازتعریف و شفاف‌سازی شاخص‌ها و امضای تفاهم‌نامه‌های کلان بین مدیران ارشد حوزه و آموزش و پرورش هستیم.
+ نوشته شده در  جمعه بیست و نهم مرداد 1389ساعت 10:35  توسط عباس بیات  | 

نتايج آزمون استخدامي آموزش و پرورش هفته آينده

 
 
جام جم آنلاين: رئيس آموزش و پروررش شهرستان هاي تهران از اعلام نتايج آزمون استخدامي وزارت آموزش و پرورش هفته آينده خبر داد.

سيد علي يزديخواه در گفتگو با مهر با اعلام اين خبر افزود: مصاحبه تخصصي و گزينش 90 درصد از پذيرفته شدگان به اتمام رسيده و تنها 10 درصد باقي مانده اند که تا پايان هفته آينده بررسي صلاحيت آنان نيز تمام مي شود.

مصاحبه تخصصي از پذيرفته شدگان آزمون استخدامي آموزش و پرورش از سي ام تيرماه آغاز شده بود و قرار بود تا پانزدهم مردادماه نتايج اعلام شود.

رئيس آموزش و پرورش شهرستان هاي تهران افزود: نتايج نهايي مصاحبه هاي تخصصي را از طريق وزارت آموزش و پرورش اعلام مي کنيم.

يزديخواه گفت: افراد پذيرفته شده در مصاحبه تخصصي با گذراندن دوره هاي آموزشي از ابتداي مهرماه در کلاس هاي درس حضور پيدا مي کنند.

پنج هزار و 200 نفر در شهرستان هاي استان تهران طي مصاحبه تخصصي آموزش و پرورش استخدام مي شوند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم مرداد 1389ساعت 16:10  توسط عباس بیات  | 

توقف توسعه مدارس نمونه دولتي ، شاهد و سمپاد

 
 
جام جم آنلاين: معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش از کاهش تنوع مدارس در کشور خبر داد و گفت: اين کاهش را با يک شيب ملايم و با اعمال محدوديت در توسعه مدارس نمونه دولتي ، شاهد و سمپاد از سال تحصيلي جاري آغاز مي کنيم تا مداس دولتي تقويت شوند و در بين مردم جاي خود را باز کنند.

ابراهيم سحرخيز در گفتگو با مهر درباره انتقاد اخير وزير آموزش و پرورش درباره تنوع مدارس گفت: هم اکنون مدارس کشور طبقاتي شده اند به طوري که مدارس سمپاد و برخي از مدارس غيردولتي از راههاي گوناگون دانش آموزان نخبه را از مدارس عادي جدا مي کنند و فرصت رقابت و هم انديشي دانش آموزان در سطوح مختلف تحصيلي را گرفته اند.

پيش از اين وزير آموزش و پرورش از تنوع بيش از حد مدارس و جداسازي دانش آموزان نخبه در برخي مدارس خاص انتقاد کرده بود.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش افزود: ما به دنبال اين هستيم که کيفيت آموزش در مدارس دولتي را افزايش دهيم و با وارد کردن دبيران متخصص به مدارس به سمت عدالت آموزشي حرکت کنيم.

سحرخيز در پاسخ به اينکه «آيا قرار است مدارس استعدادهاي درخشان منحل شوند؟» گفت: خير، مبناي تشکيل اين مدارس مصوبه مجلس است و اساسنامه دارند به همين دليل تصميمي براي انحلالشان نداريم ولي مانع از رشد و توسعه بيش از حد آنها خواهيم شد چون معتقديم جداسازي دانش آموزان نخبه از عادي فرصت رقابت دانش آموزان با استعدادهاي مختلف را مي گيرد.

مدارس غيردولتي، شاهد، استعدادهاي درخشان، نمونه دولتي، نيمه دولتي، هوشمند، وابسته به حوزه و دانشگاهها، وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، وابسته به برخي از وزارتخانه ها برخي از مدارس موجود در کشور هستند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم مرداد 1389ساعت 16:9  توسط عباس بیات  | 

تخلف در اعمال سوابق تحصيلي کنکور 89

 
جام جم آنلاين: رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي گفت: اعمال 15 درصد معدل به جاي نمرات دروس در کنکور سراسري امسال را يک تخلف مي دانيم به دليل اينکه از قبل اعمال 15 درصد نمرات و ضريب آنها در دفترچه کنکور به داوطلبان اعلام شده بود.

علي عباسپور تهراني فرد در گفتگو با مهر افزود: هميشه بين وزارت علوم و آموزش و پرورش در خصوص تأثير 15 درصد نمرات دروس اختلاف وجود داشته و وزارت علوم عنوان مي کرده که آموزش و پرورش فايل نمرات دروس دانش آموزان را به طور کامل به سازمان سنجش ارائه نمي دهد.

رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس گفت: از اين رو آموزش و پرورش بايد بتواند ظرف چند ماه آينده نسبت به ارتقاء سيستم خود براي جمع آوري نمرات دروس دبيرستان داوطلبان کنکور اقدام کند تا چنين مشکلي براي کنکور سال آينده به وجود نيايد.

سازمان سنجش در زمان ثبت نام داوطلبان کنکور اعلام کرده بود که امسال نمرات دروس را به جاي معدل در کنکور به ميزان 15 درصد محاسبه خواهد کرد و حتي دروس تاثيرگذار در کنکور نيز اعلام شده بود اما در نهايت معدل به جاي اين دروس محاسبه شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم مرداد 1389ساعت 16:7  توسط عباس بیات  | 

توزيع قرص آهن در تمام دبيرستان‌ها از امسال

توزيع قرص آهن در تمام دبيرستان‌ها از امسال
جام جم آنلاين: معاون سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: در سال تحصيلي جديد صددرصد دبيرستان‌ها و 90 درصد مدارس راهنمايي دخترانه كشور تحت پوشش مكمل قرص آهن قرار مي‌گيرد.

عباس حيصمي در گفتگو با ايسنا افزود: براساس تفاهمنامه‌اي كه بين وزارتخانه‌هاي بهداشت و درمان و آموزش و پرورش منعقد شده است، از سال تحصيلي جديد همانند سال‌هاي گذشته، مكمل قرص آهن با دوز يك بار در هفته بين دانش‌آموزان راهنمايي و دبيرستاني كشور توزيع مي‌شود.

به گفته وي، براساس برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته در سال تحصيلي جديد، صددرصد دبيرستان‌ها و همچنين80 تا 90 درصد مدارس راهنمايي دخترانه كشور تحت پوشش مكمل آهن قرار خواهد گرفت.

وي تصريح كرد: با توجه به اين كه شايع‌ترين كمبود آهن در بين دانش‌آموزان دختر مقطع راهنمايي و دبيرستان ديده مي‌شود كه توزيع مكمل‌هاي آهن در كاهش سوءتغذيه، كم‌وزني و كوتاه‌قدي محصلان تاثير مثبت دارد.


+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم مرداد 1389ساعت 16:6  توسط عباس بیات  | 

ارايه کارت هاي تردد مجاز لازمه نام نويسي از دانش آموزان اتباع خارجي،

 
تهران- معاون آموزش و نوآوري سازمان آموزش و پرورش شهر تهران اعلام کرد: ثبت نام از دانش آموزان اتباع خارجي با ارايه کارت هاي ترددي که از سوي وزارت کشور و يا استانداري صادر شده است، انجام مي شود.
"محمود حسيني" در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي ايرنا گفت: نام نويسي از دانش آموزان ايراني نيز با کد ملي انجام مي شود.
وي افزود: از اتباع خارجي که مجوز اقامت نداشه باشند، ثبت نام به عمل نمي آيد.
حسيني اضافه کرد: هر ساله نام نويسي از دانش آموزان اتباع خارجي با ارايه کارت مجاز تردد، انجام مي شود.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم مرداد 1389ساعت 14:44  توسط عباس بیات  | 

حدود 30 عنوان کتاب جديد فني و حرفه اي و کاردانش چاپ و توزيع مي شود

 
تهران- مديرکل دفتر آموزش هاي فني و حرفه اي و کاردانش وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد حدود 30 عنوان کتاب جديد فني و حرفه اي و کاردانش چاپ و توزيع مي شود.
محمد شريف زاده در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي ايرنا افزود: هر سه سال يکبار کتاب هاي درسي مورد بازنگري قرار مي گيرند.
وي افزود: در راستاي اين بازنگري و تطابق کتاب هاي فني و حرفه اي و کاردانش با آخرين تکنولوژي روز، با توجه به نياز بازار کار ، حدود 30 عنوان کتاب جديد در اين زمينه توليد شده است.
مديرکل دفتر آموزش هاي فني و حرفه اي و کاردانش وزارت آموزش و پرورش گفت: در سال تحصيلي گذشته 450 هزار دانش آموز در شاخه کاردانش در 200 رشته تحصيلي مهارتي مشغول به تحصيل بودند.
شريف زاده ادامه داد: همچنين در سال تحصيلي گذشته 350 هزار دانش آموز نيز در مراکز فني وحرفه اي در 43 رشته مشغول تحصيل بودند.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم مرداد 1389ساعت 14:43  توسط عباس بیات  | 

حدود 30 عنوان کتاب جديد فني و حرفه اي و کاردانش چاپ و توزيع مي شود

 
تهران- مديرکل دفتر آموزش هاي فني و حرفه اي و کاردانش وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد حدود 30 عنوان کتاب جديد فني و حرفه اي و کاردانش چاپ و توزيع مي شود.
محمد شريف زاده در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي ايرنا افزود: هر سه سال يکبار کتاب هاي درسي مورد بازنگري قرار مي گيرند.
وي افزود: در راستاي اين بازنگري و تطابق کتاب هاي فني و حرفه اي و کاردانش با آخرين تکنولوژي روز، با توجه به نياز بازار کار ، حدود 30 عنوان کتاب جديد در اين زمينه توليد شده است.
مديرکل دفتر آموزش هاي فني و حرفه اي و کاردانش وزارت آموزش و پرورش گفت: در سال تحصيلي گذشته 450 هزار دانش آموز در شاخه کاردانش در 200 رشته تحصيلي مهارتي مشغول به تحصيل بودند.
شريف زاده ادامه داد: همچنين در سال تحصيلي گذشته 350 هزار دانش آموز نيز در مراکز فني وحرفه اي در 43 رشته مشغول تحصيل بودند.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم مرداد 1389ساعت 14:41  توسط عباس بیات  | 

اعتراض دانش‌آموزان دربرابر مجلس شوراي اسلامي به تبديل مدرسه ماندگار مروي به پاساژ تجاري

صبح امروز  صورت گرفت
 

خبرگزاري فارس: تعدادي از دانش‌آموزان مدرسه ماندگار مروي به همراه خانواده‌هايشان در اعتراض به تبدبيل اين مدرسه به پاساژ تجاري،‌در مقابل مجلس تجمع كردند.


به گزارش خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا»، صبح امروز چهارشنبه بيش از 350 نفر از اولياء دانش‌آموزان مدرسه ماندگار مروي در مقابل مجلس در اعتراض به تخريب اين مدرسه ماندگار در مقابل مجلس تجمع كردند.

بيش از 50 نفر از دانش‌آموزان اين مدرسه نيز با در دست گرفتن پلاكاردهايي همچون «انحلال دبيرستان مروي صدمه جبران ناپذيري به فرهنگ كشور است»، «مسئولين محترم آگاه باشيد قديمي‌ترين مكان آموزشي كشور در حال تخريب و تعطيل شدن است»، «دبيرستان مروي ميراث گرانبهاي صد سال اخير است و نبايد تعطيل شود»، «علم بهتر است يا ثروت»، «ما مخالف انحلال دبيرستان مروي هستيم»، «دبيرستان مروي طعمه‌اي براي سرمايه‌داران است»، والديننشان را همراهي ‌كردند.

به گزارش توانا، «مدرسه ماندگار مروي» در خيابان "ناصر خسرو " مقابل "شمس العماره " ابتداي "كوچه مروي " واقع شده است.

مدرسه ماندگار مروي بعد از دبيرستان «دارالفنون»، قديمي‌ترين مدرسه كشور است كه بعد از جنگ جهاني دوم، بازسازي و به يكي از بهترين و مجهزترين مدارس كشور تبديل شد و اين افتخار براي مدرسه مروي تاكنون ادامه‌ دارد.

در زمان فتحعلي‌شاه قاجار "حاج محمدحسين‌خان مروي " كه به «خان مروي» مشهور بود و مدت‌ها در قفقاز تركستان و مرو سكونت داشت، به ايران آمد و به علت اينكه از توانمندي‌هاي سياسي و علمي بالايي برخوردار بود، در دربار فتحعلي شاه به عنوان وزير منصوب شد.

در آن زمان حاج محمدحسين‌خان به علت نداشتن فرزند تمام اموالش را به "حوزه علميه مروي " وقف كرد كه بعد از گذشت چند سال از اين اقدام خان مروي، وزارت معارف وقف آن را لغو و امتيازش را به مدرسه ماندگار مروي تغيير داد.

در مدرسه ماندگار مروي اساتيد و شخصيت‌هاي بزرگي همچون شهيد حاج مهدي عراقي، شهيد محمد علي فياض‌بخش «وزير مشاور و رئيس سازمان بهزيستي»، شهيد تيمسار جواد فكوري «فرمانده نيروي هوايي ارتش»، سردار شهيد حسن باقري جانشين نيروي زميني سپاه»، پروفسور هوشنگ مدانلو، پروفسور حميد مولانا « استاد علوم ارتباطات دانشگاه‌هاي آمريكا و مشاور رئيس جمهور»، محمود بروجردي «داماد امام خميني (ره) » و صدها استاد و نخبه ديگر كه هر كدام براي ايران اسلامي افتخار آفريني كرده‌اند، تحصيل كرده‌اند.

مدرسه ماندگار مروي نماد هويت فرهنگي هر ايراني و نخستين مدرسه‌اي است كه در راستاي ارتقاء سطح علمي دانش‌آموزان به مجهزترين مدرسه كشور تبديل شد و در دوران قبل از پيروزي انقلاب اسلامي، تجهيزات آزمايشگاه‌هاي شيمي، فيزيك، زيست‌شناسي و ساير آزمايشگاه‌هاي خود را از كشورهاي آلمان و انگليس وارد كرد كه تاكنون هيچ مدرسه‌اي نتوانسته است، امكانات بي‌نظير آن را فراهم كند.‌

بر اساس ضوابط آموزش و پرورش، مدارسي كه از شرايط خاصي مانند قدمت برخوردار باشند و به موفقيت‌هاي بالاي علمي دست يابند، به‌عنوان "مدارس ماندگار " معرفي مي‌شوند؛ بر همين اساس 2 سال پيش مدرسه مروي به استناد رأي صادره در هفتصد و بيست و پنجمين جلسه شوراي عالي آموزش و پرورش مورخ 28 تير 84 ، با توجه به قدمت تاريخي و سوابق درخشان علمي، آموزشي و فرهنگي آن در جلسه شماره 425 كميسيون معين شوراي عالي آموزش و پرورش مورخ يكم خرداد 1387 به اين مهم دست پيدا كرد.

از 2 سال پيش كه مدرسه مروي به عنوان مدرسه ماندگار معرفي شد، برخي افراد كمر همت به تخريب آن براي احداث مركز تجاري بسته‌اند كه اين اقدام با مقابله مسئولان مدرسه، مدرسين و دانش‌آموختگان سابق آن و برخي از مسئولان وقت مواجه شد؛ اين حركت در حالي دنبال مي‌شود كه سازمان ميراث فرهنگي كشور مدرسه مروي را به عنوان يكي از آثار ماندگار به ثبت رسانده است

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم مرداد 1389ساعت 14:37  توسط عباس بیات  | 

كاهش ساعت‌كاري مشاوران مدارس كارايي آنها را افزايش مي‌دهد

 
 

خبرگزاري فارس: عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس با اشاره به اينكه آموزش و پرورش براي پيشرفت نياز به كارايي نيروهاي خود دارد، گفت: آموزش و پرورش با كاهش ساعت‌كاري مشاوران مدارس مي‌تواند كارايي آنها را تا حد زيادي افزايش ‌دهد.


عزت‌الله دهقان در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» با اشاره به اينكه كاهش ساعت كاري مدارس يكي از موضوعات مهم قابل پيگيري توسط آموزش و پرورش است، اظهار داشت: معتقدم با كاهش ساعت كاري مشاوران مدارس مطمئناً انگيزه آنها براي ادامه فعاليت در نظام تعليم و تربيت افزايش پيدا مي‌كند.
وي با اشاره به اينكه كاهش ساعت كاري مشاوران مدارس يكي از حداقل انتظارات مشاوران است، ادامه داد: مسئولان امر با ارائه راهكارهاي مناسب و كارشناسي شده بايد گام مؤثري در اين زمينه بردارند.

* بيش از 12 هزار مشاور در مدارس سراسر كشور فعاليت مي‌كنند

عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس تصريح كرد: آموزش و پرورش با كاهش ساعت كاري مشاوران مدارس مي‌تواند در كيفيت دادن به نظام تعليم و تربيت نقش بسزايي ايفا كند و اين مهم براي شكوفايي نظام آموزشي كشور بسيار اهميت دارد.
دهقان با اشاره فعاليت بيش از 12 هزار مشاور در مدارس سراسر كشور افزود: اگر اين 12 هزار مشاور به علت عدم كاهش ساعت كاري فعاليتشان در مدارس انگيزه خود را از دست دهند، آموزش و پرورش متحمل هزينه‌هاي هنگفتي مي‌شود و ديگر قادر به رفع مشكلات دانش‌آموزان توسط مشاوران نخواهد شد.

*روحيه بالاي مشاوران عامل مهمي در زمينه شادابي دانش‌آموزان است

وي روحيه بالاي مشاوران مدارس را عامل مهمي در زمينه پيشرفت دانش‌آموزان و شادابي آنها دانست و گفت: براي اينكه دانش‌آموزان بتوانند در عرصه‌هاي مختلف تحصيلي و حتي زندگيشان موفق عمل كنند، نياز به آرامش روحي و رواني دارند كه روحيه بالا مشاوران مدرسه در اين زمينه نقش بسيار مؤثري را ايفا مي‌كند.
عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در پايان خاطرنشان كرد: براي تحقق اهداف در هر دستگاه رضايتمندي نيروهاي آن دستگاه يكي از اركان مهم و كليدي در اين زمينه است و معتقدم آموزش و پرورش نيز براي تحقق اهدافش بايد تمام تلاش خود را براي رضايتمندي نيروهاي فعال در بدنه خود را انجام دهد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم مرداد 1389ساعت 14:35  توسط عباس بیات  | 

طرح آموزش دروس علوم، ادبيات، اجتماعي و تاريخ با رويکرد تربيتي در مدارس راهنمايي

 
تهران- مدير کل آموزش و پرورش راهنمايي تحصيلي آموزش و پرورش گفت: طرح آموزش دروس علوم، ادبيات، اجتماعي و تاريخ با رويکرد تربيتي در 716 مدرسه راهنمايي کشور اجرا مي شود.
"منوچهر فضلي‌خاني" در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي ايرنا افزود: آموزش معلمان و مديران مدارس مجري اين طرح قبل از ماه مبارک رمضان در 18 استان کشور برگزار شد.
وي با بيان اينکه آموزش معلمان و مديران مابقي مدارس مجري طرح بعد از ماه مبارک رمضان برگزار مي شود، افزود: هدف اصلي از اجراي اين طرح است که در حين آموزش مفاهيم و دروس، نگاههاي تربيتي در آموزش غني و رابطه معلم و دانش آموز عميق تر شود.
مدير کل آموزش و پرورش راهنمايي تحصيلي آموزش و پرورش اضافه کرد: همه معلمان بايد در راستاي شان تربيت دانش آموزان عمل کنند. از طرفي محتواي دروس نيز بايد در هم تنيده با مسايل تربيتي باشد.
فضلي خاني با بيان اينکه در راستاي اجراي اين طرح اسنادي توليد و تيم علمي از مدرسان در آموزش و پرورش تشکيل شده است، گفت: سال گذشته اين طرح به صورت آزمايشي در برخي از مناطق برگزار شد اما امسال اين طرح در تمام مناطق و از هر منطقه آموزشي در يک مدرسه اجرا مي شود.
وي با اشاره به اجراي طرح مهارت هاي زندگي در برخي از مدارس راهنمايي، گفت: اين طرح در برخي از مدارس خاص از جمله مدارس غير انتفاعي، شاهد، شبانه روزي و نمونه دولتي برگزار مي شود.
مديرکل آموزش راهنمايي وزارت آموزش و پرورش افزود: در اين طرح دانش آموزان با آسيبهاي اجتماعي، اعتماد به نفس، مديريت هيجانات و ساير موارد فکري، روحي و جسمي آشنا مي شوند.
سه ميليون و 500 هزار دانش آموز دختر و پسر در 28 هزار آموزشگاه مقطع راهنمايي کشور تحصيل مي کنند.
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم مرداد 1389ساعت 17:25  توسط عباس بیات  | 

مناقشه آموزش و پرورش و وزارت علوم بر سر معدل

مناقشه آموزش و پرورش و وزارت علوم بر سر معدل

آموزش > عالی  - گروه اجتماعی - علی‌اصغر محمدی:
با آنکه اعلام شده بود که در کنکور امسال نمرات دروس دبیرستان تاثیر‌گذار خواهد بود اما معدل، جایگزین نمرات دروس سال سوم دبیرستان شد.

سازمان سنجش نیز دلیل این تغییر را ناتوانی آموزش و پرورش در ارسال اطلاعات همه دروس اعلام کرد؛ موضوعی که وزارت آموزش و پرورش به‌شدت آن را رد کرد.معاون متوسطه وزارت آموزش و پرورش اظهارات دیروز رئیس سازمان سنجش مبنی بر اینکه آموزش و پرورش نتوانست اطلاعات همه دروس داوطلبان را در اختیار این سازمان قرار دهد به‌شدت تکذیب نمود و اعلام کرد: «سوگند می‌خوریم که نه‌تنها 99.5 درصد بلکه 100درصد اطلاعات (سوابق تحصیلی) داوطلبان که به سازمان سنجش فرستاده شده صحیح است و هیچ نقصی ندارد.»

ابراهیم سحر‌خیز گفت: اگر مسئولان سازمان سنجش صداقت دارند نرم افزاری ارائه کنند که برای یک شهرستان کوچک بتوانند نمرات دروس داوطلبان را اجرا کنند. وی اظهار کرد: اگر مصاحبه‌های مسئولان سازمان سنجش طی یکسال گذشته را مروری کنیم متوجه می‌شویم که پیش از فرستادن سوابق تحصیلی، رئیس سازمان سنجش اعلام می‌کند که شاید امسال هم معدل را در کنکور اعمال کنیم. آقایان از پیش هم عزمشان اعمال معدل بود که این کار را انجام دادند و دلیل آن را هم کوتاهی آموزش و پرورش اعلام کردند.

معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: ما سوابق همه داوطلبانی را که در آموزش و پرورش، سابقه تحصیلی و امتحان نهایی داده‌اند برای اعمال به سازمان سنجش ارسال کردیم؛ اینکه سازمان سنجش اعلام می‌کند برخی از داوطلبان ریز نمرات ندارند به این دلیل است که آنها دانش‌آموز نیستند و اساس این اظهارات خوداظهاری داوطلبان است.

سحر‌خیز، خطاب به رئیس سازمان سنجش گفت: مگر هر داوطلبی که در کنکور ثبت‌نام کرد و در خود اظهاری نمره‌ای اعلام کرد، آموزش و پرورش باید برای آنها سوابق تحصیلی ارائه کند؟ ما سراغ داریم منطقه‌ای را که خیلی از دانش‌آموزان در کنکور ثبت‌نام کرده‌اند اما سال سوم دبیرستان هستند و هنوز دوره پیش‌دانشگاهی را طی نکرده‌اند.

بزرگ‌ترین عیب سنجش

معاون وزیر آموزش و پرورش، بزرگ‌ترین عیب سازمان سنجش را نداشتن سیستم هوشمند دانست و گفت: هر عددی که داوطلبان اعلام می‌کنند ملاک سازمان سنجش قرار می‌گیرد. برای مثال افرادی هستند که 4 ترم در دانشگاه تحصیل کرده‌اند اما دیپلم ندارند، یا یکی از نفرات برتر کنکور که چند سال پیش از وزیر علوم وقت تقدیر‌نامه گرفت دیپلم هم نداشت.

قرار نبود رسانه‌ای شود

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه قرار نبود این مسائل رسانه‌ای شود تهدید کرد: اگر اصرار کنند ما مشروح مذاکرات در نشست کار‌گروه ماده 4 قانون پذیرش دانشجو را منتشر می‌کنیم تا همه مطلع شوند.

آمادگی آموزش و پرورش برای ثبت‌نام کنکور

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: آمادگی داریم از سال آینده خودمان همه کارهای ثبت‌نام کنکور را انجام دهیم، در این صورت اگر داوطلبی مدرک پیش‌دانشگاهی یا دیپلم نداشته‌باشد نمی‌تواند در کنکور ثبت‌نام کند.خوداظهاری داوطلبان نباید ملاک باشد؛ فردی با داشتن مدرک دوره ابتدایی در کنکور ثبت‌نام می‌کند و این موضوع در جایی بررسی نمی‌شود.

کوتاهی آموزش و پرورش

رئیس سازمان سنجش، دیروز درباره دلیل تاثیر معدل به جای نمرات دروس و سوابق تحصیلی در کنکور 89 اعلام کرد: با توجه به تصمیم‌گیری اعضای کار‌گروه ماده 4 قانون پذیرش دانشجو به این نتیجه رسیدیم که امسال نیز معدل را در کنکور تأثیرگذار کنیم تا حقی از کسی ضایع نشود.

به گفته محمد حسین سرورالدین، زمانی می‌توان دروس را در قبولی کنکور تأثیرگذار کرد که آموزش و پرورش بتواند اطلاعات تمامی دروس تعیین شده سال سوم تمامی داوطلبان کنکور سراسری را برای سازمان سنجش ارسال کند. وزارت آموزش و پرورش امسال هم نتوانست نمرات دروس همه داوطلبان کنکور را ظرف مدت تعیین شده به سازمان سنجش ارائه دهد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم مرداد 1389ساعت 11:4  توسط عباس بیات  | 

استفاده از ظرفیت حوزه علمیه برای مقابله با دشمن در مدارس

ذوعلم خبر داد:
استفاده از ظرفیت حوزه علمیه برای مقابله با دشمن در مدارس
مشاور وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه تاسیس مدارس وابسته به حوزههای علمیه یکی از راهبردهای اساسی ستاد مشترک همکاریهای حوزه و آموزش و پرورش است گفت: از ظرفیت حوزه علمیه برای مقابله با حربه دشمن در مدارس استفاده می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام علی ذوعلم، مشاور وزیر آموزش و پرورش و دبیر ستاد همکاری های حوزه و آموزش و پرورش،  با اشاره به نقشه ها و تلاش های دشمنان برای ایجاد شبهات و ترویج فرقه های خرافی و انحرافی در جامعه و مدارس، بهره گیری از توان و ظرفیت حوزه های علمیه را در پاسخگویی به شبهات مهم ارزیابی کرد و گفت: یکی از بسترهای مهمی که می تواند به ارتقای امر تربیت در آموزش و پرورش کمک کند،‌ استفاده از توانمندی و ظرفیت حوزه های علمیه است.

وی تاکید کرد: خوشبختانه در سال های اخیر با تشکیل ستاد همکاری های آموزش و پرورش و حوزه، گزارش های امیدوار کننده ای از نتایج این تعاملات و همکاری ها به گوش می رسد و حضور روحانیان بازخوردهای مثبت بسیار خوبی نیز به دنبال داشته است.

ذوعلم تعمیق و گسترش همکاری های حوزه و آموزش و پرورش را مهم دانست و تاکید کرد: ضروری است در عرصه های مختلف برای تعامل و تقویت همکاری های حوزه و آموزش و پرورش راهکارهای لازم اندیشیده شود و همکاری های این دو نهاد مهم گسترش یابد.

وی با اشاره به حضور تشکل های بسیجی و فرهنگی در مجموعه آموزش و پرورش و نظام تعلیم و تربیت کشور افزود: اگر از ظرفیت ها و توانمندی های حوزه های علمیه و مراکز وابسته به صورت سازمان یافته و هدفمند بهره گرفته شود،‌ تمام تلاش ها و حربه های دشمنان نیز خنثی خواهد شد.

دبیر ستاد همکاری های حوزه و آموزش و پرورش ادامه داد: خوشبختانه در این راستا حرکت ها و اقدامات بسیار خوبی در حوزه و آموزش و پرورش انجام شده است و ابلاغ سند راهبردی تحول آموزش و پرورش از سوی رئیس جمهور نیز نوید دهنده تحولات خوبی در این باره است.

حجت الاسلام ذوعلم، با اشاره به دستاوردهای ستاد همکاری های حوزه و آموزش و پرورش ابراز داشت:‌در همکاری های دوجانبه حوزه های علمیه و آموزش و پرورش برنامه ها و طرح های خوبی با نگاه کوتاه مدت،‌ میان مدت و بلند مدت طراحی و تدوین شده است.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم مرداد 1389ساعت 10:36  توسط عباس بیات  | 

آموزش موسيقي در مدارس دولتي و غيردولتي ممنوع است

 

خبرگزاري فارس: رئيس سازمان مدارس غيردولتي و توسعه مشاركت‌هاي مردمي آموزش و پرورش گفت: آموزش موسيقي در مدارس دولتي و غير دولتي به دليل مغايرت آن با اهداف مقدس نظام تعليم و تربيت، غيرقانوني است.


علي باقرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» اظهار داشت: متأسفانه بعضي از مدارس غيردولتي براي جذب دانش‌آموزان در اين مدارس از تبليغاتي مانند آموزش انواع موسيقي استفاده مي‌كنند كه ممنوع است.
وي با بيان اينكه بعضي از مدارس غيردولتي فقط مي‌توانند به دانش‌آموزان بالاي بيست سال خدمات‌رساني كنند، ادامه داد: بعضي از مدارس غيردولتي مجوز آموزش به افراد زير بيست سال را ندارند ولي با زير پا گذاشتن قانون در تبليغات خود، از افراد چهار سال به بالا براي آموزش‌هاي مختلف ثبت‌نام مي‌كنند كه اين موضوع به معضلي تبديل شده است.

* آموزش موسيقي جزء برنامه مصوب مدارس نيست

رئيس سازمان مدارس غيردولتي و توسعه مشاركت‌هاي مردمي آموزش و پرورش با بيان اينكه بحث آموزش موسيقي جزء برنامه مصوب و فوق برنامه‌هاي مدارس نيست، افزود: مدارسي كه در تبليغات خود از آموزش موسيقي استفاده مي‌كنند، متخلف هستند و برابر قانون با آنها برخورد مي‌شود.
باقرزاده با اشاره به اينكه بر فعاليت و نحوه تبليغات مدارس غيردولتي نظارت دقيقي صورت مي‌گيرد، تصريح كرد: شوراي نظارت مركزي در آموزش و پرورش و شوراي نظارت استان‌ها بر فعاليت و نحوه تبليغات مدارس غيردولتي نظارت دقيقي دارند و در صورت مشاهده تخلف در اين زمينه‌ها از سوي مدرسه غيردولتي، تا انحلال مجوز آن پيش خواهند رفت.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم مرداد 1389ساعت 10:27  توسط عباس بیات  | 

34 درصد مدارس شهر تهران غيردولتي هستند

 
 

خبرگزاري فارس: مدير مشاركت‌هاي مردمي اداره‌كل آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به فعاليت 2 هزار و 100 مدرسه غير دولتي در شهر تهران گفت: بيش از 34 درصد مدارس شهر تهران به صورت غير دولتي اداره مي‌شوند.


مهدي جلالي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» با اشاره به اينكه بر اساس برنامه پنجم توسعه بايد 25 درصد از مدارس كل كشور به شكل غيردولتي اداره شود، اظهار داشت: در اين راستا اداره كل آموزش و پرورش شهر تهران پيشگام بوده و با برنامه و راهكارهاي متعدد در اجراي اين مهم موفق عمل كرده است.
وي با بيان اين مطلب كه توسعه مدارس غيردولتي به معناي واگذاري مدارس دولتي به بخش خصوصي نيست، ادامه داد: اجراي اين طرح به طور شايسته نه تنها در نظام آموزشي كشور خلأيي وارد نمي‌كند بلكه در عرصه‌هاي مختلف آموزش و پرورش همچون كاهش هزينه‌ها تأثيرگذاري شايسته‌اي دارد.

* بيش از 15درصد دانش‌آموزان تهراني در مدارس غيردولتي تحصيل مي‌كنند

مدير مشاركت‌هاي مردمي اداره‌كل آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به اينكه حدود يك ميليون و 200 هزار دانش‌آموز در شهر تهران مشغول تحصل هستند، افزود: بيش از 15درصد دانش‌آموزان تهراني در مدارس غيردولتي تحصيل مي‌كنند.
جلالي با اشاره به حساسيت بالاي موضوع دريافت شهريه مدارس غيردولتي از دانش‌آموزان خاطرنشان كرد: شهريه مدارس غيردولتي بعد از تأييد كميته پنج نفره مناطق آموزش و پرورش به مدارس‌ ابلاغ مي‌شود و مدارس غير دولتي موظف به اجراي آن هستند و در صورت مشاهده تخلف، با آنها به صورت قانوني برخورد خواهد شد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم مرداد 1389ساعت 10:27  توسط عباس بیات  | 

آسيب‌هاي استفاده دانش‌آموزان از تلفن همراه

 
 

خبرگزاري فارس: مدير كل دفتر برنامه‌ريزي امور تربيتي و مشاوره آموزش و پرورش با تشريح مضرات و آسيب‌هاي استفاده دانش‌آموزان از تلفن همراه گفت: تلفن‌هاي همراه محل تجمع بسياري از باكتري‌ها هستند.


محمد‌علي اميري در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» اظهار داشت: بر اساس مطالعات و بررسي‌هاي دقيق صورت گرفته، استفاده از تلفن همراه در مدارس مانند ساير توليدات فناوري اطلاعات و ارتباطات داراي محاسن و معايبي است.
وي ادامه داد: اين موضوع براي گروه سني كودكان و نوجوانان بسيار حساس‌تر است زيرا در شرايط تحصيل، رشد و تكامل شخصيتي هستند و آسيب‌پذيري آنها نسبت به ناهنجاري‌هاي موجود در جامعه بيشتر از ساير قشرهاست.

* تلفن‌هاي همراه محل تجمع بسياري از باكتري‌ها هستند

مدير كل دفتر برنامه‌ريزي امور تربيتي و مشاوره آموزش و پرورش با اشاره به اينكه استفاده از تلفن همراه براي دانش‌آموزان محاسني را به همراه دارد، افزود: برقراري ارتباط با والدين و كنترل رفت و آمد دانش‌آموزان به مدرسه از محاسن استفاده از تلفن همراه است كه البته نبايد سرگرمي بچه‌ها براي ارسال پيام كوتاه، بازي‌هاي گوشي تلفن يا ارسال تصاوير از طريق بلوتوث را فراموش كرد.
اميري تصريح كرد: تلفن همراه معايب بسيار زيادي براي دانش‌آموزان ابتدايي تا متوسطه دارد به عنوان نمونه از نظر بهداشتي گوشي‌هاي تلفن همراه محل تجمع بسياري از باكتري‌ها و ميكروب‌هايي هستند كه روي گوشي جمع مي‌شوند.

*تلفن همراه از انتقال‌ دهنده‌هاي بيماري‌هاي خطرناك است

وي بيان كرد: متأسفانه تلفن همراه از آن دسته وسايلي است كه مواد بيماري‌زا از طريق آن بسيار سريع به بدن شخص و ديگران انتقال پيدا مي‌كند كه اين مسئله در رابطه با كودكان درصد بالاتري دارد.
مدير كل دفتر برنامه‌ريزي امور تربيتي و مشاوره آموزش و پرورش با بيان اينكه تلفن همراه يكي از وسايلي است كه ويروس‌هاي بيماري زا و واگيردار را به راحتي منتقل مي‌كند، اضافه كرد: اين وسيله به دو مسير ورودي بدن انسان يعني گوش و دهان نزديك است، در نتيجه گوشي مي‌تواند يكي از انتقال‌ دهنده‌هاي بيماري‌هاي خطرناك باشد.

* استفاده از تلفن همراه براي دانش‌آموزان اعتياد آور است

اميري گفت: كودكان و نوجوانان زير 17 سال، در مقابل امواجي كه از گوشي‌ها ساطع مي‌شود، بسيار ‌آسيب‌پذيرند زيرا در فرآيند رشد جسمي آنان تاثير منفي مي‌گذارد و حتي سبب كم‌اشتهايي و عوارض ناشي از آن مي‌شود.
وي با اشاره به اينكه استفاده از تلفن همراه براي دانش‌آموزان اعتياد آور است، اظهار داشت: بسياري از نوجوانان زمان زيادي را به صحبت كردن با موبايل، ارسال پيام كوتاه و انجام بازي‌ها صرف مي‌كنند كه اين امر به علت طولاني شدن در بعضي از مواقع گاهي سبب بروز اختلالات رواني در دانش‌آموزان مي‌شود.

*استفاده از تلفن همراه مي‌تواند زمينه انحراف دانش‌آموزان را فراهم مي‌كند

مديركل دفتر برنامه‌ريزي امور تربيتي و مشاوره آموزش و پرورش با اشاره به اينكه يكي ديگر از عوارض استفاده از تلفن همراه افت تحصيلي دانش‌آموزان است، گفت: متأسفانه تلفن همراه تبديل به وسيله‌اي براي حواس‌پرتي دانش‌آموزان در سر كلاس و عدم تمركز آنان است كه در نهايت موجب ياد نگرفتن دروس و افت تحصيلي و نيز مشكل تعامل با معلم و همكلاسي‌ها مي‌شود.
اميري با بيان اينكه استفاده از تلفن همراه مي‌تواند زمينه انحراف دانش‌آموزان را فراهم ‌كند، تصريح كرد: هنگامي كه يك پيام كوتاه يا تصوير غيراخلاقي از طريق بلوتوث براي دانش‌آموز ارسال مي‌شود، ممكن است در همين نقل و انتقال‌ها زمينه انحراف و مشكلات اخلاقي دانش‌آموز ايجاد شود.

* استفاده از تلفن همراه در مدارس ممنوع است

وي بيان كرد: اين مشكل با عكس‌برداري و فيلم‌برداري به خصوص در مدارس دخترانه به سبب سوء‌ استفاده‌هاي مختلف از شرايط داخل كلاس و مدرسه بيشتر مي‌شود و دانش‌آموزان دختر را با چالش‌هاي فراواني مواجه مي‌كند.
مدير كل دفتر برنامه‌ريزي امور تربيتي و مشاوره آموزش و پرورش اضافه كرد: در بسياري از كشورهاي توسعه يافته يا در حال توسعه استفاده از تلفن همراه براي دانش‌آموزان ممنوع بوده و در حال حاضر نيز اين ممنوعيت ادامه دارد و اين مهم بايد در مدارس كشور نيز نهادينه شود.
اميري با اشاره به اينكه خانواده‌ها در عدم استفاده دانش‌آموزان از تلفن همراه بسيار مؤثر هستند، خاطرنشان كرد: والدين دانش‌آموزان بايد همكاري لازم را با مدرسه داشته باشند و مديران مدارس جلسات توجيهي براي اولياء دانش‌آموزان را برگزار كنند

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم مرداد 1389ساعت 10:23  توسط عباس بیات  | 

طرح ارزشيابي توصيفي در تمام پايه هاي اول و دوم ابتدايي اجرا مي‌شود

 
تهران- معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: طرح ارزشيابي توصيفي از سال تحصيلي جديد 90-89 به جاي نمره در تمام پايه هاي اول و دوم ابتدايي اجرا مي شود.
"فاطمه قربان" روز يکشنبه در گفت و گو با ايرنا گفت: طرح ارزشيابي توصيفي در سال تحصيلي گذشته به صورت کامل در پايه اول ابتدايي و در پايه دوم ابتدايي با در برگيري 30 درصد از دانش آموزان انجام شد که با گسترش اين طرح در سال جديد تمامي پايه دوم ابتدايي را نيز شامل خواهد شد.
به گفته وي، طرح ارزشيابي توصيفي در سال تحصيلي آينده همچنين در 30 درصد از دانش آموزان پايه سوم ابتدايي اجرا و کارنامه مابقي دانش آموزان ابتدايي به صورت کمي (نمره عددي )ارايه خواهد شد.
معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش و پرورش افزود: ارزشيابي توصيفي، شکلي از ارزشيابي تحصيلي-تربيتي است که در آن معلم با مشارکت فعال دانش آموز و اولياي آنان و با استفاده از ابزار هاي مختلف به جمع آوري اطلاعات در زمينه تلاش ها، پيشرفت ها و موفقيت هاي دانش آموزان مي پردازد.
وي گفت:طبقه بندي تحليل و تفسير اطلاعات به دست آمده از دانش آموزان، کمک مي کند تا آنان بهتر ياد بگيرند و مشکلات يادگيري خود را به کمک اوليا و معلمان برطرف کنند.
وي، هدف اصلي در ارزشيابي توصيفي را بهبود شرايط يادگيري دانش آموزان با از بين بردن اضطراب هاي نامطلوب ناشي از برگزاري امتحانات و بازخورد هاي عددي برشمرد.
قربان با اشاره به ويژگي هاي اين طرح گفت: در ارزشيابي توصيفي به جاي دادن نمره به دانش آموز از عبارت هاي کيفي مثل" تلاش خوبي داشته اي"،" با تلاش به موفقيت رسيده اي" و " براي موفقيت بايد بيشتر تلاش کني"، استفاده مي شود.
وي ادامه داد: ارزشيابي توصيفي به زمان خاص محدود نمي شود اين ارزشيابي در کل جريان يادگيري، در فعاليت هاي خارج از کلاس و در محيط زندگي جريان دارد.
به گفته وي ، تلاش دانش آموزان همانند موفقيت آنان ارزشمند است و فقط به موفقيت ها امتياز داده نمي شود بلکه تلاش و پيشرفت نيز امتياز دارد.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم مرداد 1389ساعت 14:29  توسط عباس بیات  | 

مطالب قدیمی‌تر